X

کلینیک جراحی چاقی و متابولیک بیمارستان عرفان نیایش

امکانات درمانی / گروه‌های تخصصی / ادامه گروه‌های تخصصی / جراحی چاقی و متابولیک

گروه فوق تخصصی لاپاراسکوپی و چاقی بیمارستان عرفان نیایش

 
 
 
 
 

 


 جهت مشاهده عکس ها در سایز بزرگتر، لطفا روی عکس ها کلیک نمایید

 

  • بای پس معده به روش Roux-en-Y:

بای پس معده

بای پس معده که با نام Roux-en-Y بای پس نیز شناخته می شود، شامل دو بخش است. ابتدا جراح قسمت فوقانی معده را بخیه می زند و یک کیسه کوچک در آن قسمت تشکیل می شود که باعث می شود معده بسیار کوچک تر از قبل شود و بیمار نتواند غذای زیادی بخورد و خیلی زود احساس سیری کند. سپس جراح روده ی کوچک را می برد و قسمت پایینی آن را به کیسه ی معده ی کوچک شده متصل می کند. از آنجایی که غذا از قسمت اعظمی از معده و قسمت فوقانی روده عبور نمی کند، در نتیجه بدن کالری کمتری جذب می کند. جراح قسمت بای پس شده یا کنار گذاشته شده ی روده (قسمت فوقانی) را به قسمت انتهایی روده ی کوچک متصل می کند. این قسمت بای پس شده هنوز هم ادامه معده محسوب می شود به همین دلیل شیره ی گوارشی ابتدا از معده و از قسمت اول روده ی کوچک و سپس از قسمت انتهایی آن عبور می کند. این جراحی همچنین می تواند تغییراتی در هورمون های روده، باکتری های روده و عوامل دیگری که ممکن است بر اشتها یا سوخت و ساز بدن اثر بگذارد، ایجاد کند.بازگرداندن بای پس معده به حالت اول دشوار است اما ممکن است در مواردی جراح لاغری صلاح ببیند که معده را به حالت نخست بازگرداند.

  • حلقه ی معده(قابل تنظیم-غیر قابل تنظیم)

حلقه معده

در این جراحی یک کمربند قابل تنظیم که در داخل آن یک بالون کوچک قرار دارد را به دور قسمت فوقانی معده می بندند. این کار باعث می شود قسمت فوقانی معده، به یک کیسه ی کوچک تبدیل شود. که یک راه بسیار باریک به بقیه معده نیز دارد. سپس جراح یک دستگاه تنظیم زیر پوست فرد قرار می دهد و این دستگاه از طریق یک لوله به حلقه وصل می شود. با حذف یا تزریق مایعات از طریق لوله، ممکن است بالون برای تنظیم اندازه ی بند باد شده یا خالی شود. جراحی حلقه معده میزان غذایی که معده می تواند نگه دارد را محدود می کند و بیمار به سرعت احساس سیری می کند اما نمی تواند جذب کالری و مواد غذایی را کاهش دهد. جراحی حلقه معده میزان غذایی که معده می تواند نگه دارد را محدود می کند و بیمار به سرعت احساس سیری می کند اما نمی تواند جذب کالری و مواد غذایی را کاهش دهد.

  • اسلیو معده

اسلیو معده

طی جراحی اسلیو معده که به نام اسلیو گاستروکتومی نیز شناخته می شود، جراح بیشتر معده را بر می دارد و تنها بخش موزی شکلی که با بخیه بسته می شود، باقی می ماند. این جراحی نیز مانند جراحی حلقه ی معده، باعث کاهش حجم معده و سیری زودهنگام بیمار می شود. خارج کردن قسمتی از معده نیز می تواند برای هورمون های روده و عوامل دیگری مانند باکتری های روده که ممکن است بر اشتها و متابوبلیسم بدن اثرگذار باشند، مفید باشد. عمل اسلیو معده برگشت پذیر نیست زیرا قسمتی از معده برداشته شده است.
 
  • اسلیو معده همراه با سوئیچ اثنی عشری
مانند جراحی اسلیو معده، در این جراحی نیز جراح بیشتر معده و دریچه ای که غذا را به روده ی کوچک می ریزد و بخش نخست روده ی کوچک که اثنی عشر نامیده می شود، را بر می دارد. سپس جراح بخش میانی روده را می بندد و بخش پایانی را مستقیما به بخش اثنی عشر متصل می کند که به این عمل سوئیچ اثنی عشری می گویند. بخش جدا شده ی روده از بدن خارج نمی شود و دوباره به انتهای خود روده متصل می شود تا صفرا و شیره ی لوزالمعده در این بخش ها نیز جریان داشته باشد. به این اقدام، جراحی انحراف صفرا و لوزالمعده می گویند. نتیجه ی این تغییرات این است که غذا از بخش کوچکی از روده عبور می کند که منجر به کاهش جذب کالری و مواد غذایی دیگر می شود.این جراحی در نهایت هم باعث کوچک شدن اندازه ی معده و هم کاهش جذب غذا می شود.

  • بالون معده

بالون معده

بالون معده نوعی جراحی لاغری محدود کننده است که در آن یک بالون (خالی از باد) از طریق دهان درون معده قرار می گیرد. پس از جاگذاری بالون، آن را با محلول نمکی پر می کنند که باعث می شود فرد احساس سیری کند و حس گرسنگی وی مهار شود. جراحی بالون معده برای افرادی که قبلا جراحی لاغری انجام داده اند و یا دچار بیماری های گوارشی روده یا نارسایی های کبدی هستند، نمی تواند انجام گیرد. از طرفی نکته ی مثبت این جراحی آن است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و بالون موقتی است که می تواند تا ۶ ماه در معده باقی بماند. بیمار می تواند ۱۰ درصد از وزن اضافه ی خود را طی این مدت کم کند.
 

  • Aspiration therapy

Aspiration therapy

اسپایر اسیست (AspireAssist) دستگاهی است که با رویکرد محدود کننده منجر به لاغری می شود. از طریق یک برش، لوله ای به درون معده وارد می شود که در مجاور سطح خارجی شکم دارای دریچه ای دیسک مانند می باشد. حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پس از صرف هر وعده ی غذایی، بیمار از طریق دریچه، لوله را به یک دستگاه تخلیه وصل می کند تا غذا ها از درون معده خالی کند. این دستگاه کاهش وزن حدود ۳۰ درصد از کالری های مصرفی را خارج می کند و در سال ۲۰۱۶ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است.

  • انسداد واگال(Vagal Blockade or vBloc)

انسداد واگال(Vagal Blockade or vBloc)

این دستگاه نوعی تنظیم کننده پیام های عصبی است که با ارسال پیام الکتریکی به عصب های پاراسمپاتیک باعث می شوند که این عصب ها به مغز پیام سیری و پر بودن معده را دهند. عصب های پاراسمپاتیک از مغز به معده می رسند. این دستگاه در زیر قفسه ی سینه نصب می شود و به کمک یک ریموت کنترل که بیرون بدن قرار می گیرد، عمل می کند.

اعمال جراحی چاقی در یک نگاه

 

اعمال جراحی چاقی در یک نگاه

 

 

 

 

 
دی ان ان