X

نوبت دهی تست کرونا 

امکانات درمانی / بخش ها / پاراکلینیک ها / آزمایشگاه و پاتولوژی

آزمایشگاه و پاتولوژی بیمارستان عرفان نیایش

1
2
3
4
5

مدیرگروه و مسئول فنی صبح: سرکار خانم دکتر لادن گهرور

مسئول فنی عصر: جناب آقای دکتر علیرضا باطنی

سوپروایزر آزمایشگاه: آقای سعید علیمردانی 

انجام تست در منزل و تلفن گویا آزمایشگاه: 02149796141

انجام تست در منزل و تلفن های تماس مستقیم آزمایشگاه: 02149796132 و 02149796131

02149796312 و 02149796316


جهت ورود به سامانه جوابدهی آنلاین آزمایشگاه لطفاً کلیک نمایید.

 

انجام تست PCR COVID بصورت شبانه روزی (24 ساعته) انجام می گیرد و نتیجه آن در صورت انجام آزمایش در شیفت صبح تا حداکثر ١٢ ساعت و در غیر اینصورت در کمتر از ۲۴ ساعت آماده خواهد شد.


www.Niayeshhospitallab.com

 

آزمایشگاه شبانه روزی تست کرونا

آزمایشگاه و پاتولوژی بیمارستان عرفان نیایش با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و بهره‌مندی از تکنولوژیست‌های کار آزموده، خدمات وسیعی را در زمینه انجام انواع آزمایش‌های تشخیصی و پاتولوژیک ارائه می‌دهد.

 • واحد آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش شامل بخش های تخصصی زیر می باشد:
 1. مولکولی

 2. بیوشیمی

 3. هماتولوژی

 4. هورمون شناسی

 5. سرولوژی

 6. آنالیز مایعات

 7. انگل شناسی
 8. بانک خون
 9. نمونه گیری
 10. آزمایشگاه اورژانس
 11. پاتولوژی و سیتولوژی
 12. انجام تست HPV

آزمایشگاه عرفان نیایش به مدرن‌ترین و مجهزترین دستگاه‌ها تجهیز شده که امکان انجام تمام انواع تست‌ها را فراهم کرده است. همچنین جهت رفاه حال مراجعین محترم، فعالیت این مرکز به صورت شبانه‌روزی بوده و تحویل نتیجه آزمایش در کمترین زمان ممکن از طريق سايت و با استفاده از لينك ارسالي انجام می‌گیرد. جهت انجام تست در منزل با شماره تماس های آزمایشگاه ارتباط برقرار کنید


تست  PCR و سویه های ویروس کرونا

آیا بررسی ابتلا به کوید 19 در صورتی که از نوع امیکرون میباشد مشکل و متفاوت است؟

پاسخ به این سوال بستگی به نوع کیت مورد استفاده در تشخیص دارد .
سویه امیکرون در ژن S خود دچار تغییرات زیادی شده ولی در بقیه قسمتهای ژن های ویروس تغییر شدید رخ نداده است. در نتیجه اگر کیت مورد استفاده تنها ناحیه ژن S را مورد بررسی قرار دهد ممکن است به علت این تغییرات نتواند ویروس را شناسایی نماید.

خوشبختانه براساس استاندارد بین المللی تمامی کیتها حداقل دو ژن از ویروس را جهت اطمینان مورد کاوش قرار می دهند تا در صورت تغییر در یک ژن حتما ژن دوم به صورت جایگزین عمل نماید.

همچنین به کارگیری آزمایشگاهی از ژن S به علت این مشکل تقریبا منسوخ گشته و عموم کیت های مورد استفاد از ژن های دیگر ویروس مانند N ، RdRp و E که دارای توالی به شدت حفاظت شده هستند استفاده مینمایند.

در نتیجه تشخیص سویه های متفاوت کووید با استفاده از کیت های موجود تست کووید- ۱۹ با یکدیگر تفاوتی ندارد. 

اما در مواردی که فردی تست PCR مثبت داشته باشد  جهت اثبات نوع سویه آن (امیکرون، دلتا، و...)  نیاز به تست تکمیلی است.
شایان ذکر است که تشخیص نوع سویه ویروس کرونا  فاقد ارزش بالینی است چرا که پیشگیری،درمان و نگهداری از بیمار مبتلا به کرونا  در تمامی سویه ها یکسان میباشد و تنها ارزش تحقیقاتی و اپیدمیولوژی (همه گیر شناسی) دارد و کمکی به درمان بیمار نمیکند.بنابراین بهتر است بیماران جهت انجام تست اضافی و پرداخت هزینه بیشتر اقدام نکنند.

آزمایشگاه تست کرونا در تهران


یکی از مسائل مهم برای ساکنین تهران، یافتن یک آزمایشگاه تست کرونا در تهران است که نتایج آن قابل ازمینان باشد. شما می‌توانید با خیال راحت تست Covid-19 PCR را انجام دهید، که نقش فعالی در شناسایی افراد ناقل کووید-19 دارد، در بیمارستان‌ عرفان نیایش انجام دهید.


آزمایش PCR در آزمایشگاه تست کرونا در تهران


PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) به عنوان یک نام مشترک به واکنش هایی که برای تقویت آنزیمی یک ناحیه منحصر به فرد بین دو بخش از توالی شناخته شده در DNA اعمال می‌شود، تعریف می‌شود. PCR به عنوان یک آزمایش تشخیصی شناخته می‌شود و RNA ویروس را در کروناویروس نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، آزمایش PCR آزمایشی است که در طی فرایند کروناویروس برای نشان دادن هویت ویروس در بدن انجام می‌شود. 


تست PCR کرونا چگونه انجام می شود؟


در آزمایشات PCR با استفاده از یک سواب پنبه‌ای نازک، نمونه سواب از بینی و گلو گرفته می‌شود..نمونه گرفته شده توسط بهورز در زمان مناسب و به‌درستی در ظرف مخصوص قرار می‌گیرد و این نمونه به کارتریج آزمایش در آزمایشگاه منتقل می‌شود. پس از این مرحله، نمونه به طور خودکار فیلتر می‌شود. 
سپس DNA ویروس توسط امواج اولتراسونیک آزاد می‌شود. در این مرحله مولکول‌های DNA با عوامل PCR مخلوط می‌شوند. سپس تقویت و شناسایی بلادرنگ در لوله واکنش انجام می‌شود و سپس مرحله نتیجه‌گیری فرامی‌رسد. PCR; دناتوراسیون، یعنی جداسازی دو رشته DNA در معرض دمای بالا، بین 94-98 درجه سانتیگراد، بازپخت بین 37-65 درجه سانتیگراد، یعنی اتصال الیگونوکلئوتیدهای مصنوعی به DNA هدف (هیبریداسیون) و 72 درجه سانتی‌گراد این شامل 3 مرحله است، یعنی مراحل ازدیاد طول انجام شده در آزمایش با تکرار این مراحل در یک‌چرخه معین و در چند نوبت انجام می‌شود. 


آزمایشگاه تست کرونا در تهران


با انجام آزمایش PCR  در آزمایشگاه تست کرونا در تهران، افراد یا ناقلین ویروس کرونا شناسایی می‌شوند، جداسازی آنها سوزانده می‌شود و به‌این‌ترتیب گام بسیار مهمی برای کنترل همه‌گیری برداشته می‌شود. علاوه بر این، آزمایش PCR آزمایشی است که در مدت‌زمان بسیار کوتاهی نتیجه می‌دهد. از آنجایی که خون گرفته نمی‌شود، انجام بدون درد مزیت مهمی است.  
PCR یک روش تست بسیار قابل‌اعتماد است که توسط آزمایشگاه تست کرونا در تهران. این آزمایش امکان شناسایی ناقلانی را که علائمی از خود نشان نمی‌دهند به‌خصوص در کروناویروس را می‌دهد. با شناسایی ناقلین، امکان ایجاد یک طرح پیشگیرانه برای کنترل همه‌گیر کرونا وجود خواهد داشت.

آزمایش PCR برای چه کسانی در آزمایشگاه تست کرونا در تهران  انجام می‌شود؟


اگرچه آزمایش PCR بر روی افرادی انجام می‌شود که علائم کووید 19 دارند، اما می‌توان در آزمایشگاه تست کرونا در تهران، آن را برای کسانی که علائمی ندارند نیز اعمال کرد. نمونه‌برداری از مجاری تنفسی فوقانی یا تحتانی با توجه به شرایط بیمار انجام می‌شود و در آزمایشات با استفاده از یک سواب نازک از بینی و حلق نمونه‌برداری می‌شود.

 

آیا می‌توانم قبل از مراجعه به بیمارستان آزمایش PCR را انجام دهم؟


شما می‌توانید برای آزمایش PCR به آزمایشگاه تست کرونا در تهران در بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کنید، یا ما می‌توانیم آزمایش‌ها را با تیم‌های ویژه‌مان در خانه، محل کار یا مکانی که شما مشخص می‌کنید انجام دهیم.
تیم بیمارستان عرفان نیایش به عنوان آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا در خدمت شما عزیزان هستند تا هرچه زودتر از وقوع بیماری آگاه شوید و روند درمان را آغاز کنید.
هنگام انجام آزمایش PCR  در آزمایشگاه تست کرونا در تهران چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟
برای آزمایش PCR، نمونه باید در زمان مناسب و به روش درست گرفته شود. باید دقت شود که نمونه گرفته شده در چارچوب قوانین بهداشتی به آزمایشگاه ارسال شود و تمامی اقدامات بهداشتی در حین انجام آزمایش اعمال شود.
نتایج آزمایش PCR حداکثر ظرف 12 ساعت توسط آزمایشگاه تست کرونا در تهران تحویل داده می‌شود . اگر آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا مراجعه کنید ممکن است از تست‌ها سریع‌تری استفاده شود؛ اما اطمینان نتایج پی سی ار بالاتر است.


تفاوت بین تست PCR و تست آنتی‌بادی آزمایشگاه تست کرونا در تهران چیست؟


یکی از نکاتی که در آزمایش آنتی‌بادی باید به آن توجه داشت این است که آزمایش آنتی‌ژن نیست. آزمایش‌های آنتی‌ژن آزمایش‌هایی هستند که نشان می‌دهند آیا فرد بیمار است، یعنی وجود عفونت حاد. از سوی دیگر، آزمایش‌های آنتی‌بادی برای شناسایی اینکه آیا فرد قبلاً به عفونت مبتلا بوده است و آیا در برابر ویروس مصون شده است یا خیر، انجام می‌شود.
 به عبارت دیگر، در مورد اینکه آیا فرد در زمان آزمایش بیمار است یا خیر، اطلاعاتی نمی‌دهد. آزمایش PCR همچنین اطلاعات ژنتیکی ویروس را می‌دهد، نتیجه اینکه آیا ویروس کرونا یا ویروس دیگری بیمار را آلوده کرده است. در حالی که روش PCR آلوده است، زمانی که آنتی‌بادی بیماری تشکیل نشده باشد، نتیجه می‌دهد. آزمایش آنتی‌بادی کل آنتی‌بادی‌های نوع IgG را که توسط سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس SARS CoV-2 که باعث کووید 19 می‌شود، تشکیل می‌دهد، اندازه‌گیری می‌کند. به عبارت دیگر آزمایشی است که نشان می‌دهد آیا در مقابل این بیماری مصونیت وجود دارد یا خیر. با آزمایشی که با نمونه‌برداری از گلو یا بینی انجام می‌شود متفاوت است، با خون‌گیری از بازو مطالعه می‌شود. قابل‌اعتمادتر از آزمایش‌هایی است که با خون گرفته شده از نوک انگشت کار می‌کنند. اگرچه آزمایش PCR حدود 40 دقیقه طول می‌کشد، اما نتیجه حداکثر ظرف 24 ساعت گزارش می‌شود.
نتیجه مثبت در آزمایش  PCR آزمایشگاه تست کرونا در تهران به معنای آلوده‌شدن ویروس کرونا به این بیماری است. بدین ترتیب فرد و اطرافیان او منزوی می‌شوند تا خطر انتقال ویروس کرونا به افراد دیگر کاهش یابد.


چرا آزمایش آنتی‌بادی  توسط آزمایشگاه تست کرونا در تهران انجام می‌شود؟


آزمایش آنتی‌بادی کاربردهای زیادی دارد. به‌عنوان‌مثال، بیشترین تقاضا برای آزمایش از محل کار است که برای بازگشت به حالت عادی آماده می‌شود. کارخانه‌های بزرگ، بانک‌ها، مدارس، مارک‌های زنجیره‌ای و رستوران‌ها ممکن است قبل از بازگشت به کار، درخواست غربالگری کارمندان کنند. بسیاری از شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به کار با غربالگری ایمنی عفونت با این آزمایش هستند. به‌عنوان‌مثال، آزمایش‌های آنتی‌بادی را می‌توان در سنین بالا و گروه‌های در معرض خطر مبتلا به بیماری‌های مزمن  توسط آزمایشگاه تست کرونا در تهران انجام داد، و افراد در معرض خطر عفونت شدید را می‌توان محافظت کرد، یا دوره فاز 1 را می‌توان با کارگران دارای آزمایش آنتی‌بادی مثبت تکمیل کرد. علاوه بر این، افرادی که نتوانسته‌اند اعضای خانواده‌شان را در سنین بالا و بیماری‌های مزمن در طول فرایند همه‌گیری ببینند، می‌توانند با این آزمایش وضعیت ایمنی خود را بیاموزند و بخواهند ببینند که آیا خطری برای عزیزانشان دارند یا خیر.


آیا آزمایش آنتی‌ بادی آزمایشگاه تست کرونا در تهران  قابل‌ اعتماد است؟


عملکرد تمام تست‌های آنتی‌بادی با توجه به میزان حساسیت و ویژگی آنها  توسط متخصصین آزمایشگاه تست کرونا در تهران ارزیابی می‌شود. حساسیت تست 100% (تعریف "مثبت صحیح") به این معنی است که اگر نتیجه آزمایش بیمار مثبت باشد، آزمایش 100٪ قابل‌اعتماد است. ویژگی تست‌های آنتی‌بادی 99 درصد است که نشان‌دهنده میزان "منفی واقعی" آزمایش انجام شده است. همه این مقادیر به نسبت مستقیم با افزایش تعداد افراد آزمایش شده افزایش می‌یابد. واضح است که این تست‌های جدید توسعه‌یافته از نظر قابلیت اطمینان از حساسیت و ویژگی بالایی برخوردار هستند و همگی قابلیت انجام توسط متخصصین آزمایشگاه تست کرونا در تهران را دارند.


آزمایشگاه کرونا 


کووید ۱۹ نوع جدیدی از ویروس کرونا است که در شهر ووهان چین پدیدار شد. قبل از آن، کروناویروس‌های SARS در سال ۲۰۰۲ و کروناویروس‌های MERS در سال ۲۰۱۰ ظهور کردند، اما هر دو بیماری تکامل‌یافته و ویژگی‌های عفونی و کشنده خود را ازدست‌داده‌اند. با این حال، نوع جدید ویروس کرونا، کووید-۱۹، به طور مداوم در حال تجدید و بهبود این ویژگی است.
نام دیگر آزمایش‌های PCR که برای تشخیص کرونا استفاده می‌شود، تست کرونا است. شهروندان عادی با این آزمایشات که سال‌هاست در دنیای پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد آشنا نبودند. اما به دلیل بیماری که نزدیک به ۲ سال است با آن دست به گریبان هستیم، نام آن به کرات در بین مردم شنیده شده است.
آزمایش کرونا با کمک یک چوب بلند در آزمایشگاه کرونا انجام می‌شود. یک سر چوب از بینی به ناحیه بینی وارد می‌شود و از آنجا یک سواب نمونه گرفته می‌شود. انتهای دیگر از دهان به ناحیه گلو فرستاده می‌شود و دوباره سواب گرفته می‌شود. سپس این استیک‌ها در دستگاه‌هایی که مخصوص این بیماری ساخته شده‌اند آزمایش می‌شوند و مشخص می‌شود که بیمار مثبت یا منفی است. هنگامی که بیماران علائمی را نشان می‌دهند، می‌توانند آزمایش PCR را از طریق آزمایشگاه کرونا بیمارستان‌هایی که برای کروناویروس آزمایش می‌کنند انجام دهند.


آزمایشگاه کرونا در کدام بیمارستان‌ها موجود است؟


در روز‌های اول بیماری، آزمایش کرونا در نقاط بسیار محدود انجام شد و آزمایشگاه کرونا به صورت تخصصی وجود نداشت. در روز‌های بعد، آزمایش در تمام آزمایشگاه کرونا بیمارستان‌های دولتی آغاز شد. با این حال، زمانی که تراکم کاهش پیدا نکرد، بیمارستان‌های خصوصی که آزمایش‌های کرونا را انجام می‌دادند شروع به ورود کردند. آزمایش کرونا در آزمایشگاه کرونا بیمارستان‌های خصوصی در روز‌های اول تحت پوشش دولت قرار گرفت. اما بعداً این کمک‌ها برداشته شد؛ بنابراین، اگر نمی‌توانید در یک بیمارستان دولتی آزمایش شوید، می‌توانید با پرداخت هزینه از بیمارستان‌های خصوصی پشتیبانی دریافت کنید. بیمارستان‌هایی هستند که به صورت حرفه‌ای در این زمینه کار می‌کنند.
به کمک نتایج آزمایشگاه کرونا نه‌تنها آزمایش، بلکه درمان نیز ارائه می‌شود. پس از انجام تست کرونا در آزمایشگاه کرونا بیمارستان‌های خصوصی، اتاقی با توجه به شرایط شما اختصاص داده می‌شود و به‌سرعت تحت درمان قرار می‌گیرید؛ بنابراین، شما این فرصت را خواهید داشت که بدون هیچ‌گونه تماسی به‌سرعت بر بیماری غلبه کنید.


آزمایشگاه کرونا در بیمارستان عرفان نیایش


در کلانشهری مانند تهران  مجتمع‌های بهداشتی زیادی به عنوان  آزمایشگاه کرونا وجود دارد. علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، بیمارستان‌های خصوصی نیز دارای آزمایشگاه کرونا هستند؛ بنابراین دسترسی به آزمایشگاه کرونا در چنین شهر بزرگی آسایش زیادی را برای بیماران و افراد مشکوک به بیماری فراهم کرده است.  شما می‌توانید با مراجعه به آزمایشگاه کرونا بیمارستان عرفان نیایش، نوبت دهی تست کرونا خود را انجام دهید.


آزمایش کرونا در آزمایشگاه کرونا چقدر طول می‌کشد؟


در آزمایشگاه کرونا پزشک شما که هنگام شروع مراحل مربوط به آزمایش شما را به خدمات راهنمایی می‌کند، در اینجا نمونه سواب می‌گیرد. نمونه‌های گرفته شده تقریباً در ۳۶ ساعت همه نتایج را خواهند داشت. در این مدت افرادی که با آن‌ها در تماس هستید شناسایی می‌شوند و در صورت مثبت‌بودن نتیجه اقدامات لازم انجام می‌شود.


آیا آزمایش کرونا در آزمایشگاه کرونا  تشخیص قطعی می‌دهد؟


آزمایشگاه کرونا به طور کلی تشخیص می‌دهد. با این حال، در این مرحله نیز مهم است که نمونه‌ها به‌درستی برداشت و حمل شوند. بسیار مهم است که استاندارد‌های آزمایشگاه کرونا که آزمایش را تشخیص می‌دهد بالا باشد. در این مرحله، آزمایش تا حد زیادی تشخیص قطعی می‌دهد، اما ممکن است پزشک شما آزمایش‌های اضافی را نیز از شما درخواست کند.
تست کرونا مؤثرترین روشی است که برای تشخیص بیماری منشأ چین استفاده می‌شود. این آزمایش که در دنیای پزشکی با نام PCR نیز شناخته می‌شود، بسته به‌شدت بیمارستان در عرض ۲۴ ساعت نتایج واضحی را ارائه می‌دهد و امروزه در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا در سراسر دنیا قابل‌انجام هستند.
در واقع با شیوع بیشتر این بیماری‌، تمامی دولت‌ها مجبور به راه‌اندازی آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری شوند. به‌مرور و به علت گستری بالای کرونا، آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا در بیمارستان‌های خصوصی نیز دایر شد. امروزه برخی از آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا دولتی جمع شده‌اند، چراکه پس از کشف واکسن کووید از شیوع بیماری کاسته شد. اما بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی از جمله بیمارستان عرفان نیایش رسالت خود در حفاظت جان بیماران را با حفظ آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا ادامه دادند.
اگرچه تست‌های PCR خود را با ویروس کرونا می‌شناسند، اما در واقع یکی از روش‌های آزمایشی است که از دهه ۹۰ در دنیای پزشکی و در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود. در طول مدت‌زمان طولانی، این آزمایش در مطالعات تشخیصی مانند پزشکی قانونی، آزمایش پدری، تجزیه‌وتحلیل DNA، HIV و هپاتیت B استفاده شده است. با این حال، متخصصان مراقبت‌های بهداشتی که فکر می‌کردند تشخیص بیماری از طریق خون پس از ظهور آن دشوار و چالش‌برانگیز است، شروع به استفاده از روش PCR در این معنا کردند.
آزمایش PCR فقط باید در مؤسسات مجاز و توسط پرسنل واجد شرایط در آزمایشگاه کرونا انجام شود. دلیل اصلی این امر این است که هنگام نمونه‌برداری دقیق‌تر گرفته می‌شود. از پشت بینی و حفره بینی با کمک چوب بلند نمونه‌برداری شده و به دستگاه مربوطه نشان داده می‌شود. این دستگاه چه مثبت یا منفی بودن فرد را به پزشک منتقل می‌کند.


آیا آزمایش کرونا  در آزمایشگاه کرونا پولی است؟


اگر آزمایش کرونا را در بیمارستان خصوصی انجام دهید، پولی است. آزمایش PCR که توسط وزارت بهداشت به بیمارستان‌های خصوصی داده می‌شود و برای افراد مشکوک انجام می‌شود، با هزینه تعیین شده انجام می‌شود. 
آیا آزمایشات آنتی‌ژن سریع در  آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا قابل‌اعتماد هستند؟
آزمایش آنتی‌ژن که اخیراً پدیدار شده است و تشخیص می‌دهد که آیا این بیماری فوراً به بدن منتقل می‌شود یا خیر، برای افرادی که با فردی مشکوک و مبتلا به بیماری کووید-۱۹ تماس دارند اعمال می‌شود. این آزمایش معمولاً در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا انجام می‌شود.
 با  انجام این آزمایش در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا که پس از ابتلای فرد انجام می‌شود، امکان تشخیص و درمان قبل از مشاهده علائم بیماری وجود دارد؛ بنابراین، آزمایشات آنتی‌ژن سریع قابل‌اعتماد هستند. امروزه انگلیس بخش قابل توجهی از موارد را به این روش‌ها کاهش داده است. به گفته کارشناسان، تشخیص موارد با بالاترین خطر انتقال کووید بسیار بهتر است.


مطمئن‌ترین روش تست کرونا  که توسط آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا چیست؟


حتی اگر از آزمایش آنتی‌ژن استفاده شود، مطمئن‌ترین آزمایش در کووید-۱۹ PCR است که توسط آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا انجام می‌شود.  زیرا این شخص متخصص است که بیماری را به‌وضوح تشخیص می‌دهد. جدای از این، حتی آزمایش خون نیز به‌هیچ‌وجه در تشخیص بیماری مؤثر نخواهد بود و عموماً توسط آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا تأیید نمی‌شود. دلیل اصلی این امر این است که این بیماری دارای ویژگی‌های مشابه آنفولانزا است که بسیار شایع است؛ بنابراین در آزمایش خون نمی‌توان تشخیص داد که فرد آنفولانزا دارد یا کرونا.
سواب‌هایی که به روش صحیح از افراد گرفته می‌شود در محلول اسیدی که تا دمای ۵۶ درجه حرارت داده شده قرار می‌گیرند. این فرایند برای آشکارسازی RNA ویروس بسیار مهم است. با این حال، به لطف مولکول‌های موجود در زنجیره RNA، می‌توان نوع بیماری را تشخیص داد؛ بنابراین، مؤثرترین آزمایشی که امروزه برای مقابله با کرونا در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا استفاده می‌شود، فقط PCR است.


چه آزمایشاتی در  آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا در دسترس است؟


سه آزمایش برای بررسی کرونا در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا وجود دارد:
تست‌های PCR "استاندارد طلایی" در بین تست‌های کرونا هستند. نمونه‌ها توسط کادر پزشکی گرفته شده و توسط آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا ارزیابی می‌شود. آنها آزمایش حیاتی برای تشخیص عفونت با ویروس SARS-CoV-2 هستند. یک تا دو روز طول می‌کشد تا نتیجه آزمایش PCR در دسترس باشد.
همچنین آزمایشاتی در آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا وجود دارد که مانند آزمایش PCR بر اساس تکنیک تقویت اسیدنوکلئیک (NAT) است، اما می‌تواند در محل ارزیابی شود (نقطه مراقبت، PoC). این آزمایشات به‌اصطلاح PoC-NAT برای مثال در اورژانس‌ها یا کلینیک‌های سرپایی استفاده می‌شود.
آزمایشات آنتی‌ژن سریع  نیز توسط کارکنان آموزش‌دیده آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا  انجام می‌شود. نتیجه بعد از 15 تا 30 دقیقه در سایت در دسترس است. تست‌های آنتی‌ژن سریع نسبت به تست‌های PCR قابل‌اعتماد نیستند.
خودآزمایی آنتی‌ژن مانند آزمایشات آنتی‌ژن سریع عمل می‌کند، اما برای خودآزمایی توسط افراد خصوصی مناسب است. خودآزمایی آنتی‌ژن نیز نسبت به تست‌های PCR  آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا قابل‌اعتمادتر است به‌شرط آنکه محصول اصل باشد و گیت تشخیص سالم باشد. به‌هرحال قابل‌اطمینان‌ترین روش همچنان نتایج آزمایشگاه شبانه‌روزی تست کرونا است.


نوبت دهی تست کرونا


همه افراد برای ویروس کرونا نیازی به نوبت دهی تست کرونا ندارند؛ ولی در صورت مشکوک بودن مانعی به انجام آن نیست و با این حال بهتر است در صورت داشتن علائم برای نوبت دهی تست کرونا اقدام کنید.
از آنجایی که در فصل سرما بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی زیاد می‌شود و علائم مشابه به کرونا دارند، اقدام به نوبت دهی تست کرونا بالاتر می‌رود. متخصصان بیمارستان عرفان نیایش  توصیه خود را برای یک رویکرد هدفمند برای نوبت دهی تست کرونا در  فصل پاییز و زمستان تطبیق داده است و توصیه می‌کند دیگر از هر فردی که علائم مشابه دارد ابتدا مورد ارزیابی قرار گیرد و سپس نوبت دهی تست کرونا انجام شود. با این حال در صورت درخواست شخص جهت نوبت دهی تست کرونا، هیچ مانعی برای انجام تست وجود ندارد.
 افرادی که سرفه، تب و/یا آبریزش بینی دارند به طور ایده‌آل باید پنج‌روز در خانه بمانند و در صورت امکان از تماس شخصی خودداری کنند. اگر علائم فروکش کرد و مبتلایان تا دو روز دیگر علائمی نداشتند، می‌توانند قرنطینه را در خانه ترک کنند. اگر علائم در این مدت بدتر شد، افراد مبتلا باید با پزشک عمومی تماس بگیرند یا اقدام به نوبت دهی تست کرونا کنند. در صورت تنگی نفس حاد، با اورژانس نیز تماس بگیرید.
به طور معمول افراد با علائم زیر نیاز به نوبت دهی تست کرونا دارند:
علائم شدید کرونا را دارند،
در 14 روز گذشته با یک فرد آلوده به اثبات رسیده تماس داشته است،
متعلق به گروه خطر است
شرایط جدی از قبل وجود داشته باشد
شواهد رادیولوژیکی پنومونی ویروسی را بدون تشخیص جایگزین نشان می‌دهد،
متعلق به کادر پزشکی است و با یک گروه خطر در تماس است،
بیماران بستری در بیمارستان یا ساکنان یک مرکز مراقبتی،
کار در امکانات اجتماعی و محل اقامت با یک مورد تأیید شده کرونا،
باید آزمایش شود هرکسی که مطمئن نیست آزمایش Sars-CoV-2 منطقی است یا خیر، باید با پزشک خانواده خود تماس بگیرد.  
از آنجایی که سرعت شیوع این بیماری بسیار بالا است، بهتر است قبل مراجعه حضوری نوبت دهی تست کرونا خود را از طریق بخش ارتباط با ما انجام دهید. از طرفی به‌این‌علت که بیماری کرونا باعث ضعف بیمار می‌شود، بهتر است با نوبت دهی تست کرونا به آزمایشگاه مراجعه کنید تا از اتلاف وقت بیمار جلوگیری شود.
اگر شک دارید که کرونا دارید یا خیر و ترجیح می‌دهید که در ابتدا پزشک شمارا چک کند، باید بدانید که نوبت دهی تست کرونا می‌تواند پس از بررسی پزشک عمومی در بیمارستان عرفان نیایش انجام شود. پزشکان در نهایت تصمیم می‌گیرند که آیا علاوه بر علائم (معمولاً تب و سرفه خشک)، شک موجهی نیز وجود دارد و باید آزمایش انجام شود.
به طور کلی، آزمایش تنها چند روز پس از عفونت معنی می‌دهد و بهتر است چند روز پس از داشتن علائم نوبت دهی تست کرونا را انجام دهید. زیرا حتی اگر ظن قوی به عفونت وجود داشته باشد، تا زمانی که بیماری شیوع پیدا کند، آزمایش می‌تواند منفی باشد و در نتیجه نوبت دهی تست کرونا برای شما فایده نداشته باشد.


برای نوبت دهی تست کرونا به کجا مراجعه کنم؟


جهت نوبت دهی تست کرونا در هرزمان  از شبانه‌روز می‌توانید به بیمارستان عرفان نیایش مراجعه کرده و یا پیش از مراجعه از طریق بخش ارتباط با ما نوبت دهی تست کرونا را انجام دهید.
به طور معمول نوبت دهی تست کرونا با سرعت بالا انجام می‌شود و دچار اتلاف وقت نخواهید شد. در صورت مثبت‌بودن نتایج نیز می‌توانید درمان خود را با کمک متخصصان بیمارستان عرفان نیایش پیش ببرید.
 

با تشکر 
آزمایشگاه بیمارستان عرفان نیایش

اطلاعات مفید و دستورالعمل های لازم جهت انجام انواع تست های تشخیص پزشکی
 • ملاحضات ایمنی

در تمامی مراحل گرفتن نمونه و همچنین هنگام ثبت مشخصات روی ظرف حاوی آن باید از دستکش یکبار مصرف استفاده شود.

 
  

دی ان ان