X

عمل جراحی چاقی

امکانات درمانی / گروه‌های تخصصی / جراحی چاقی و متابولیک

جراحی چاقی

بهترین جراح چاقی

گروه تخصصی و فوق تخصصی جراحی چاقی و لاپاراسکوپی بیمارستان عرفان نیایش، با حضور جمعی از بهترین پزشکان متخصص و فوق تخصص در این مرکز به بیماران خدمات مورد نیاز را با بالاترین کیفیت ارائه می کند. 

 • تیم درمانی کلینیک جراحی چاقی و متابولیک متشکل از:
  • فوق تخصص جراحی لاپاراسکوپی و چاقی
  • فوق تخصص گوارش و کبد
  • فوق تخصص ریه
  • فوق تخصص غدد
  • فوق تخصص قلب
  • متخصص داخلی
  • متخصص قلب
  • متخصص بیهوشی
  • متخصص پزشکی ورزشی
  • متخصص تغذیه
  • دکترای روانشناسی
  • پرسنل متبحر و با تجربه

مشاهده پزشکان جراحی چاقی و متابولیک

 چرا باید چاقی را یک بیماری دانست؟ 

چاقی وضعیت ناخوشایندیست که در آن بدن با انباشت بیش از حد بافت چربی روبروست. انباشت بافت چربی نه تنها خود باعث افت عملکرد صحیح بدن شده بلکه آن کلیه شاخصهای زیستی و بهداشتی فرد را دچار افت شدید می کند. و در طولانی مدت موجب بروز بیماریهای بسیار جدی و وخیمی نظیر بیماریهای قلبی، عروقی، افزایش فشارخون،انواع سکته های قلبی ومغزی،دیابت،بیماریهای عضلانی اسکلتی،قطع تنفس حین خواب،بیماریهای کبد و کیسه صفرا ، نازایی و اختلالات قاعدگی،اختلالات چربی خون،سندرم متابولیک و ابتلاء به پاره ای سرطانها از جمله سرطانهای دستگاه گوارش، پستان، دستگاه تناسلی و ادراری و نظایر آن میشود.
در حال حاضر تاثیر چاقی بر تشدید بیماریهای مختلف و آثار سوء آن بر طول عمر و عملکرد افراد چنان شده که سازمان بهداشت جهانی، بیماری چاقی را شایعترین علت قابل پیشگیری مرگ و میر نامیده است.جایگاهی که قبلا در اختیار دخانیات بوده است
درحال حاضر این هزینه ها از مجموع هزینه های درمان اعتیاد به انواع مواد (الکل،سیگار و مواد مخدر) و هزینه های مربوط به تغییرات آب و هوای کره ی زمین و همچنین هزینه ی درگیری های مسلحانه فراتر رفته است. تلفات بیماری چاقی امروزه از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار نوع سرطان شایع(ریه،روده ی بزرگ،پستان و پروستات) بیشتر شده است.با کمی تامل می توان دریافت که چرا چاقی در دنیای امروز معضل بسیار بزرگی بوده و نیازمند توجه و درمان مناسب می باشد.

 • تعریف چاقی 

به کسانی که شاخص توده ی بدنی آنها بین 25 تا30 کیلوگرم بر متر مربع باشد، افراد دارای اضافه وزن و به آنهایی که این شاخص به بیش از عدد 30 کیلوگرم بر متر مربع برسد چاق گفته می شود. افرادی که شاخص توده ی بدنی آنها بیش از 40کیلوگرم بر متر مربع باشد بیماران دچار چاقی مفرط (چاقی مرضی و یا چاقی بدخیم) هستند.

 

علاوه بر شاخص توده ی بدنی عوامل دیگری نیز برای تعریف چاقی مورد استفاده قرار می گیرد که اختصاراَ توضیح داده خواهد شد.

BMI تقسیم بندی
کمتر از 18.5 پایین تر از وزن نرمال
18.5 تا 25 وزن نرمال
25 تا 30 اضافه وزن
30 تا 35 چاقی درجه 1
35 تا 40 چاقی درجه 2
بالاتر از 40 چاقی شدید (مفرط)
بالاتر از 60 چاقی بسیار شدید
 
 • درصد چربی بدن 

یکی از مهمترین مشخصات چاقی، درصد چربی بدن هست میزان درصد چربی بدن تابع سن و جنس و میزان فعالیت فیزیکی فرد میباشد.

در مردان میزان چربی در بدن 9/22 درصددر سن 16 تا 19 سالگی و 9/30 درصد در سن 60 تا 79 سالگی و در زنان نیز میزان چربی طبیعی بدن از 32 درصد در سن 8 تا 11 سالگی و 4/42 درصد در سن 60 تا 79 سالگی متغییر است.

 • اندازه دور کمر

اندازه دور کمر ارتباط بسیار نزدیکی با چربیهای احشایی دارد. اندازه گیری دور کمر بطور مستقل میتواند پیش بینی کننده خطر ابتلا به دیابت،فشار خون،چربی خون بالا و بیماریهای قلبی باشد. بدیهی است که تلفیق اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی بهتر میتواند در ارزیابی خطر ابتلاء به چاقی تعیین کننده باشد. بدین ترتیب دور کمر بیش از 102 سانتیمتر در مردان و بیش از 88 سانتیمتر در زنان به عنوان مشخصه چاقی و عامل خطر ساز محسوب میشود. طبق استاندارد کشوری در کشور ما دور کمر کمتر از 90 سانتیمتر طبیعی و اندازه بین 90 تا 95 فرد نشانه چاقی و اگر دور کمر بالاتر از 95 باشد نیاز به درمان های پزشکی دارد.

 

انواع چاقی 

بیماری چاقی بر اساس نحوه توزیع بافت چربی در بدن به انواع مختلفی تقسیم بندی می گردد.

 

انواع مختلف چاقی را به اختصاراَ به شرح ذیل می باشد:

1- چاقی نوع یک یا چاقی ژنرالیزه 

در این نوع از بیماری بافت چربی بطور یکنواخت در تمام بدن پراکنده بوده و تقریبأ کم عارضه ترین نوع چاقی است.

 

2- چاقی آندروئید یا چاقی سیب شکل(چاقی شکمی)

در این نوع چاقی که بیشتر در مردان دیده میشود بیشترین تراکم بافت چربی در اطراف شکم و پهلوها بوده و این نوع چاقی بیشتر یا مقاومت به انسولین و بیماریهای قلبی عروقی و افزایش فشار خون همراه است و در یک کلام خطرناکترین و پرعارضه ترین نوع چاقی است

 

3- چاقی ژنوئید یا چاقی گلابی شکل

در این نوع چاقی تجمع بافت چربی بیشتر در اطراف باسن و رانها بوده و قسمت پایین تنه بیشتر درگیر افزایش حجم و اندازه میگردد، این حالت در خانمها بیشتر دیده شده و عوارض حادی که در چاقی ژنوئید دیده میشود در این افراد کمتر دیده است.

 
بیماری های همراه چاقی 

چاقی نه تنها یک بیماریست بلکه باعث تشدید عوارض و مشکلات سایر بیماریها نیز میگردد.

 

در اینجا اختصاراَ به مهمترین بیماریهای همراه چاقی که باعث بروز بیشترین عوارض و مشکلات میگردند اشاره می شود:

1- پرفشاری خون، این بیماری در بین افراد چاق بسیار شایع بوده کاملاَ بدون علامت و بسیار خطرناک می باشد. مشکلات مربوط به این بیماری متاسفانه زمانی ظهور میکنند که بیماری عوارض خویش را بروز داده و دیگر برای درمان دیر شده و کار چندانی از دست کسی بر نمی آید.

2- بیماریهای عروق کرونری قلب،این بیماری نیز بدلیل افزایش فشار خون مزمن و همچنین افزایش میزان چربیهای خون ایجاد میشود.

3- دیابت نوع 2، رابطه دیابت و چاقی رابطه ای دو سویه بوده و هریک میتواند باعث تشدید دیگری گردد

4- سکته مغزی،یکی از شایعترین عوارض چاقی می باشد که به دلیل از کارافتادگی پیش از موعد این افراد چاقی می باشد که خود در اثر افزایش فشار خون طولانی و همچنین بالا بودن چربی خون اتفاق می افتد.

5- سرطانهای کبد،روده بزرگ،سینه آندومتر(لایه داخلی رحم)کلیه،کیسه صفرا و...

6- بیماریهای استخوانی مفصلی،فشار بیش از حد بر روی مفاصل و همچنین تغذیه نامناسب در بروز این حالت بسیار موثر است.

7- بیماریهای سیستم عصبی و روانی(افسردگی،اضطراب،عدم رضایت از شکل بدن و..)

8- افزایش چربیهای خون،این بیماری نیز مانند دیابت رابطه ای دو سویه با چاقی دارد و هریک از این دو بیماری میتواند دیگری را تشدید سازد.

9- تنگی نفس و قطع تنفس حین خواب و مشکلات خواب(نارکولپسی)

10- دردهای مزمن و گاهی غیرقابل توجیه بدن و کاهش عملکرد فیزیکی.

11- انواع بیماریهای متابولیک و رسوب چربی در کبد(کبد چرب)

 

به طور کلی چاقی باعث افزایش تمام علل مرگ و میر شده و در حال حاضر شایعترین علت قابل پیشگیری مرگ می باشد.

 

 

چرا جراحی چاقی بدن انجام می‌شود؟


عمل چاقی موفق‌ترین درمان طولانی‌مدت برای چاقی نوع سه است. طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، برای افرادی که دارای چاقی نوع III هستند تقریباً غیرممکن است که از طریق رژیم غذایی و ورزش کاهش وزن داشته باشند. هنگامی که بدن شما اضافه‌وزن را به‌عنوان وزن عادی ثبت می‌کند، به تلاش برای بازگشت به آن وزن ادامه می‌دهد. عمل چاقی با تغییر نحوه مدیریت آنچه که می‌خورید توسط بدن شما انجام می‌شود. این جراحی کمک می‌کند رژیم غذایی سالم و تغییرات سبک زندگی، برای کاهش وزن و سلامت پایدار مؤثر باشد. برای انجام این روش باید به بهترین جراح چاقی مراجعه نمایید.


جراحی چاقی چه نوع شرایطی را می‌تواند درمان کند؟


چاقی با بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است که بسیاری از آنها می‌توانند تهدیدکننده زندگی باشند. این شرایط و عوامل خطر پس از جراحی و کاهش وزن تا حد زیادی بهبود می‌یابند. اگر کاندیدای عمل جراحی چاقی بدن هستید، ممکن است قبلاً به هر یک از این بیماری‌ها مبتلا شده باشید یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید، از جمله:
 • کلسترول بالا
هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) به این معنی است که خون شما دارای چربی بیش از حد است. این چربی‌ها می‌توانند جمع شوند و منجر به انسداد در رگ‌های خونی شما شوند. به همین دلیل است که کلسترول بالا می‌تواند شما را در معرض خطر سکته مغزی یا حمله قلبی قرار دهد.
 • فشارخون بالا
فشارخون بالا به این معنی است که نیروی جریان خون در رگ‌های خونی شما بسیار زیاد است. این کار دیواره رگ‌های خونی شما را فرسوده می‌کند و شما را در معرض خطر حمله قلبی و سکته قرار می‌دهد.
 • قند خون بالا
هایپرگلیسمی (قند خون بالا) ارتباط زیادی با مقاومت به انسولین دارد و به‌عنوان پیش دیابت در نظر گرفته می‌شود. در صورت عدم درمان، می‌تواند به اعصاب، رگ‌های خونی، بافت‌ها و اندام‌های شما آسیب برساند و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را افزایش دهد.
 • دیابت نوع 2
ذخیره بیش از حد چربی می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین شود که می‌تواند منجر به دیابت بزرگسالان (نوع 2) شود.
 • بیماری قلبی
چاقی می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد قلب و نارسایی احتقانی قلب شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد پلاک در داخل شریان‌ها شود و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.
 • بیماری کلیوی
سندرم‌های متابولیک مرتبط با چاقی، از جمله فشارخون بالا، مقاومت به انسولین و نارسایی احتقانی قلب، از عوامل اصلی بیماری مزمن کلیوی و نارسایی کلیه هستند.
 • آپنه انسدادی خواب
افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده در طول خواب زمانی که دستگاه تنفسی فوقانی آنها مسدود می‌شود، به طور مکرر تنفس خود را متوقف می‌کنند. این دوره‌ها جریان اکسیژن را به اندام‌های حیاتی کاهش می‌دهند و به‌ویژه قلب را به خطر می‌اندازند.
 • آرتروز
اضافه‌وزن به مفاصلی مانند زانو فشار بیشتری وارد می‌کند. این امر احتمال ابتلا به استئوآرتریت که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است را افزایش می‌دهد یا اگر قبلاً به آن مبتلا شده‌اید، آن را بدتر می‌کند.
 • بیماری کبد چرب غیرمرتبط با الکل (NAFLD) 
 NAFLD زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما شروع به رسوب چربی اضافی در کبد می‌کند. رسوب چربی می‌تواند منجر به کبد چرب شود. این بیماری در طولانی‌مدت، به کبد آسیب می‌زند.


چه چیزی شما را واجد شرایط جراحی چاقی می‌کند؟


برخی شرایط که بهتر است عمل جراحی چاقی بدن انجام دهید شامل موارد زیر می‌شود.
BMI حداقل 40 و شرایط پزشکی مرتبط با چاقی.
BMI حداقل 35 و یک بیماری شدید مرتبط با چاقی.
BMI به‌راحتی اندازه‌گیری می‌شود، ممکن است مجبور شوید برخی از آزمایش‌های پزشکی را برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با چاقی خود انجام دهید. جراحی چاقی مؤثرترین درمان طولانی‌مدت برای چاقی نوع III است. جراحی چاقی بدن را می‌توان به‌عنوان ابزاری در نظر گرفت که به رژیم غذایی و سبک زندگی سالم اجازه می‌دهد تا منجر به کاهش وزن پایدار شود. 
 

 

گروه جراحی چاقی و لاپاراسکوپی

 

اهداف کلینیک جراحی چاقی و متابولیک

موبایل و واتساپ کلینیک جراحی چاقی و متابولیک: 09962439242 

اینستاگرام : @chaghi.metabolic

 جهت مشاهده آخرین اخبار و ویدیو های کلینیک جراحی چاقی و متابولیک کلیک نمایید.

 

درمان های چاقی

در سالیان اخیر به موازات گسترش چاقی در جوامع انسانی مطالعات بسیار زیادی بر روی درمان چاقی انجام شده که منجر به شناخت راههای گوناگون کنترل و درمان این بیماری گردیده از جمله اینها میتوان به ابداع انواع رژیم های غذایی،تمرینات ورزشی،داروهای گیاهی و شیمیایی مختلف و نهایتا روشهای متفاوت جراحی اشاره نمود.
از بین موارد ذکر شده به توضیح بسیار مختصر و کاربردی روشهای جراحی خواهیم پرداخت.

جراحی های چاقی

بطور کلی زمانی روشهای جراحی بکار گرفته میشود که سایر روشهای غیر جراحی پاسخگو و کارآمد نبوده و نتوانند بیمار را به اهداف خویش نزدیک کنند. 
با این دیدگاه میتوان دریافت که اعمال جراحی چاقی آخرین راه حل برای رفع معضل چاقی بوده و پیشنهاد میگردد که بیماران قبل از اقدام به عمل جراحی سایر روشها را آزموده و پس از شکست به جراحی روی آورند.

 

مهمترین عامل موفقیت اعمال جراحی آشنایی بیمار با شرایط و وضعیت جدیدیست که به دنبال اعمال جراحی حادث خواهد شد.


 • انواع اعمال جراحی چاقی:

  • جراحی های محدود کننده (Restrictive)

  • جراحی هایی که سبب سوء جذب میشود (Malabsorptive)
  • اعمال جراحی تلفیقی (Combine)

 

جراحی های محدود کننده (Restrictive)

در این روش های جراحی به طرق مختلف سعی در کاهش حجم معده میشود که بدنبال آن بیمار توانایی خوردن مقادیر بسیار زیاد غذا در یک وعده را از دست داده و با مقادیر بسیار اندکی احساس سیری و رضایت می نماید. همچنین فرد اشتهای خود را از دست داده و در واقع به دنبال آن حالت(craving)یا همان دل ضعفه و ولع جستجوی غذا از رفتار بیمار حذف میگردد.

انواع روشهای محدود کننده: این دسته از اعمال جراحی شامل پلیسه معده، اسلیو و باندینگ هستند .

با توجه به اقبال عمومی به انواع خاصی از اینگونه اعمال جراحی از بین روشهای یاد شده عمل جراحی اسلیو را توضیح داده و به دیگر اعمال نیز اختصاراَ اشاره میکنیم.

 

  جراحی اسلیو معده چیست؟  

چنانچه میدانیم معده عضوی بسیار مهم از دستگاه گوارش ماست که وظایف بسیار راهبردی را برعهده دارد.از جمله این وظایف میتوان به تنظیم اشتها و میزان غذای مورد نیاز، احساس سیری و گرسنگی و رضایت یا عدم رضایت از غذای خورده شده و همچنین ذخیره سازی و هضم اولیه،ضدعفونی کردن غذاهای بلعیده شده،ترشح انواع هورمونهای مختلف و...نام برد.به همین دلیل این بخش برخلاف سایر قسمتهای لوله گوارش شکل خاصی به خود گرفته و همین شکل آناتومیک و توانائیهای فیزیولوژیک معده آن را به بخشی بسیار موثر برای ایجاد تغییراتی شگرف در وضعیت بالینی افراد بدل نموده است.

در طی عمل جراحی اسلیو بخش عمده معده که محل ذخیره سازی غذاست برداشته شده و معده به شکل لوله ای باریک در می آید که با حجم اندکی غذا پر شده و حس سیری و رضایت از غذا خوردن را در فرد بر می انگیزد،به همراه این بخش قسمتی از معده هم که مسئول ترشح هورمون احساس گرسنگی یا گرلین (ghrelihn) هست از بدن جدا شده و حذف میگردد،برداشتن این بخش مهم از معده تعادل هورمونی گرسنگی و سیری را به نفع احساس سیری و بیزاری از غذا به هم میزند.

علاوه بر این کاهش حجم معده و به دنبال آن افزایش فشار داخلی آن به دنبال خوردن حجم اندکی غذا باعث کاهش میل به غذا خوردن شده و بیمار عمل شده از همان روزهای اول بعد از عمل شروع به کاهش وزن نموده و این روند حداقل به مدت یکسال ادامه می یابد. از سویی دیگر شیوه تخلیه معده نیز تغییر یافته و از این جهت نیز بر روی ترشحات هورمونال دستگاه گوارش اثر نموده و ضمن تشدید روند کاهش اشتها و احساس سیری عملکرد روده کوچک که مهمترین بخش جاذب مواد غذایی و تامین کالری روزانه هست را تحت تاثیر قرار میدهد.

علاوه بر همه اینها تغییر تعادلات هورمونی بر روی متابولیسم کلی بدن از جمله ترشح هورمون انسولین (هورمون مسئول کنترل قند خون)و مقاومت به انسولین و همچنین هورمونهای تنظیم فشار خون اثرات شگرفی گذاشته و باعث بهبود وضعیت این بیماران میشود به نحوی که در همان روزهای ابتدای پس از عمل و قبل از کاهش وزن شاهد افت قندخون بیماران دیابتی و همچنین کنترل فشارخون بیماران فشار خونی و کاهش نیاز آنها به دارو هستیم. مکانیزم کاهش وزن و تغییرات بعد از عمل اسلیو بسیار پیچیده تر از توضیحات فوق است. در سایر روشهای محدود کننده نیز تغییرات کمابیش به همین منوال است و آنها نیز با کاهش نقش ذخیره سازی معده و همچنین تغییرات هورمونی باعث کاهش وزن بیمار میگردند. 

 

  اقدامات قبل از عمل جراحی اسلیو  
 • قبل از هرچیزی باید یادآور شود که مصرف دخانیات حداقل سه هفته قبل از انجام عمل جراحی باید قطع گردد چرا که ترشحات و تاثیر انواع دود ناشی از مصرف دخانیات بر ترمیم زخم و سایر عوارض ناخوشایند آن میتوانند باعث بروز مشکلات زیادی شود و همچنین بر روی بیهوشی اثرات سوء دارد.
 
 • حصول اطمینان از تفهیم فواید انجام عمل جراحی و همچنین آگاهی کامل از عوارض احتمالی ناخواسته نیز ایجاب میکند تا مراتب یاد شده توسط ناظری بیطرف برای داوطلبین انجام عمل جراحی بیان شده و مراتب مستند سازی شود به همین دلیل کلیه داوطلبین مصاحبه ای کوتاه با پزشکان قانونی خواهند داشت تا مسائل یاد شده برای آنها تبیین و توضیح داده شود.
 
 • توصیه می شود داوطلبان انجام عمل از رژیم غذایی کنترل شده استفاده کنند تا ضمن کاهش سایز کبد، مقداری وزن هم از دست بدهند و برای دوران بعد از عمل جراحی تمرین کنند.
 
 • پاره ای از بیماران که برحسب شواهد دچار بزرگی بیش از حد کبد هستند و یا از اعتیاد شدید به دخانیات رنج میبرند ، طی دوره های خاص دارو درمانی شده و برای انجام عمل جراحی آماده میگردند. پس از انجام موفقیت آمیز بررسی ها و مشاوره های لازم بیمار آماده انجام عمل جراحی خواهد بود.
 
 • قبل از بستری لازم است جوراب واریس مناسب برای خویش تهیه کرده و بلافاصله پس از بستری شدن در بیمارستان آنرا بپوشید.
 
 • اهمیت رعایت رژیم غذایی خاص توصیه شده: یکی از مهمترین نکات مهم و حیاتی در دوران بعد از عمل جراحی چاقی رعایت رژیم غذایی توصیه شده توسط تیم درمان می باشد، چرا که در اوایل پس از ج راحی باید به توصیه های ارائه شده عمل نمود چون ضامن سلامتی و کاهش ریسک عمل بوده و در طولانی مدت نیز این توصیه ها باعث افزایش میزان موفقیت شما بوده و شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری میکند.
 
 • برنامه غذایی روز قبل از عمل و روز عمل: حداقل هشت ساعت قبل از انجام عمل از خوردن و آشامیدن جداَ بپرهیزید. اضطراب انجام عمل جراحی در طول اقامت در بیمارستان امری طبیعی بوده و جای نگرانی نمی باشد. قبل از انجام عمل جراحی بهتر است که به تمرین تنفسهای عمیق پرداخته و با انجام حرکات کششی پنجه پا به سمت سر و همچنین ماساژ عضلات پشت ساق وقت آزاد خود را پرکنید.

 

جراحی های سوء جذبی (Malabsorptive)

در این روش جراحی برعکس روش قبلی محدودیتی برای مصرف غذا وجود نداشته و بیمار میتواند به هر مقدار که بخواهد غذا مصرف کند ولی غذای مصرف شده به سرعت از دستگاه گوارش عبور کرده و بدون هضم و جذب شدن از بدن دفع میگردد. سوء جذب ایجاد شده در طولانی مدت باعث بروز عوارضی ناخواسته میگردد و همین امر دلیل قاطعی است که این نوع عمل جراحی در دوران کنونی چندان مقبول نبوده و کما بیش از لیست اعمال جراحی چاقی در حال خذف است.

 

اعمال جراحی تلفیقی (Combine)

این اعمال ترکیبی از جراحیهای محدود کننده و اعمال ایجاد کننده سوء جذب است که در حال حاضر به علت بروز عوارضی که برای بیمار در بر دارد انجام نمی شود.

 

 

 

دی ان ان