X

غدد و متابولیسم

امکانات درمانی / گروه‌های تخصصی / ادامه گروه‌های تخصصی / غدد

فوق تخصص غدد

مدیرگروه: سرکار خانم دکتر دلارام اسکندری

مشاهده پزشکان فوق تخصص غدد


گروه فوق تخصصی غدد بیمارستان عرفان نیایش، با بهره گیری از مجربترین و خبره ترین پزشکان فوق تخصص این رشته، به بیماران سرپایی و بستری ارائه خدمت می کند. 

پزشکان این گروه، می توانند با استفاده از دقیق ترین و به روزترین روش ها ی تشخیصی بالینی، آزمایشگاهی و تصویربرداری، طیف وسیعی از بیماری های غدد درون ریز و متابولیکی و را به دقت تشخیص داده و این بیماری ها را به موقع و به بهترین شکل ممکن درمان کنند.

 

دکتر غدد برای چیست؟

 • از جمله مهمترین بیماری های غدد و متابولیسم که در این مرکز مورد تشخیص و درمان قرار می گیرند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
  • اختلالات غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز، تومور هیپوفیز، کوشینگ، آکرومگالی
  • اختلالات و بیماری های غده تیرویید اعم از پرکاری و کم کاری تیرویید، گواتر، ندول ها، بدخیمی ها، تیروییدیت
  • انواع دیابت و عوارض آنها
  • چاقی (ارائه خدمات در کلینیک جراحی چاقی و متابولیک بیمارستان عرفان نیایش)
  • اختلالات رشد
  • اختلالات هورمون های جنسی
  • اختلالات و تومورهای غدد فوق کلیوی و فشارخون با منشا غدد فوق کلیه
  • اختلالات متابولیسمی

جهت مشاهده تمام فیلم های گروه فوق تخصصی غدد کلیک نمایید

غدد درون ریز چیست؟


غدد ترشح کننده هورمون و اندام‌های خاصی در بدن شما سیستم غدد درون ریز شما را تشکیل می‌دهند. هورمون یک پیام رسان شیمیایی است که از یک غده یا اندام درون ریز در بدن شما به قسمت دیگر بدن شما از طریق خون شما حرکت می‌کند. هورمون‌ها به بخش‌هایی از بدن شما کمک می‌کنند تا با سایر قسمت‌ها ارتباط برقرار کنند و نقش زیادی در بسیاری از عملکردهای کلیدی بدن دارند، مانند:

 • متابولیسم 
 • رشد
 • عملکرد جنسی و تولید مثل
 • خواب

بدن شما بیش از 50 هورمون مختلف می‌سازد و ترشح می‌کند. برخی از این هورمون‌ها عبارتند از:

 • آدرنالین
 • استروژن
 • هورمون رشد
 • انسولین
 • ملاتونین
 • هورمون تیروئید
 • تستوسترون

غدد خاصی در بدن شما به نام غدد درون ریز هورمون‌ها را می‌سازند و آزاد می‌کنند. غدد بافت‌های خاصی در بدن شما هستند که مواد را ایجاد و آزاد می‌کنند. غدد درون ریز در بدن شما عبارتند از:

 • غدد فوق کلیوی
 • غدد پاراتیروئید
 • غده پینه آل
 • غده هیپوفیز
 • غده تیروئید

شما غدد دیگری در بدن خود دارید که غدد درون ریز نیستند، مانند غدد عرق و غدد لنفاوی. اندام‌های خاصی در بدن شما نیز هورمون می‌سازند و ترشح می‌کنند. اندام گروهی از بافت‌ها است که ساختاری را تشکیل می‌دهند که عملکردهای مهم خاصی را در بدن شما انجام می‌دهد. اندام‌هایی که بخشی از سیستم غدد درون ریز هستند عبارتند از:

 • پانکراس
 • هیپوتالاموس (بخشی از مغز شما است که یک اندام است)
 • تخمدان‌ها
 • بیضه‌ها

زمینه فعالیت بهترین دکتر غدد در تهران 


زمینه‌های فعالیت درمانی بهترین دکتر غدد در تهران را در این قسمت بررسی کرده‌ایم. 

 • دیابت و متابولیسم

بسیاری از هورمون‌ها نقش مهمی در متابولیسم شما ایفا می‌کنند. دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک است. بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند در درمان انواع مختلف دیابت و سایر شرایط متابولیک مانند چاقی تخصص داشته باشد.

 • بیماری تیروئید

بسیاری از شرایط می‌توانند تیروئید، غده پروانه‌ای شکل در جلوی گردن شما را تحت تاثیر قرار دهند. بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند به طور خاص در این شرایط تخصص داشته باشد.

 • انکولوژی غدد درون ریز

بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند در مورد سرطان‌هایی که بر سیستم غدد درون ریز شما تأثیر می‌گذارد تخصص داشته باشد. انکولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان می‌پردازد.

 • اعصاب غدد

این شاخه از غدد درون ریز تعامل بین سیستم عصبی شما و سیستم غدد درون ریز شما را مطالعه می‌کند. به عنوان مثال، بهترین دکتر غدد در تهران با بررسی اعصاب غدد شما، بررسی می‌کند که چگونه مغز شما فعالیت هورمونی را در بدن شما کنترل می‌کند.

 • غدد درون ریز کودکان

بهترین دکتر غدد در تهران در درمان کودکانی که دارای بیماری‌های غدد درون ریز هستند تخصص دارد. برخی از بیماری‌های غدد درون ریز به طور خاص بر کودکان تأثیر می‌گذارد و برخی دیگر می‌توانند هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تأثیر قرار دهند.

 • تأیید جنسیت

تأیید جنسیت می‌تواند شامل درمان چند رشتهای باشد که در آن متخصصان غدد نقش مهمی ایفا می‌کنند. بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند در درمان هورمون جنسی، که یکی از جنبه‌های تأیید جنسیت است، تخصص داشته باشد.

 • غدد درون ریز تولید مثل

بسیاری از هورمون‌ها در عملکردهای جنسی و تولید مثل نقش دارند. بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند در زمینه عملکرد جنسی و شرایط باروری تخصص داشته باشد. 

 • پزشکی هسته‌ای غدد درون ریز

این شاخه از غدد درون ریز بر استفاده از پزشکی هسته‌ای برای درمان برخی بیماری‌های غدد درون ریز، به ویژه بیماری‌های تیروئید تمرکز دارد.


بهترین دکتر غدد در تهران کیست؟


بهترین دکتر غدد در تهران، یک پزشک آموزش دیده خاص است که در زمینه داخلی نیز آموزش اولیه دارد. برخی از اختلالات مانند تولید کم هورمون تیروئید یا کم کاری تیروئید تنها با یک اندام غدد درون ریز سروکار دارند و متخصص غدد به تنهایی ممکن است چنین بیمارانی را شناسایی، تشخیص و مدیریت کند.

بهترین دکتر غدد در تهران چه چیزی را درمان می‌کند؟


بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند چندین بیماری مختلف را که بر سیستم غدد درون ریز شما تأثیر می‌گذارد، تشخیص داده و درمان کند. در این بخش چند بیماری را که بهترین دکتر غدد در تهران درمان می‌کند را آورده‌ایم. این بیماری ها عبارتند از:
دیابت و شرایط متابولیک
سرطان‌ها و تومورهای غدد درون ریز
شرایط تیروئید
شرایط متابولیک
رشد جنسی، عملکرد و شرایط تولید مثل
کلسیم و شرایط استخوانی
دیابت و شرایط متابولیک
بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند برنامه‌های درمانی و مدیریتی برای شرایط متابولیک ایجاد کند. دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های متابولیک است. انواع دیابت و سایر شرایط متابولیک عبارتند از:
دیابت نوع 1 (لوزالمعده شما به دلیل حمله خودایمنی دیگر نمی‌تواند انسولین بسازد).
دیابت نوع 2 (بدن شما از انسولینی که پانکراس شما درست می‌کند استفاده نمی‌کند).
دیابت بارداری (دیابت موقت در دوران بارداری).
دیابت ایمنی در بزرگسالان یا LADA (دیابت نوع 1 دیررس).
دیابت پانکراس (ناشی از پانکراتیت مزمن).
دیابت شکننده (دیابت با نوسانات شدید در سطح قند خون).
بیماری‌های متابولیک ارثی
سندرم متابولیک
چاقی
سرطان‌ها و تومورهای غدد درون ریز
بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند سرطان‌ها و تومورهای غدد درون ریز را که با غده یا اندامی که در آن شروع می‌شوند نامگذاری می‌کنند، تشخیص داده و درمان کند. انواع مختلف سرطان غدد درون ریز و تومورها عبارتند از:
تومورهای آدرنال
کارسینوم قشر آدرنال
تومورهای نورواندوکرین
سرطان پانکراس
سرطان پاراتیروئید
تومورهای پاراتیروئید
تومورهای هیپوفیز
سرطان تیروئید
درمان بیماری‌های مرتبط با تیروئید توسط بهترین دکتر غدد در تهران
بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند بیماری تیروئید را درمان کند. تیروئید یک اصطلاح کلی برای هر بیماری پزشکی است که غده تیروئید شما را از تولید مقدار مناسب هورمون باز می‌دارد. شرایط مختلفی می‌تواند بر عملکرد غده تیروئید شما تأثیر بگذارد، از جمله:
گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)
بیماری گریوز (یک بیماری خود ایمنی که باعث پرکاری تیروئید می‌شود)
بیماری هاشیموتو (یک بیماری خود ایمنی که باعث کم کاری تیروئید می‌شود)
کم کاری تیروئید (سطح پایین هورمون تیروئید)
پرکاری تیروئید (سطح بالای هورمون تیروئید)
تیروئیدیت (التهاب تیروئید)
شرایط تیروئید مرتبط با بارداری
توده‌های تیروئید
ندول تیروئید
رشد جنسی، عملکرد و شرایط تولید مثل
چندین هورمون در رشد جنسی، عملکرد و تولید مثل نقش دارند. بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند شرایط زیر مرتبط با هورمون‌های جنسی را درمان کنند:
آمنوره (عدم قاعدگی)
اختلال در نعوظ
کمبود و ترشح بیش از حد هورمون رشد (آکرومگالی یا غول‌پیکری)
ژنیکوماستی (بافت پستان بزرگ در مردان)
ناباروری مرتبط با هورمون
هیپوگنادیسم (تستوسترون پایین یا سطوح پایین استروژن)
کیست‌های تخمدان
اختلالات یائسگی
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
اختلالات هورمونی جنسی
بیماری‌های مرتبط با کلسیم و شرایط استخوانی
چندین هورمون بر متابولیسم استخوان و سطح کلسیم تأثیر می‌گذارند. شرایط مربوط به کلسیم و سلامت استخوان که بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند درمان کند عبارتند از:
هیپرکلسمی (سطح بالای کلسیم در خون شما)
هیپوکلسمی (سطح پایین کلسیم در خون)
بیماری متابولیک استخوان
استئوپنی و پوکی استخوان (عدم توده و استحکام استخوانی)
کمبود ویتامین D
بهترین دکتر غدد در تهران به چه تجربه و آموزشی نیاز دارد؟
غدد درون ریز یکی از فوق تخصص‌های داخلی است. بهترین دکتر غدد در تهران، پزشک متخصصی است که اطلاعات و تکنیک‌های مورد نیاز برای تشخیص و درمان بیماری‌های غدد درون ریز را به طور خاص آموزش دیده است. برای تبدیل شدن به بهترین دکتر غدد در تهران، فرد باید مراحل زیر را تکمیل کند.
مدرک لیسانس (معمولاً چهار سال کالج)
تقریباً چهار سال دانشکده پزشکی
رزیدنتی دو تا سه ساله داخلی یا اطفال
فلوشیپ دو تا سه ساله در غدد درون ریز، دیابت و متابولیسم
بهترین دکتر غدد در تهران همچنین در دوره‌های آموزشی و آموزشی سالانه موسوم به آموزش مداوم پزشکی (CME) شرکت می کند تا در زمینه پزشکی خود به روز بماند.


چرا باید به بهترین دکتر غدد در تهران مراجعه کنم؟


بهترین دکتر غدد در تهران می‌تواند بسیاری از بیماری‌های غدد درون ریز را تشخیص داده و به شما کمک کند. بهترین دکتر غدد در تهران در مورد وضعیت شما اطلاعات بیشتری دارد و در مورد داروها، فناوری و آزمایشات بالینی مختلف که می‌توانند به درمان بیماری شما کمک کند، به روزتر است. در برخی شرایط، ممکن است نیاز داشته باشید که به طور مکرر به متخصص غدد مراجعه کنید، و در این موارد، یافتن بهترین دکتر غدد در تهران که با آن راحت هستید و احساس می‌کنید بیماری شما را درک می‌کند، بسیار مهم است.
 بهترین دکتر غدد در تهران در زمینه غدد درون ریز متخصص هستند. اگر پزشک عمومی شما بیماری‌های مربوط به غدد درون ریز را در شما  تشخیص دهد، ممکن است به شما توصیه کند که به بهترین دکتر غدد در تهران مراجعه کنید تا به مدیریت وضعیت شما کمک کند، به خصوص که بسیاری از بیماری‌های غدد درون ریز طولانی مدت یا مزمن هستند. همچنین اگر پزشک عمومی شما مشکوک باشد که بدن شما ممکن است با برخی هورمون‌ها مشکل داشته باشد، ممکن است شما را برای تشخیص و برنامه درمانی مناسب به بهترین دکتر غدد در تهران ارجاع دهد.


چه زمانی باید به بهترین دکتر غدد در تهران مراجعه کنم؟


بهترین دکتر غدد در تهران یک متخصص پزشکی است که در مورد غدد و هورمون ها و نحوه تأثیر آنها بر متابولیسم و عملکرد بدن شما تخصص دارد. اختلالات غدد درون ریز بسته به غددی که بر آن تأثیر می‌گذارند می‌توانند طیف گسترده‌ای از علائم را ایجاد کنند. علائم می‌تواند از ظریف تا ناتوان کننده متغیر باشد و تقریباً همه سیستم‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. موارد زیر تنها چند علامت هستند که با اختلالات غدد درون ریز مرتبط هستند:
خستگی و ضعف
تشنگی یا گرسنگی بیش از حد
از دست دادن اشتها
افزایش یا کاهش وزن غیر قابل توضیح
افسردگی، تحریک پذیری و سایر تغییرات خلقی
تکرر ادرار
افزایش وزن در قسمت بالایی بدن
درد مفاصل و عضلات
حالت تهوع و مشکلات گوارشی
اگر متوجه هر یک از علائم فوق شدید، باید فوراً به بهترین دکتر غدد در تهران مراجعه کنید. بهترین دکتر غدد در تهران پس از ارزیابی دقیق علائم، سابقه پزشکی و عوامل خطر احتمالی بیماری‌های غدد درون ریز، بهترین درمان را برای علائم شما تجویز می‌کند.
آماده شدن برای اولین ویزیت با بهترین دکتر غدد در تهران
وقتی با بهترین دکتر غدد در تهران قرار ملاقات می‌گذارید باید تمام پرونده‌های پزشکی خود را هنگام مراجعه به مطب بهترین دکتر غدد در تهران ببرید. این پرونده‌ها به بهترین دکتر غدد در تهران کمک می‌کند آنچه را قبلاً انجام داده‌اید ببیند و به محدود کردن جستجوی پاسخ کمک کند، و نیاز به تکرار آزمایش را کاهش می‌دهد و می‌تواند به سرعت بخشیدن به درمان مناسب توسط بهترین دکتر غدد در تهران کمک کند.


هنگام مراجعه به بهترین دکتر غدد در تهران چه انتظاری باید داشته باشم؟


بهترین دکتر غدد در تهران یک متخصص آموزش دیده در هر گونه اختلال در سیستم غدد درون ریز است. بهترین دکتر غدد در تهران بیماری‌هایی را که بر توانایی بدن شما برای تولید مقدار لازم هورمون تأثیر می‌گذارد، تشخیص داده و به مدیریت آنها کمک می‌کنند. هنگام مراجعه به بهترین دکتر غدد در تهران می‌توانید انتظار داشته باشید که آنها سؤالات کاملی در مورد سابقه پزشکی، داروهای فعلی و علائم شما بپرسد. بهترین دکتر غدد در تهران همچنین ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد. بهترین دکتر غدد در تهران به شما در مدیریت و درمان بیماری کمک می‌کند. بهترین دکتر غدد در تهران در رشته و کار خود متخصص است و دانش به روزی در مورد داروها، روش‌ها و فناوری دارد که می‌تواند به شما کمک کند. 

 

دی ان ان