X

کلینیک خواب

امکانات درمانی / بخش ها / کلینیک ها / کلینیک خواب

کلینیک خواب بیمارستان عرفان نیایش

1

کلینیک خواب عرفان نیایش

ارائه دهنده خدمات تست خواب psg (پلی سومنوگرافی) ، pg (پلی گرافی) ، تست خواب در منزل، تیتراسیون bipap و تیتراسیون cpap می باشد. لازم به ذکر است کلیه خدمات و تستهای خواب زیر نظر پزشکان متخصص و فلوشیپ خواب بررسی می شود.

جهت مشاوره رایگان و انجام تست خواب با کارشناسان کلینیک خواب در ارتباط باشید.

ساعت کاری کلینیک خواب 7 الی 15

لطفا در ساعات کاری با شماره های کلینیک خواب تماس حاصل فرمایید

شماره های تماس:

021-44629851 | 09108108392

در خارج از ساعات کاری از طریق واتساپ در ارتباط باشید.

واتساپ 09108108392

آدرس بیمارستان عرفان نيايش طبقه ٤ واحد کلینیک خواب

 

1
2
3
4

کلینیک خواب بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی عرفان نیایش;

 • با استفاده از بروز ترین و تخصصی ترین دستگاه های تست خواب به بررسی اختلالات خواب می پردازد. 
 • کلیه خدمات زیر نظر پزشکان متخصص و پزشک فلوشیپ خواب بررسی و انجام میشود. 
 • در طول انجام تست خواب تکنسین های کارآزموده و متخصص در مجموعه حضور دارند. 
 • در مجموعه ما کلیه خدمات رفاهی و هتلینگ برای بیماران فراهم است. 
 • کلینیک خواب بیمارستان عرفان نیایش طرف قرار داد با بیمه های تکمیلی می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از ویدیو معرفی کلینیک خواب دیدن کنید.

 

 

چرا تست خواب انجام می شود؟

اختلالات خواب میتوانند فرایند خواب را مختل کنند. تست خواب برای تشخیص چنین اختلالاتی انجام میشود. در شرایط زیر، ممکن است نیاتز به تست خواب داشته باشید:

 • آپنه خواب یا سایر اختلالات تنفسی مربوط به خواب: در این حالت تنفس شما بهطور مکرر در طول خواب قطع میشود و دوباره برمیگردد؛

 • اختلال حرکت دورهای اندام (پرش اندام): در این اختلال، در طول خواب، مدام پاهایتان را جمع و باز میکنید. این اختلال گاهی با سندروم پای بیقرار همراه است؛

 • حمله خواب یا نارکولپسی (Narcolepsy) :در این حالت نوعی خوابآلودگی غافلگیرکننده روزانه را تجربه میکنید و ناگهان دچار حمله خواب میشوید؛

 • بی خوابی

 • رفتارهای غیرطبیعی در خواب: اگر طی خواب فعالیتهای غیرطبیعی مثل راه رفتن در خواب یا حرکات زیاد داشته باشید، ممکن است پزشک تست خواب را برایتان تجویز کند؛

 • اختلال رفتار خواب REM: در این اختلال همان طور که خواب هستید، رؤیاها یا خوابهایتان را اجرا میکنید.

 

تست خواب | کلینیک حواب

 

انواع تست خواب

1 .تست خواب شبانه(PSG)  

PSG یک تست چند پارامتری است که عملکرد تعدادی از ارگان ها و سیستم های بدن انسان را در خواب ضبط و ثبت می کند.

EEG (نوار مغز)،  EKGیا ECG (نوارقلب(،  EMG )نوار عضله(،  EOG )نوار چشم(، جریان هوای تنفسی ،تلاش تنفسی، درصد اشباع اکسیژن خون از اجزای معمول یک PSG محسوب می شوند.

2 . تیتراسیون 

این آزمایش زمانی انجام میشود که تیم پزشکی در تست خواب اولیه (psg) آپنه خواب متعادل یا شدید را کشف کند یا به آن مشکوک شود.در این صورت انجام تست تیتراسیون برای شما تجویز میشود.تست تیتراسیون همانند فرایند تست خواب psg انجام میشود با این تفاوت که این بار دستگاه کمک تنفسی  bipapبرای بیمار نصب میشود و با استفاده از دستگاه میزان CPAP موردنیاز برای درمان آپنه تعیین میشود.

3 .تست خواب در منزل

کلیه خدمات تست خواب اعم از تست خواب psg, pg و تیتراسیون توسط مجموعه ما در منزل شما نیز قابل ارائه می باشد.

 

تست خواب در منزل | کلینیک خواب عرفان نیایش

 

چه آمادگی برای تست خواب لازم است؟

آماده سازی ویژه ای لازم نیست و فقط رعایت موارد زیر کفایت می کند.

 1. قبل از آمدن به کلینیک خواب، غذای معمول خود بخورید، اما از مصرف کافئین و الکل اجتناب کنید.

داروهای تان را مصرف کنید مگر اینکه پزشکتان شما را منع کرده باشد. دقت کنید که اگر داروهای خواب آور مانند زولپیدم و آلپرازولام مصرف می کنید , بهتر است دارو را داخل کلینیک خواب مصرف نکنید نه در منزل.

 1. به موقع رسیدن و کنسل نکردن : تست خود را بی دلیل لغو نکنید. بسیاری از اختلالات خواب می تواند جدی باشد. دکتر شما با انجام تست خواب به دنبال راهی برای درمان مشکل خواب شماست. پلی سومنوگرافی کاری تیمی، تخصصی و دشوار است که توسط تیم بزرگی از پزشکان و تکنسین ها انجام می شود و اگر قصد داشتید تست تان را کنسل کنید حداقل 2 تا 3 روز قبل اطلاع دهید تا فرد دیگری جایگزین شما گردد.
 2. اطمینان حاصل کنید که مسیر کلینیک خواب را به همراه دارید و راه را بلدید.
 3. برای به دست آوردن بهترین نتایج، الکترود ها باید روی پوست تمیز قرار گیرد.حتما اطمینان حاصل کنید که موهایتان در روز تست , تمیز و بدون روغن مو یا ژل مو است.مردان مبتلا به ریش و سبیل نیازی به اصلاح آنها ندارند، بلکه باید موها و پوست کاملا تمیز شده باشند. به همین دلیل دوش آب گرم قبل از مراجعه به کلینیک خواب به همه مراجعین توصیه می گردد

در داخل کلینیک خواب و قبل از انجام تست اختلالات خواب، در یک پرسشنامه کوتاه, از شما خواسته خواهد شد تا قبل و بعد از تست , نظر خود را در مورد وضع کنونی تان و وضعیت تست و چگونگی خواب خود بگویید.

 

برای انجام پلی سومنوگرافی در کلینیک خواب چه وسائلی لازم است:

 • هرچه به شما کمک می کند بهتر بخوابید (به عنوان مثال بالش یا پتوی مخصوص تان)
 • یک کتاب برای مطالعه (اگر اهل مطالعه قبل از خواب هستید)
 • لباس خواب راحت که در آن گردن تان و پاهایتان آزاد و شل است
 • فهرستی از تمام داروهایی را که مصرف می کنید و داروهایی را که در طول شب و روز بعد باید مصرف کنید.
 • تمام جواهرات ارزشمند خود را در خانه بگذارید. آزمایشگاه خواب نمی تواند مسئول نگهداری اموال شخصی باشد.

آمادگی برای پلی سومنوگرافی راحت است. 

از قبل از ظهر قبل شب شروع تست از نوشیدن الکل و یا خوردن هر ماده کافئین دار خودداری کنید، زیرا الکل و کافئین روی خواب طبیعی شما تاثیر می گذارند.مطمئن شوید که هیچ مانعی برای خوابیدن شما در کلینیک وجود ندارد.

 

تست خواب چگونه انجام میشود؟

برای انجام تست PSG فرد باید یک شب را در آزمایشگاه خواب بخوابد. طول مدتی که فرد خواب است تعدادی الکترود (صفحات کوچک فلزی) و وسایل دیگر برای ضبط اطلاعات لازم به بیمار متصل می شود. علی رغم تغییر فضای خواب و اتصال تعداد زیادی الکترود و وسایل دیگر به بیماران، اکثر بیماران حتی بهتر از روزهای معمول در آزمایشگاه خواب، به خواب می روند. تنها تعداد اندکی از بیماران اظهار می کنند که نسبت به شرایط معمول خواب بدتری داشته اند.

در این تست نوار عضله از یکی از عضلات پا برای ثبت حرکات پاها و همچنین از یکی از عضلات چانه برای اندازه گیری تون عضلانی کلی بدن گرفته می شود.

 

از داده های PSG می توان اطلاعات زیادی بدست آورد که تعدادی از آنها شامل موارد زیر می باشند:

میزان تأخیر خواب

مدت زمانی که طول می کشد تا افراد به خواب روند در افراد سالم و بیماران مبتلایان به اختلالات خواب متفاوت است. در تست MSLT و MWTنیز میزان تاخیر خواب محاسبه می شود که بیانگر شدت خواب آلودگی افراد می باشد.

مراحل خواب

یک خواب طبیعی به ترتیب شامل مراحل 1، 2، 3 و 4 فاز Non-REM و فاز REM می باشد که 6-4 دفعه این سیکل در یک شب تکرار می شود. مدت این مراحل در افراد بیمار بسته به نوع بیماری آنها متفاوت می باشد.

کیفیت خواب

تعداد کل دقایقی که فرد در خواب بوده تقسیم بر کل زمانی که فرد در رختخواب به سر برده بیانگر کیفیت خواب است. این میزان در افراد طبیعی برابر 90-85 درصد است، در صورتی که افراد بیمار بسته به نوع بیماریشان کیفیت خواب به مراتب پایین تری دارند.

نامنظمی های تنفسی مانند آپنه و هایپوپنه

هایپوپنه به معنی کاهش جریان هوای تنفسی به میزان کمتر از 80 درصد حد پایه و آپنه به معنی کاهش جریان هوای تنفسی به میزان کمتر از 20 درصد حد پایه به مدت بیش از 10 ثانیه می باشد. جمع آپنه و هایپوپنه در افراد طبیعی کمتر از 5 است، ولی در افراد مبتلا به سندرم آپنه خواب گاهی تا 600 عدد هم می رسد.

 تعداد Arousal

Arousal به معنی بیداری کوتاه مدت در حد چند ثانیه است که فرد متوجه آن نمی شود. در arousal الگوی امواج مغزی ناگهان تغییر می کند و مشابه حالت بیداری می شود Arousal .در نتیجه موارد مختلفی از جمله حرکت پاها و ناراحتی های تنفسی ایجاد می شود. موارد زیاد arousal در خواب افراد می تواند نشانه ابتلای آنها به اختلالات خواب و یا خستگی و عدم خواب کافی آنها باشد.

ناهنجاری های ریتم قلبی، وضعیت بدن در طی خواب و الگوی حرکت پاها از دیگر مواردی است که از  PSG بدست می آید.

 

آیا پلی سومنوگرافی خطری دارد؟

پلی سومنوگرافی یک تست غیرتهاجمی و بدون درد است.

تنها اینکه درصد اندکی از بیماران نسبت به چسباندن سنسورها به پوستشان حساسیت پوستی سطحی نشان میدهند که معمولا بدون اهمیت و خودبخود بهبود یابنده است.

 

تست اختلال خواب جزو پوشش بیمه است؟

بیمه های پایه معمولا تست خواب را پوشش نمی دهند ولی بسیاری از بیمه های تکمیلی علی الخصوص بیمه نیروهای مسلح و بیمه های بانک ها و… تست خواب را پوشش می دهند.

 

کلینیک خواب چیست؟

کلینیک خواب بیمارستان عرفان نیایش، کلینیکی است که در آن تست خواب با استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای مانیتورینگ مغزی و قلبی انجام میشود. پرسنل کارآزموده و دوره دیده برای انجام این تست به صورت مستمر بیمار را پایش میکنند. این بررسی در کسانی که خواب آلودگی روزانه  یا احساس خستگی مفرط  و یا خر وپف های مکرر دارند، باید انجام گردد. چون آپنه های مکرر در خواب باعث ایجاد استرس بیمار و ترشح  هورمونهای استرس می گردد که باعث  اتفاقات بدتری مانند سکته مغزی یا سکته قلبی  حین خواب ، آریتمی های قلبی و فشار خون بالا مقاوم به دارو می گردد. این تست همچنین در افراد  دیابتی  که کنترل قند علیرغم مصرف انسولین و داروی خوراکی  به سختی  انجام مبگبرد و یا افرادی که فشار خون مقاوم به دارو  و یا چاقی مفرط و نارسایی قلبی  دارند نیز انجام می شود.

 

تست خواب چیست؟

احتمالا شما هم گاهی دچار کم خوابی، خواب زیاد یا مشکلاتی شبیه به آن بودهاید .اختلالات خواب را میتوان با تست خواب بررسی کرد. پزشک، در صورت لزوم، تست خواب تجویز میکند تا فعالیت مغزی و اطلاعات مربوط به حالت خواب مثل حرکات بدنی، نفسکشیدن، سطح اکسیژن و ضربان قلبتان را بررسی کند و براساس اطلاعات بهدستآمده، چرخه و اختلالات خواب شما را تشخیص دهد.

 

 تست خواب یا پلی سومنوگرافی (polysomnography) ؛

مطالعه ای است که در حین خواب جهت بیمار انجام می گردد تا مراحل خواب ،حرکتهای اضافی در حین خواب  و تعداد آپنه ها (توقف تنفسی) را ثبت میکند. polysomnography یک آزمایش تخصصی است که برای تشخیص اختلالات خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلی‌سومنوگرافی ؛ امواج مغزی ، ضربان قلب ، میزان اکسیژن موجود در خون ، الگوی تنفسی از جمله قطع شدن یا مکث موقت تنفس در هنگام خواب ،  همچنین حرکات بدن ، چشم و پا را ثبت می‌کند.

در صورت عدم درمان اختلالات خواب خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی ، فشار خون و سکته مغزی افزایش میابد.

 

چه بیمارانی باید تست خواب انجام دهند ؟

 • آپنه ی انسدادی خواب

 • اختلالات و وقفه های تنفسی

 • اختلالات حرکتی اندام ها

 • براکسیسم یا دندان قروچه

 • خستگی و بی خوابی مزمن

 • پاراسومنیا و فلج خواب

 • نارکولپسی و حرکات غیرطبیعی در هنگام خواب

 • بیمارانی که در طول خواب دچار خروپف شدید میشوند

 • قبل از هرگونه جراحی برای افراد چاق

 • جراحی های زیبایی جهت چاقی شکم

 • قبل از انجام جراحی CABG

 • بیمارانی که به هر دلیل بعد از اعمال جراحی با تأخیر در بیداری کامل مواجه بوده اند

گروه های تخصصی و فوق تخصصی که با کلینیک خواب مرتبط هستند:

ریه، گوش و حلق و بینی (ENT)، نورولوژی، بیهوشی، توراکس، جراحی چاقی، کاردیولوژی، روانپزشکی و جراحی قلب

 

نحوه انجام تست خواب در کلینیک خواب :

برای انجام تست خواب ، فرد باید یک شب را در کلینیک خواب بخوابد.

مدتی که فرد خواب است تعدادی حسگر برای ثبت اطلاعات لازم به بیمار متصل می شود ؛

تکنیسین خواب با نصب الکترودهایی بر روی سر فرد می تواند میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون را ثبت کرده و میزان فشار هوای بینی را به طور دقیق اندازه گیری کند.

 سنسورهای حساسی نیز بر روی چانه جهت سنجش قدرت عضلات چانه در خواب قرار می گیرد.

برای ضبط صدای خرخر نیز از یک میکروفون بسیار کوچک استفاده می شود.

 برخی از دستگاه های سنجش اختلالات خواب مجهز به کمربند روی شکم و سینه هستند که ریتم تنفسی

 فرد را ثبت میکنند.

 

آمادگی های قبل از انجام تست خواب :

نیاز به قطع هیچ یک از دارو های مصرفی در شب تست نیست و میتوانید طبق روال قبل به داروهای خود ادامه دهید فقط توجه داشته باشید که به جهت انجام تست بدون اختلال خارج از کنترل حتما دارو های ادرار آور نظیر فروزماید یا لازیکس را در صورت استفاده فقط در روز و شب  تست قطع نمایید.

جهت انجام هر چه دقیق تر تست خواب ، قبل از انجام تست حتماً استحمام نمایید و موها کاملاً خشک باشد .

آقایان قبل از انجام تست در صورت امکان صورت، قفسه سینه ، ساق پا (از زانو تا مج) خود را اصلاح نمایید.

خانم ها درصورت امکان قبل از انجام تست در صورت داشتن لاک ناخن آن را پاک کنید و یا در صورت داشتن کاشت ناخن  آن را جدا کنید.

بیمار حدالامکان در طول روز نخوابد و از کافئین کمتری در طول روز استفاده کند.

لازم به ذکر است این تست کاملا غیر تهاجمی و بدون هیچگونه مصرف دارو و تزریق و  جراحی انجام میشود.

 

در کلینیک خواب چطور درمان می‌شویم؟

از جمله مشکلات کلیدی که در کلینیک خواب شناسایی و رفع می‌شوند عبارتند از:

 • اختلالات خواب
 • مکث خواب / آپنه خواب
 • نخوابیدن کافی
 • ناتوانی در به خواب ‌رفتن
 • بیداری مکرر
 • خواب بی‌کیفیت
 • احساس خستگی در صبح
 • بیدارشدن در صبح با تعریق زیاد یا سردرد
 • بیماری‌های مختل‌کننده خواب
 • پا‌های بی‌قرار
 • دندان‌قروچه در خواب
 • حرکات مکرر پا در خواب
 • خواب‌آلودگی مفرط در طول روز

در صورت لزوم برای هر یک از موارد بالا معاینه پلی سومنوگرافی در کلینیک خواب درخواست می‌شود. مجدداً در صورت لزوم، ارزیابی‌ها همراه با کلینیک‌های گوش حلق بینی، بیماری‌های قفسه سینه و کلینیک‌های روانپزشکی انجام می‌شود.
شناسایی چنین شرایطی از نظر پزشکی، باید در حین خواب انجام شود. با خوابیدن در کلینیک خواب، امکان پیگیری صوتی و تصویری شما توسط کارشناسان فراهم می‌شود. اگر می‌خواهید با جزئیات بیشتری بررسی کنید که در کلینیک خواب چه اتفاقی می‌افتد، بیایید نگاهی به موضوعات بعدی  بیندازیم.

 

فواید خواب چیست؟

خواب فواید بسیاری دارد از جمله :
تمام بدن ما ، خود را برای روز جدید آماده می‌کند.
بدن بازسازی می‌شود.
حالت عاطفی ما را تنظیم می‌کنند.
یادگیری جدید را تقویت می‌کند.
عملکرد‌های هورمونی را تنظیم می‌کند.
متابولیسم ما را برای یک روز جدید آماده می‌کند.

 

بی‌خوابی چه می‌کند؟

نخوابیدن با آرامش یا زود و دیر خوابیدن عواقب بسیار جدی دارد. عواقب اولیه آن خستگی، بی‌توجهی در طول روز، خواب‌آلودگی، کاهش عملکرد و افزایش خطر تصادف است. عوارض دیررس آن شامل نقص‌های شناختی؛ مانند فراموشی ، کاهش تمرکز و توجه، مشکلات در یادگیری چیز‌های جدید است. عواقبی مانند افزایش وزن، آماده‌کردن زمینه برای سندرم متابولیک، فشارخون بالا، آماده‌کردن زمینه برای بیماری‌های عروق کرونر قلب یا ایجاد مشکل در کنترل آن‌ها، افزایش رفلاکس، دشوارشدن کنترل، دشوارشدن کنترل اختلالات ریتم قلب، افزایش خطر سکته مغزی و...
یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود تا افراد به کلینیک خواب مراجعه کنند، استرس و خستگی ناشی از بی‌خوابی است. زمانی که برای بازه طولانی مدت دچار بی‌خوابی یا بدخوابی باشید، علاوه بر مشکلات ذکر شده، روان شما دچار تنش و افسردگی خواهد شد. به همین جهت اغلب افرادی که به کلینیک خواب مراجعه می‌کنند، در ابتدا از مشکلات سلامت جسمانی مرتبط با این مسئله آگاه نیستند؛ بلکه از خواب بد خسته شده‌اند.

 

کلینیک خواب و درمان مشکلات خواب

می‌توان گفت که تمامی مشکلات مرتبط با خواب را می‌توان در کلینیک خواب ارزیابی کرد.
اختلالات  تنفسی در خواب یک گروه حیاتی در میان اختلالات خواب هستند. با قطع، کاهش و دشواری تنفس در طول خواب پیشرفت می‌کند. اگرچه سندرم آپنه انسدادی خواب شایع‌ترین است، اما به‌خودی‌خود ۱۳ بیماری مختلف را پوشش می‌دهد.
در سندرم آپنه انسدادی خواب، در طول خواب، قطع کامل تنفس، کاهش تنفس یا مشکل در تنفس وجود دارد که به طور متوالی، حداقل به مدت ۱۰ ثانیه و ده‌ها یا صد‌ها بار در طول کل خواب تکرار می‌شوند. در طی این حوادث غیرطبیعی تنفسی، میزان اکسیژن خون حداقل ۳ درصد کاهش می‌یابد، ضربان قلب ابتدا کاهش می‌یابد و سپس افزایش می‌یابد، گاهی اوقات ناهنجاری‌های ریتم دیگری نیز دیده می‌شود. کاهش یا افزایش ضربان قلب، کاهش پمپاژ خون در قلب و کاهش جریان خون به مغز ممکن است رخ دهد. چنین موردی به رسیدگی دقیق توسط کارشناسان کلینیک خواب دارد و باید درمان آن هرچه زودتر شروع شود.
پس از هر رویداد تنفسی غیرطبیعی، خواب سطحی یا بیداری‌های کوتاه رخ می‌دهد که در آن بیمار به یاد نمی‌آورد؛ اما نفس می‌کشد. اگرچه خوروپف شایع‌ترین علامت سندرم آپنه انسدادی خواب است، اما مهم‌ترین علامتی که بر زندگی خصوصی و اجتماعی تأثیر می‌گذارد، خواب‌آلودگی در طول روز است. خوروپف همیشه یک صدای ساده نیست. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری تهدید‌کننده زندگی باشد. این وضعیت گاهی اوقات می‌تواند باعث اختلالات تنفسی غیرطبیعی شود که خواب را به طور مکرر قطع کند، دوره‌های خواب عمیق را کاهش دهد و اکسیژن‌رسانی مغز را مختل کند.
خوروپف و آپنه خواب را می‌توان با دستگاه‌ها، وسایل و یا مداخلات جراحی مختلف درمان کرد. با تغییراتی که در عادات مختلف خود ایجاد می‌کنید، می‌توان خوروپف یا آپنه خواب شما را درمان کرد و یا زمانی که این تغییرات با روش‌های درمانی دیگر اعمال شود، موارد بیشتری را فراهم می‌کند. نتایج موفقیت‌آمیز در خلاص‌شدن از شر این بیماری است.

 

ارزیابی اختلالات جنسی ناشی از خواب بد

بیماران مبتلا به سندرم آپنه انسدادی خواب در خواب عمیق مشکل دارند یا نمی‌توانند وارد خواب عمیق شوند. خواب عمیق دوره‌ای است که ۸۰ درصد تستوسترون و هورمون رشد در یک دوره ۲۴ ساعته ترشح می‌شود. در نتیجه کاهش این دوره یا اصلاً نخوابیدن، ممکن است اختلالات جنسی در مردان ایجاد شود که به ناتوانی کامل می‌رسد.

 

ارزیابی بدخوابی کودکان با کمک کلینیک خواب

در حالی که هورمون رشد، رشد فیزیکی را در دوران کودکی فراهم می‌کند، وظیفه تنظیم متابولیسم چربی را در بزرگسالی بر عهده می‌گیرد. کاهش دوره خواب عمیق به دلیل آپنه انسدادی خواب باعث کندی رشد در کودکان و چاقی در بزرگسالان می‌شود. مطالعات علمی نشان می‌دهد که چاقی ارتباطی با آپنه انسدادی خواب ندارد. نشان می‌دهد که آپنه انسدادی خواب باعث چاقی می‌شود. این بیماران با وجود رژیم‌های غذایی سخت در صورت عدم درمان نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند.

 

بررسی دوره‌های خواب با کمک کلینیک خواب

خواب REM که عملکرد‌های شناختی؛ مانند توجه، حافظه و یادگیری روز بعد را فراهم می‌کند. یعنی دوره‌های خواب نیز در این افراد کاهش می‌یابد. در نتیجه به‌تدریج افزایش فراموشی، اختلالات توجه و تمرکز رخ می‌دهد. از دیگر علائم سندرم آپنه انسدادی خواب‌رفتن به توالت در شب، تعریق شبانه، بیدارشدن با خستگی در صبح، سردرد صبحگاهی و خستگی روز است.

 

درمان بیماری‌های بی‌خوابی در کلینیک خواب

بی‌خوابی به عنوان مشکل در به خواب‌رفتن، مشکل در به خواب ماندن یا ناتوانی در زود بیدارشدن و به خواب‌رفتن با وجود شرایط مناسب برای خواب تعریف می‌شود. برای اینکه بی‌خوابی به عنوان یک بیماری و نه فقط یک علامت در نظر گرفته شود، باید یک علامت در روز وجود داشته باشد و حداقل یک ماه طول بکشد.
علائم  بی‌خوابی در طول روز شامل خستگی، اختلالات شناختی؛ مانند اختلال در توجه، تمرکز و حافظه، بدتر شدن عملکرد اجتماعی، شخصی یا مدرسه، اختلال عاطفی یا تحریک‌پذیری، خواب‌آلودگی در طول روز، کمبود انگیزه و انرژی، تمایل به‌اشتباه و تصادف در محل کار یا هنگام رانندگی است. تنش، سردرد یا علائم گوارشی، مانند علائمی که در نتیجه خواب آشفته رخ می‌دهد.

 

تشخیص و درمان در کلینیک خواب چگونه انجام می‌شود؟

بی‌خوابی ممکن است در درجه اول ناشی از خود خواب باشد یا ممکن است نشانه‌ای از اختلال خواب یا بیماری داخلی دیگر باشد. بی‌خوابی به عنوان یک بیماری خواب با معیار‌های تشخیصی خاص آن تشخیص داده می‌شود:
بی‌خوابی سازگار
بی‌خوابی روانی فیزیولوژیک
بی‌خوابی ایدیوپاتیک
بی‌خوابی متناقض
عدم رعایت بهداشت خواب
درمان بی‌خوابی بسته به نوع بی‌خوابی شامل درمان‌های دارویی و رفتاری است.
درمان خواب‌آلودگی در طول روز با کمک کلینیک خواب
پرخوابی (خواب‌آلودگی در طول روز) می‌تواند یک علامت رایج برای بسیاری از بیماری‌ها یا نشانه‌ای از یک اختلال خواب دیگر باشد، یا می‌تواند به‌تنهایی یک اختلال خواب باشد.
خواب‌آلودگی که تنها در حالت‌های غیرفعال (نشستن، تماشای تلویزیون، مطالعه) در شروع بیماری رخ می‌دهد و ممکن است در حین رانندگی یا حتی صحبت‌کردن با پیشرفت بیماری رخ دهد، علامت مهمی است. آمار‌ها در سراسر جهان نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل خطر در تصادفات رانندگی، سندرم آپنه انسدادی خواب است. طبق قوانین کشورمان معاینه و درمان رانندگان وسایل نقلیه سنگین از نظر این بیماری الزامی است. به همین جهت در صورت مراجعه به پزشک، فرد را به کلینیک خواب برای ارزیابی بیشتر ارجاع خواهد داد.
مهم‌ترین گروه بیماری با خواب‌آلودگی مفرط، سندرم‌های نارکولپسی است. خواب‌آلودگی غیر قابل مقاومت و کوتاه‌مدت که در هر موقعیتی در طول روز ممکن است رخ دهد، علامت اصلی این بیماری است. علاوه بر آن از دست دادن جزئی یا کامل قدرت عضلانی که در هنگام احساسات ناگهانی (خنده، تعجب، ترس، هیجان) ایجاد می‌شود، دیدن رؤیاهای واضح، ترسناک یا توهم در هنگام به خواب‌رفتن یا بیدارشدن نیز از سایر علائم هستند. کابوس‌هایی که به نام کابوس شناخته می‌شوند، ناتوانی کوتاه‌مدت در حرکت با وجود هوشیاری می‌تواند به‌مرورزمان به بیماری اضافه شود.

 

درمان خواب‌ آلودگی بیش از حد  با کمک  کلینیک خواب

سایر اختلالات عمده خواب که در آن‌ها خواب‌آلودگی بیش از حد علامت اصلی است عبارتند از پرخوابی دوره‌ای، پرخوابی ایدیوپاتیک و سندرم خواب ناکافی رفتاری. اینکه شکایت خواب‌آلودگی مفرط از علائم اختلال خواب دیگر است یا یک بیماری پرخوابی اولیه باید با معاینه و ارزیابی در کلینیک خواب مشخص شود و درمان بر اساس آن انجام شود.
اطلاعات مربوط به تغییرات خواب طبیعی و خواب در برخی بیماری‌ها در پایان معاینات انجام شده در کلینیک خواب به دست می‌آید. ضبط‌های پلی سومنوگرافی در آزمایشگاه خواب، ابتدایی‌ترین داده‌ها را ارائه می‌دهند.

 

 آمادگی‌ ها و ملاحظات لازم قبل از کلینیک خواب

نوشیدنی‌هایی مانند الکل، چای و قهوه که ممکن است بر الگوی خواب تأثیر بگذارد باید در روز آزمایش تا حد امکان کمتر مصرف شود.
برای اینکه سوابق آزمایش قابل‌اطمینان باشد باید بدن و مو تمیز باشد، مو‌ها با شامپویی که فاقد کرم مرطوب‌کننده باشد شسته شود و بعد از حمام از محصولاتی مانند ژل و اسپری روی مو‌ها استفاده نشود. شامی که خیلی سنگین نباشد و شبیه به معمول باشد باید ترجیح داده شود.
در صورت استفاده از دارو‌های روتین (قلبی، فشارخون، دیابت و...) حتماً باید قید شود به‌غیراز این دارو‌ها از دارو‌های خواب‌آور و اعصاب در روز آزمایش استفاده نشود.
شما باید وسایل خود مانند لباس‌ خواب و دمپایی را به همراه داشته باشید که هنگام حضور در آزمون احساس راحتی کنید.
در طول تست خواب، هیچ متصدی اجازه حضور در اتاق را ندارد تا آزمون به ‌درستی به پایان برسد.

 

در پایان لازم به ذکر است;

 مجموعه بیمارستان عرفان نیایش و کلینیک خواب در تلاشند تا شما لذت دوباره یک خواب خوب را تجربه کنید.

 

با ما تماس بگیرید

برای مشاوره، کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت لطفا تماس بگیرید

 

دی ان ان