X

جراحی مغز

امکانات درمانی / گروه‌های تخصصی / جراحی مغز و اعصاب

گروه تخصصی جراحی مغز و اعصاب

1

مدیر گروه: جناب آقای دکتر گیو شریفی

مشاهده لیست جراحان مغز و اعصاب


گروه جراحی مغز و اعصاب بیمارستان عرفان نیایش، با حضور متخصصین برجسته جراحی مغز و اعصاب و با بهره مندی از تجهیزات پیشرفته جراحی، خدمات به شرح زیر را ارائه می نمایند:

 • درمان جراحی اختلالات عروق مغزی مانند آنوریسم مغزی
 • تومورهای مغزی و نخاعی
 • اپی‌لپسی (صرع)‌
 • نوروانكولوژی در انواع بدخیمی‌ها
 • اختلالات ستون فقرات (نخاع)
 • انواع آسیب‌ها و خونریزی‌های مغزی متعاقب تصادفات و سقوط (ضربه مغزی)
 • مشکلات مادرزادی
 • مشکلات فک و صورت
 • نمونه‌برداری از اعصاب
 • مانیتورینگ فعالیت عصبی حین عمل (IONM)
 • ثابت کردن شکستگی‌های مهره
 • انواع فتق دیسک‌های بین مهره‌ای
 • آندوسکوپی مغز
 • درمان جراحی تومورهای ساقه مغز
 • اعمال جراحی بر روی قاعده جمجمه

 

جراحی مغز مشکلاتی در مغز شما مانند تومورها، نشت رگ‌های خونی یا صرع را درمان می‌کند. جراحی‌هایی مانند کرانیوتومی نیاز به برش در مغز شما دارند. اما سایر روش‌ها کمتر تهاجمی هستند. جراح شما برای جلوگیری از آسیب رساندن به مناطقی از مغز که عملکردهای مهمی مانند صحبت‌کردن و حرکت را کنترل می‌کند، جراحی را به‌دقت برنامه‌ریزی می‌کند.


عمل جراحی مغز چیست؟

جراحی مغز هر روشی است که به بهبود ناهنجاری‌های مغز شما کمک می‌کند. مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی شماست. توانایی شما در صحبت‌کردن، حرکت‌کردن، فکر کردن و به‌خاطر سپردن را کنترل می‌کند. هدف عمل جراحی مغز درمان مشکلات بدون ایجاد اختلال در این عملکردهای مهم است. در طی عمل جراحی مغز، جراح ممکن است مقداری از مغز شما یا تومور مغز شما را بردارد. جراحان همچنین می‌توانند قسمت‌هایی از مغز را که آسیب‌دیده‌اند، مانند رگ‌های خونی، ترمیم کنند. گاهی اوقات عمل جراحی مغز نیاز به یک برش در مغز شما دارد. اما روش‌های زیادی نیز وجود دارد که می‌تواند از طریق بینی، دهان یا حتی یک بریدگی کوچک در پای شما به مغز شما دسترسی پیدا کند. جراحی مغز با حداقل تهاجمی خطرات کمتری نسبت به عمل جراحی مغز باز دارد و به شما کمک می‌کند سریع‌تر بهبود پیدا کنید. 
اگر قصد انجام درمان بیماریی‌های مغزی در تهران را دارید و به دنبال بهترین دکتر جراح مغز در تهران هستیند، می‌توانید توسط بهترین بیمارستان خصوصی جراحی مغز، عرفان نیایش اقدام کنید.

انواع عمل جراحی مغز

انواع مختلفی از عمل جراحی مغز  و جراحی عروق مغز وجود دارد که توسط بهترین دکتر جراح مغز در تهران انجام می‌شود. برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
بیوپسی
بیوپسی مغز معاینه یک نمونه بافت یا مایع از مغز است که معمولاً برای بررسی سرطانی بودن تومور است. پزشک ممکن است یک بیوپسی سوزنی استریوتاکتیک (با هدایت رایانه) را با واردکردن یک سوزن در مغز شما برای گرفتن نمونه انجام دهد. یا ممکن است در طی جراحی باز (کرانیوتومی) مقداری از بافت را بردارند.
کرانیوتومی
کرانیوتومی جراحی مغز باز است. بهترین دکتر جراح مغز  تکه‌ای از جمجمه شما را برمی‌دارد تا به مغز شما دسترسی پیدا کند. سپس آن قطعه را پس از جراحی جایگزین می‌کند. ممکن است برای برداشتن تومور، لخته خون، ناهنجاری شریانی وریدی، بافت صرع یا کاهش فشار در مغز به کرانیوتومی نیاز داشته باشید.
تحریک عمقی مغز (DBS)
 DBS درمانی برای بیماری پارکینسون، لرزش و سایر شرایط عصبی است. بهترین دکتر مغز الکترودها را در داخل مغز شما قرار می‌دهد. یک دستگاه کوچک خارج از مغز شما زمانی را کنترل می‌کند که الکترودها تکانه‌های الکتریکی را ارسال می‌کنند. DBS فعالیت غیرطبیعی مغز را تنظیم می‌کند.
جراحی اندوواسکولار
در این نوع از عمل جراحی مغز ، بهترین دکتر مغز یک برش کوچک در کشاله ران شما ایجاد می‌کند و یک کاتتر (یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر) را در رگ خونی قرار می‌دهد. آنها کاتتر را بدون بریدن جمجمه به سمت مغز شما می‌کشند. در آنجا می‌توانند لخته‌های خون را حذف کنند (ترومبکتومی) یا آنوریسم را ترمیم کنند.
نورواندوسکوپی
گاهی اوقات جراح می‌تواند عمل جراحی مغز را از طریق بینی یا دهان انجام دهد. برای این کار ابتدا یک آندوسکوپ (لوله‌ای نازک و روشن با یک دوربین فیلم‌برداری در یک طرف) وارد می‌کنند. به‌این‌ترتیب می‌توانند تومورها را بدون بریدن جمجمه بیمار خارج کنند.
آنژیوگرافی
آنژیوگرافی راهی برای تولید تصاویر اشعه ایکس از داخل عروق خونی است. هنگامی که رگ‌های خونی مسدود، باریک، آسیب‌دیده یا غیرطبیعی باشد، ممکن است مشکلاتی از جمله سکته ایجاد شود. آنژیوگرافی به پزشک شما کمک می‌کند تا منبع مشکل و میزان آسیب به بخش‌های رگ خونی که در حال بررسی هستند را تعیین کند.

آنژیوگرافی مغز 

آنژیوگرافی مغز به‌عنوان آنژیوگرافی دیجیتال داخل شریانی (IADSA) نیز شناخته می‌شود. در آنژیوگرافی مغز، یک کاتتر (لوله بلند، نازک و انعطاف‌پذیر) در شریان بازو یا پا قرار داده می‌شود. با استفاده از کاتتر، تکنسین رنگ مخصوصی را به رگ‌های خونی که به مغز منتهی می‌شوند تزریق می‌کند. در آنژیوگرافی مغز، تصاویر اشعه ایکس ناهنجاری‌های عروق خونی مغز را نشان می‌دهد. نتایج حاصل از آنژیوگرافی مغز دقیق‌تر از نتایج حاصل از داپلر کاروتید است. آنژیوگرافی برای کمک به تشخیص سکته مغزی حاد استفاده می‌شود. 
جهت انجام آنژیوگرافی مغز توسط بهترین دکتر جراح مغز در تهران، می‌توانید از بیمارستان عرفان نیایش نوبت خود را دریافت کنید.

در حین آنژیوگرافی مغز چه اتفاقی می‌افتد؟

طبق توصیه بهترین دکتر جراح مغز در تهران، قبل از انجام آنژیوگرافی مغز ، تمام لباس‌ها و جواهرات را درآورده و روپوش بیمارستانی می‌پوشید. در جایی که قبل از قراردادن کاتتر برش ایجاد می‌شود، یک بی‌حسی موضعی داده می‌شود. کاتتر در داخل شریان‌های کاروتید قرار می‌گیرد و رنگ کنتراست تزریق می‌شود. در هنگام تزریق رنگ کنتراست، ممکن است احساس گرما داشته باشید. یک اشعه ایکس معمولی برای عکس‌برداری از رگ‌های خونی مغز استفاده خواهد شد. یک تکنسین و یک رادیولوژیست در حین انجام عمل همراه شما خواهند بود. در طول این عمل که ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد، بیدار خواهید بود.

خطرات آنژیوگرافی مغز چیست؟

ممکن است با قراردادن کاتتر کمی ناراحتی یا درد احساس کنید. با این روش، خطر سکته مغزی ناشی از کاتتر وجود دارد. این امکان وجود دارد که کاتتر بتواند پلاک را از بین ببرد. این پلاک می‌تواند یک رگ خونی کوچک‌تر در مغز را مسدود کند و منجر به سکته شود. پزشک شما قبل از انجام آنژیوگرافی با شما صحبت خواهد کرد.

بهترین سن برای عمل مغز

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است نیاز به جراحی مغز داشته باشید، از جمله:
ناهنجاری‌های شریانی وریدی (اتصال غیرطبیعی بین شریان‌ها و سیاهرگ‌ها)
آنوریسم (برآمدگی در قسمتی از شریان)
لخته‌شدن خون
تومورها
شرایط دژنراتیو، از جمله بیماری پارکینسون
صرع
آسیب‌های سر، از جمله آسیب‌های مغزی تروماتیک (TBIs) و شکستگی‌های جمجمه
خونریزی (خونریزی در مغز یا سر)
آسیب عصبی
سکته
تجمع مایعات، مانند هیدروسفالی
انجام عمل جراحی مغز، در صورت مشاهده و تشخیص هر یک از این موارد، در هر سنی در صورت داشتن شرایط مناسب، امکان‌پذیر است. 

چگونه برای جراحی مغز آماده شویم؟

جراحی مغز نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد. ابتدا جراح مغز شما یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون انجام می‌دهد. این کار برای این است که مطمئن شوند که شما برای بیهوشی و انجام جراحی به‌اندازه کافی سالم هستید. همچنین ممکن است طیف وسیعی از معاینات تصویربرداری مانند ام آر آی، سی‌تی‌اسکن، پت اسکن یا آنژیوگرافی انجام شود. این اسکن‌ها تصاویر بسیار دقیقی از بافت‌ها، اعصاب و رگ‌های خونی مغز شما ایجاد می‌کنند. این تصاویر به جراح شما کمک می‌کند تا مناطق دقیقی را که نیاز به درمان دارند پیدا کند.

جراحی مغز پیشرفته

قبل از جراحی مغز توسط جراح مغز و اعصاب در تهران باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟
جراح مغز از شما می‌خواهد تا موارد زیر را قبل از جراحی رعایت کنید. این موارد عبارت‌اند از:

انجام کارهایی برای سلامتی خود قبل از جراحی

اگر سیگار می‌کشید، باید چند هفته قبل از عمل جراحی مغز آن را ترک کنید. سیگارکشیدن خطر عوارض جراحی را افزایش می‌دهد و می‌تواند بهبودی را برای شما دشوارتر کند.

استفاده یا عدم استفاده برخی از داروها قبل از جراحی مغز

برخی از افراد قبل از جراحی مغز برای کاهش خطر تورم، استروئید مصرف می‌کنند. داروهای ضد صرع خطر تشنج را کاهش می‌دهند. ممکن است لازم باشد چند روز یا یک هفته قبل از جراحی داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید.

نحوه انجام جراحی مغز

جراحی مغز برای هر فردی متفاوت است. گاهی اوقات تیم جراحی برای انجام عمل نیاز به تراشیدن بخشی از موی سر شما دارد، یا ممکن است فقط یک ناحیه کوچک از موی سر شما را بتراشند تا یک برش ایجاد کنند. برای اکثر جراحی‌های کم تهاجمی، موی سر شما اصلاً نیازی به تراشیدن ندارد. برخی از روش‌ها نیاز به بیهوشی عمومی دارند، به این معنی که شما کاملاً بیهوش هستید. اما سایر روش‌ها فقط به آرام‌بخش نیاز دارند، به این معنی که شما تا حدی بیهوش هستید اما همچنان می‌توانید به محرک‌های خاصی پاسخ دهید. در طی برخی از جراحی‌ها، حتی ممکن است در حین جراحی بیدار باشید. این مورد برای برخی از تومورها، صرع یا شرایط عصبی است.
در طول کرانیوتومی روی سر خود داروی بی‌حسی دریافت می‌کنید، بنابراین دردی از برش احساس نمی‌کنید. همچنین آرام‌بخش به شما تزریق می‌شود تا شما را به خوابی سبک ببرد. اما جراح و متخصص بیهوشی شما را در حین جراحی از خواب بیدار می‌کنند و از شما می‌خواهند وظایفی را انجام دهید. ممکن است لازم باشد صحبت کنید، قسمتی از بدن را حرکت دهید، به اشیا نگاه کنید یا اطلاعات را به‌خاطر بسپارید. قبل از جراحی، جراح ممکن است عملکرد مغز شما را با استفاده از MRI عملکردی کنترل کند. جراحی مغز با توجه به پیچیدگی جراحی شما می‌تواند بین دو تا نه ساعت یا بیشتر طول بکشد.

مراقبت‌های بعد از عمل مغز

پس از جراحی مغز، برای بهبودی کامل چند روز در بیمارستان می‌مانید. برای روش‌های کمتر تهاجمی مانند جراحی‌های آندوسکوپی و میکروسکوپی، ممکن است فقط یک تا دو روز نیاز باشد در بیمارستان بستری باشید. اما پس از کرانیوتومی باز، ممکن است لازم باشد تا 10 روز در بیمارستان بمانید.
بعد از جراحی مغز تا چند روز ممکن است به دریافت استروئیدها یا داروهای ضدتشنج برای جلوگیری از تورم و تشنج مغز ادامه دهید. همچنین ممکن است برای بازیابی عملکردهای خاص به توان‌بخشی عصبی نیاز داشته باشید. این توان‌بخش‌ها می‌تواند شامل فیزیوتراپی، ‌ گفتاردرمانی و کاردرمانی باشد و می‌توانند به شما در بازیابی قدرت، تحرک، مهارت‌های صحبت‌کردن و توانایی انجام کارهای روزانه در صورت نیاز کمک کنند.

 • فوق تخصص های مرتبط با گروه جراحی مغز و اعصاب:
  • فوق تخصص جراحی قاعده جمجمه (Skull Base)
  • فوق تخصص جراحی ستون فقرات (Spine)

 

www.gsharifi.com

جهت مشاهده تمام فیلم های جراحی مغز و اعصاب کلیک نمایید

 

دریافت نوبت مشاوره کلینیک جراحی مغز و اعصاب
دریافت نوبت مشاوره کلینیک جراحی ستون فقرات
 

با ما تماس بگیرید

برای مشاوره، کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت لطفا تماس بگیرید

 

 

 
دی ان ان