X

آنژیوگرافی قلب

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های ویژه / بخش آنژیوگرافی CATH LAB

آنژیوگرافی CATH LAB

مدیر گروه قلب و رئیس بخش: جناب آقای دکتر جمشید آیدنلو

سرپرستار بخش: خانم الهه محمد 


در بخش آنژیو بیمارستان عرفان نیایش، آنژيوگرافی (تشخيص) و آنژيوپلاستی (درمان) قلب، مغز، كليه، عروق پا و غيره با استفاده از پيشرفته‌ترين و مدرن‌ترين دستگاه آنژيو انجام می‌شود. با تشخيص ميزان گرفتگی عروق، در صورتی كه لازم باشد دارو و رژيم غذايی خاص به بيمار داده شده و در صورت صلاحدید فوق تخصص اینترونشنال قلب، آنژيوپلاستی صورت می‌گيرد كه اين عمليات با استفاده از بالون (امداد كوتاه مدت) و يا استنت (امداد بلند مدت) قابل اجرا خواهد بود. قبل از انجام آنژيوگرافی، نياز به انجام اكو و تست ورزش است كه اين موارد در كلينيك انجام خواهد گرفت.

در كنار دستگاه آنژيوگرافی، ساير تجهيزات مورد نياز اعم از دستگاه اكو، دستگاه نوار قلب و دستگاه ECT (برای اندازه‌گيری زمان انعقاد خون و ميزان رقت آن) وجود دارد كه از مدرن‌ترين نمونه‌های موجود هستند.

از ويژگی‌های منحصر به فرد اين بخش می‌توان به انجام عمليات آنژيو از طريق دست، به جای شريان فمورال اشاره نمود كه در ساير مراكز، كمتر به اين شكل انجام می‌گيرد. از مزايای استفاده از اين تكنيك كاهش دوره بستری بيمار است.

همچنين در اين مركز انواع بالون‌ها و استنت‌های روز جهان وجود دارد كه بسته به شرايط بيمار مانند سن، ابتلا به ديابت و موارد ديگر، نوع مناسب برای هر بيمار، به صورت خاص، انتخاب می‌شود. اين امر در مورد Guide Wire و كاتترهای مورد استفاده در اين مركز نيز رعايت شده است.

فضای بخش آنژيو به گونه‌ای طراحی شده است كه يك محيط آرام و كم تنش را برای بيمار و پرسنل فراهم می‌نمايد كه در اين راستا بكارگيری سيستم تهويه مناسب در اين محيط نيز از اهميت بسزايی برخوردار است.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب آزمایشی برای تشخیص انسداد عروق کرونر است. در طی آنژیوگرافی قلب، یک رنگ کنتراست از طریق یک کاتتر (لوله پلاستیکی نازک) به شریان‌های شما تزریق می‌شود، درحالی‌که پزشک شما بر روی صفحه‌نمایش اشعه ایکس نحوه جریان خون در قلب شما را تماشا می‌کند. این آزمایش به‌عنوان آنژیوگرافی قلب، آرتریوگرافی کاتتر یا کاتتریزاسیون قلب نیز شناخته می‌شود.


آنژیوگرافی قلب چیست؟

آنژیوگرافی قلب شکل خاصی از معاینه اشعه ایکس است که با آن از عروق کرونر تصویربرداری می‌شود. یک ماده حاجب اشعه ایکس از طریق یک کاتتر قلبی به عروق کرونر تزریق می‌شود و با استفاده از اشعه ایکس رگ‌ها قابل‌مشاهده می‌شوند. در صورت مشکوک به انقباض عروق کرونر (بیماری کرونری قلب) یا اگر عروق کرونر مسدود شده باشند (سکته قلبی) از آنژیوگرافی قلب استفاده می‌شود. 


آماده شدن برای آنژیوگرافی قلب

پزشکان اغلب از MRI یا سی تی اسکن قبل از آزمایش آنژیوگرافی عروق کرونر برای شناسایی دقیق مشکلات قلب استفاده می‌کنند. هشت ساعت قبل از آنژیوگرافی چیزی نخورید و چیزی ننوشید. در بسیاری از موارد، از شما خواسته می‌شود صبح روز آزمایش به بیمارستان مراجعه کنید. در بیمارستان، از شما خواسته می‌شود که لباس بیمارستان بپوشید و فرم‌های رضایت نامه را امضا کنید. پرستاران فشار خون شما را می‌گیرند، اگر دیابت دارید، قند خون شما را چک می‌کنند. همچنین ممکن است مجبور شوید آزمایش خون و نوار قلب انجام دهید. اگر به غذاهای دریایی حساسیت دارید، در گذشته واکنش بدی نسبت به رنگ کنتراست داشته‌اید، از سیلدنافیل (ویاگرا) استفاده می‌کنید یا ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 

آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می‌شود؟

قبل از انجام آزمایش، به شما یک آرام بخش خفیف داده می‌شود تا کمک کند آرام شوید. در طول آنژیوگرافی بیدار خواهید بود و این روش نیازی به بیهوشی ندارد. پزشک ناحیه‌ای از بدن در کشاله ران یا بازو را با یک ماده بی حس کننده تمیز و بی حس می‌کند. یک لوله نازک به نام کاتتر به آرامی به سمت شریان قلب هدایت می‌شود. پزشک شما تمامی این فرآیند را روی یک صفحه نمایش نظارت خواهد کرد. حرکت لوله را در رگ‌های خونی خود احساس نخواهید کرد. پس از تزریق رنگ، امکان دارد احساس سوزش یا احساس گرگرفتگی خفیفی داشته باشید.
پس از انجام آزمایش، برای جلوگیری از خونریزی، در محلی که کاتتر برداشته شده است، فشار وارد می‌شود. اگر کاتتر در کشاله ران شما قرار داده شود، از شما خواسته می‌شود تا چند ساعت پس از آزمایش به پشت دراز بکشید تا از خونریزی جلوگیری شود. این وضعیت می‌تواند باعث ناراحتی خفیف کمر شود. بعد از آزمایش مقدار زیادی آب بنوشید تا به کلیه‌های شما کمک کند تا رنگ کنتراست را خارج کنند.


آنژیوگرافی قلب چقدر طول می‌کشد؟

آنژیوگرافی معمولاً حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. اما با توجه به آنچه مشاهده شده است و اینکه آیا اندازه‌گیری‌های بیشتر، اتساع عروق یا قرار دادن استنت ضروری است یا خیر، این روش می‌تواند بسیار طولانی‌تر شود. همه چیز به شرایط بیمار و علت انجام آنژیو بستگی دارد.


ریکاوری بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

پس از انجام آنژیوگرافی عروق کرونر، معمولاً می‌توانید در همان روز، پس از چند ساعت استراحت بیمارستان را ترک کنید. تا چند ساعت قادر به رانندگی نخواهید بود و باید شخصی شما را همراهی کند. اکثر افراد یک روز پس از انجام عمل خوب هستند، اگرچه ممکن است پس از آن کمی احساس خستگی کنید و احتمالاً محل زخم تا یک هفته حساس خواهد بود. بهبودی هرگونه کبودی ممکن است چند هفته طول بکشد. بااین‌حال، اگر تورم در محل زخم شما بدتر شد، یا اگر خونریزی بیش از حد یا مشکلات گردش خون (بی‌حسی، سوزن‌سوزن‌شدن، تغییر رنگ) در اندام‌ها را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

نتایج آنژیوگرافی قلب


نتایج این روش نشان می‌دهد که آیا خون‌رسانی طبیعی به قلب شما در حال انجام است و انسداد عروق وجود دارد یا خیر. زمانی که انسداد در رگ‌ها وجود داشته باشد پزشک ممکن است آنژیوپلاستی را در طول آنژیوگرافی انجام دهد و استنت داخل کرونری را برای بهبود سریع جریان خون در عروق مسدود شده قرار دهد.


بعد از آنژیوگرافی قلب چه انتظاری باید داشت؟


هنگامی که آنژیوگرافی قلب شما انجام شد، پزشک شما کاتتر را خارج می‌کند. ازآنجایی‌که ممکن است جایی که لوله وارد بدن شما شده است خونریزی کند، بانداژ را برای حداقل 15 دقیقه روی آن فشار می‌دهید تا از خونریزی جلوگیری کنید یا آن را متوقف کند. ممکن است بعد از آن کمی احساس درد کنید. معمولاً می‌توانید همان روزی که آنژیوگرافی عروق کرونر خود را انجام داده‌اید به خانه بروید.


عوارض مرتبط با انجام آنژیوگرافی قلب چیست؟


این روش زمانی که توسط بهترین جراح قلب در بهترین بیمارستان قلب و عروق انجام شود بسیار ایمن است. اما همانند سایر جراحی‌ها خطراتی نیز دارد. خطرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی یا کبودی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به شریان یا ورید
 • فشار خون پایین

مزایای آنژیوگرافی قلب چیست؟


آنژیوگرافی قلب می تواند اطلاعات مهمی در مورد قلب و رگ های خونی اطراف آن در اختیار پزشک قرار دهد. همچنین می‌تواند به تشخیص بیماری‌های قلبی و برنامه‌ریزی درمان‌های آینده کمک کند. با استفاده از کاتتریزاسیون قلبی، جراح قلب می‌تواند بگوید که دریچه‌های قلب شما چقدر خوب کار می‌کنند. این روش همچنین می‌تواند اطلاعات مهمی در مورد فشار خون داخل قلب شما ارائه دهد. آنژیوگرافی عروق کرونر همچنین تصاویر ویدیویی ارائه می‌دهد که می‌تواند نشان دهد که آیا رگ‌های خونی اطراف قلب شما باریک شده یا مسدود شده است. در صورت وجود هر ناحیه باریک یا انسداد ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.


مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چگونه است؟


بعد از 24 ساعت می توانید بانداژ را بردارید. به مدت دو روز رابطه جنسی نداشته باشید یا ورزش سنگین انجام ندهید. حداقل به مدت سه روز حمام نروید، از وان آب گرم یا استخر استفاده نکنید.  به مدت سه روز از لوسیون در نزدیکی محل آنژیوگرافی استفاده نکنید. یک هفته پس از آزمایش باید به پزشک قلب خود مراجعه کنید.


چرا به آنژیوگرافی قلب نیاز داریم؟


آنژیوگرافی قلب برای بررسی عروق کرونر، تشخیص تعدادی از بیماری‌های قلبی و کمک به راهنمایی درمان استفاده می‌شود. سایر موارد استفاده از آنژیوگرافی قلب عبارتند از:
بعد از حمله قلبی 
برای بررسی تشخیص احتمالی آنژین 
برای برنامه ریزی روش‌های درمان یا جراحی. مانند آنژیوپلاستی کرونر و استنت گذاری، که در آن عروق خونی باریک یا مسدود شده باز می‌شوند.
مشکلاتی که با آنژیوگرافی قلبی تشخیص داده می‌شوند
جدای از بیماری عروق کرونر، آنژیوگرافی می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات قلبی از جمله آنوریسم (بالون شدن غیر طبیعی دیواره قلب)، آریتمی‌های قلبی (ضربان نامنظم قلب) یا نقایص مادرزادی مانند سوراخ در قلب را تشخیص دهد. 


آنژیوگرافی قلب در کجا انجام می‌شود؟


آنژیوگرافی قلب در مراکز خاصی قابل انجام است. اگر بیمار مشکوک به انفارکتوس حاد میوکارد باشد، باید مستقیماً از محل اورژانس به مرکزی منتقل شود که تجهیزات انفارکتوس حاد میوکارد را داشته باشد. اگر اندیکاسیونی برای آنژیوگرافی قلب برنامه ریزی شده وجود داشته باشد، پزشک معالج بیمار را به یک بیمارستان دارای ابزار و دستگاه های آنژیو ارجاع می‌دهد. معاینه و هرگونه درمان توسط متخصص قلب انجام می‌شود.


تفاوت سی تی آنژیوگرافی و آنژیوگرافی


سی تی آنژیوگرافی یک نسخه کمتر تهاجمی از آنژیوگرافی سنتی است. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که آنژیوگرافی استاندارد شامل استفاده از یک کاتتر است که در شریان و ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد، سی تی آنژیوگرافی نیازی به قرار دادن کاتتر ندارد.
مزیت قابل توجه سی تی آنژیوگرافی نسبت به آنژیوگرافی سنتی این است که سی تی آنژیوگرافی غیر تهاجمی است. اما برای موارد غیرطبیعی نتایج سی تی آنژیوگرافی مانند مسدود شدن یا باریک شدن یک یا چند رگ خونی، ممکن است به‌عنوان پیگیری نیاز به آنژیوگرافی استاندارد باشد. این امر زمانی معمول است که جراحی برای درمان انسداد یا باریک شدن در نظر گرفته شود. بنابراین، در برخی موارد، آنژیوگرافی سنتی می‌تواند مفیدتر از سی تی آنژیوگرافی باشد، زیرا پزشک می‌تواند بلافاصله آنژیوپلاستی را انجام دهد.


هزینه آنژیوگرافی قلب در بیمارستان تخصصی قلب تهران چقدر است؟


هزینه آنژیوگرافی قلب در بیمارستان تخصصی قلب تهران به شرایط انجام آنژیوگرافی بستگی دارد. از جمله مواردی که هزینه آنژیو گرافی قلب را تعیین می‌کنند عبارتند از:

 • نوع داروی مصرفی
 • هزینه جراح قلب
 • هزینه پرسنل
 • هزینه پرستاران
 • هزینه خدمات بیمارستان
 • هزینه اتاق عمل
 • هزینه اقامت در بیمارستان
 • تجهیزات استفاده شده

این موارد تعیین کننده قیمت‌های آنژیوگرافی قلب در بیمارستان تخصصی قلب در تهران هستند. اگر می‌خواهید در بیمارستان عرفان نیایش که بهترین بیمارستان خصوصی آنژیوگرافی قلب است. آنژیوگرافی قلب انجام دهید، می‌توانید برای اطلاع از شرایط و قیمت‌ها با شماره تلفن‌های موجود در سایت با همکاران ما در تماس باشید. 


بهترین بیمارستان خصوصی آنژیوگرافی قلب


همانطور که گفته شد آنژیوگرافی از اشعه ایکس برای تولید تصاویری از رگ‌های خونی قلب استفاده می‌کند. برای بررسی هرگونه محدودیت در جریان خون به قلب انجام می‌شود. آنژیوگرافی همچنین قادر به تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به قلب و رگ های خونی است. در نتیجه بهترین بیمارستان خصوصی آنژیوگرافی قلب، بیمارستانی است که تجهیزات لازم و اولیه‌ی انجام آنژیوگرافی قلب را داشته باشند.
 

مشاهده تمام فیلم های گروه قلب و عروق

 مشاهده تمام فیلم های گروه جراحی عروق

 مشاهده تمام فیلم های گروه درد

 

تعدادی از فیلم های گروه تخصصی و فوق تخصصی قلب و عروق

 

 

تعدادی از فیلم های گروه فوق تخصصی درد
تعدادی از فیلم های گروه فوق تخصصی جراحی عروق

 

 

تعدادی از فیلم های گروه تخصصی جراحی ارتوپدی

 

دی ان ان