X

درمان نازایی

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های بالینی / بخش ژنتیک و درمان ناباروری (IVF)

بخش ژنتیک و درمان ناباروری (IVF)

مدیر گروه: جناب آقای دکتر احمد حسینی

رئیس بخش: سرکار خانم دکتر ربابه طاهری پناه

 

مسئول فنی جنین شناسی : سرکار خانم دکتر سمیه کشاورزی

مسئول فنی IVF : سرکار خانم دکتر الهام السادات میرهاشمی

سوپروایزر بخش: خانم سعیده قلی نژاد آلاشتی

تلفن های تماس : 02149796186 و 02149796187


بهترین بیمارستان خصوصی درمان نازایی

بخش درمان ناباروری و ژنتیک (IVF) بیمارستان عرفان نیایش با همکاری متخصصین زنان، جنین‌شناسی، اورولوژی، ژنتیک و تغذیه، دارای سا‌ل‌ها تجربه گرانسنگ و تاریخچه‌ای موفق مشغول فعالیت است. این بخش با پیشرو بودن در کشور و همگام بودن با تکنولوژی‌های نوین در تشخیص و درمان ناباروری، ارائه خدمات تشخیصی و درمانی گسترده در بهترین سطح کیفی و تصمیم‌گیری بر مبنای اصول اخلاقی و رضایت مراجعین، در چهار حوزه اصلی فعالیت‌های درمانی خود را در ارتباط با درمان بیماران نابارور و تحقق رؤیای بچه‌دار شدن آن‌ها ارائه می‌دهد:

  1. درمان‌های تخصصی ناباروری و کمک به حفظ باروری از جمله میکرواینجکشن (ICSI)، لقاح آزمایشگاهی (IVF)، تلقیح درون رحمی اسپرم (IUI)، انجماد تخمک، اسپرم و جنین و همچنین انجماد بافت تخمدان و بیضه
  2. درمان‌های تخصصی در بیماران با سقط راجعه

  3. تغذیه درمانی در ناباروری

  4. تشخیص نقایص ژنتیکی و تعیین جنسیت جنین قبل از انتقال جنین به رحم (PGD)


تیم تخصصی ژنتیک و درمان ناباروری عرفان نیایش به عنوان افراد دانشگاهی با تجربه علمی و موفق در رشته خود در سطح ملی و بین‌المللی شناخته شده هستند و از میان بهترین‌ها انتخاب شده‌اند. در این بخش سعی بر این است تا با بهره‌گیری از تجهیزات و مواد مصرفی مورد استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا و با در نظر گرفتن مشکلات و نواقص موجود در راهکارهای درمانی، برای بیمارانی که سال‌ها تلاش ناموفق داشته‌اند، راه حلی برای رفع این نواقص یافته و راهی به سوی موفقیت باز شود. درصد موفقیت برای درمان ناباروری در بخش ژنتیک و درمان ناباروری عرفان نیایش در زمره بالاترین‌ها در جهان است.

 

  • اتاق عمل بخش IVF

این بخش دارای 2 اتاق عمل مجهز با پیشرفته ترین ماشین های بیهوشی و مانیتورینگ قلبی ریوی است که به صورت مستمر توسط متخصص بیهوشی و تکنسین های متحبر بیهوشی و پرسنل پرستاری پوشش داده میشود. همچنین اتاق ریکاوری با تعداد 15 تخت در مجاورت اتاق عمل های بخش IVF قرار دارد و بیماران سرپایی پس از هوشیاری کامل و با نظارت متخصص بیهوشی و پزشک معالج ترخیص میشوند.

دلایلی که باعث می‌شود زنی نتواند باردار شود چیست؟


دلایل ناباروری متفاوت است:
از هر 3 زن نابارور 1 نفر در سیستم تولید مثل زنان مشکل دارد.
از هر 3 مرد نابارور 1 نفر در سیستم تولید مثل مردان مشکل دارد.
از هر 3 زوج، 1 زوج مشکلی دارند که هر دوی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد 
می‌توانید برای درمان قطعی نازایی و اختلالات نازایی به بهترین بیمارستان خصوصی درمان نازایی در سن بالا نزد بهترین دکتر برای درمان نازایی در سن بالا مراجعه کنید. تا از بهترین روش درمان ناباروری بهره مند شوید.
برای موفقیت آمیز بودن بارداری، عوامل زیر ضروری است:
تخمدان‌های زن باید قادر به تولید یک تخمک زنده باشند که متعاقباً باید بتواند از لوله‌های فالوپ پایین بیاید.
مرد باید بتواند انزال کند و اسپرم او باید بتواند به سمت لوله‌های فالوپ حرکت کند.
برای لقاح، اسپرم و تخمک باید با هم متحد شوند.


علائم نشانه‌ها و علل ناباروری در زنان


علل متعددی برای ناباروری زنان وجود دارد. از جمله تغییرات در سیستم تولید مثل، ناهنجاری‌های مادرزادی، عفونت‌ها، اختلالات هورمونی. با این حال، تنها در برخی موارد از ناباروری ایدیوپاتیک صحبت می کنیم، که آزمایش‌های تشخیصی نتوانند علت خاصی را شناسایی کنند. برای شناسایی مشکلات ناباروری می‌توانید به بهترین بیمارستان خصوصی درمان نازایی در سن بالا نزد بهترین دکتر برای درمان نازایی مراجعه کنید. تا از بهترین روش درمان ناباروری بهره مند شوید. به طور خلاصه علت ناباروری زنان به شرح زیر است:


لوله و لگن


از دست دادن عملکرد یا بسته شدن لوله‌های فالوپ، چسبندگی لگن (به دلیل بیماری التهابی یا جراحی قبلی)


آندومتریوز


بیماری مکرر در سنین باروری، که در آن جزایر سلول‌های آندومتر به سایر اندام‌ها (معمولاً تخمدان و صفاق لگن) مهاجرت کرده و کلونیزه می‌کنند. این آسیب شناسی می‌تواند بدون علامت باشد، اما گاهی اوقات ناتوان کننده می‌شود. وجود آندومتریوز یا عود این بیماری می‌تواند شانس باروری را به شدت کاهش دهد. برای درمان قطعی نازایی می‌توانید به بهترین بیمارستان خصوصی درمان نازایی در سن بالا  نزد بهترین دکتر برای درمان نازایی در سن بالا مراجعه کنید. تا از بهترین روش درمان ناباروری بهره مند شوید. به طور خلاصه علت ناباروری زنان به شرح زیر است: 


تخمک گذاری هورمونال


تخمک گذاری نامنظم، هیپرپرولاکتینمی، سندرم تخمدان میکروپلی کیستیک، کاهش یا عدم وجود ذخیره تخمک در تخمدان از دیگر دلایل ناباروری است.  برای درمان قطعی نازایی و تخمک گذاری نا منظم، می‌باسیت به بهترین بیمارستان خصوصی درمان نازایی در سن بالا  نزد بهترین دکتر برای درمان نازایی مراجعه کنید. تا از بهترین روش درمان ناباروری بهره مند شوید.


دهانه رحم


زمانی که مخاط موجود در دهانه رحم به دلیل کمبود استروژن، عوامل عفونی یا مداخلات جراحی قبلی که به غدد دهانه رحم آسیب رسانده است، با عبور اسپرم مشکل دارد، منجر به نا باروری می‌شود. ناباروری دهانه رحم می‌تواند در موارد نادر به دلیل تولید آنتی بادی توسط زن علیه خود اسپرم باشد.


رحم


وجود ناهنجاری‌های مادرزادی رحم، فیبروم یا چسبندگی در داخل حفره رحم یا وجود عوامل التهابی موثر بر آندومتر (پوشش داخلی حفره رحم)


علائم نا باروری در زنان چیست؟


علائم ناباروری زنان معمولا مشخص نمی‌شود. از شایع‌ترین علائم ناباروری در زنان تغییرات هورمونی است. تغیرات هورمونی به طور کلی باعث آمنوره یا بی نظمی قاعدگی می‌شود که منجر به مشکوک شدن مشکل و در نتیجه مراجعه زن به پزشک متخصص می‌شود. با مراجعه نزد بهترین دکتر برای درمان نازایی در سن بالا می‌توانید علائم خود را کاهش دهید. از طرف دیگر، انسداد لوله‌ها یا وجود فیبروم در حفره رحم می‌تواند باعث درد یا ناراحتی شود، البته مواردی نیز وجود دارد که زن متوجه آن نمی‌شود و بنابراین تا قبل از این مدت کاملاً از مشکل خود بی خبر است. با توجه به این طیف گسترده علائم، ضروری است که زنان مشاوره‌های تعیین شده زنان را انجام دهند و تنها در صورت درد، ناراحتی یا تغییرات قاعدگی به پزشک متخصص مراجعه نکنند.
 

 

میکرو‌اینجکشن
مرحله اول: تحریک کنترل شده تخمدان

اولین مرحله با استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری آغاز می شود تا بتوان به جای رشد یک تخمک باعث رشد چندین تخمک شد (برخلاف سیکل عادت ماهانه که تنها یک تخمک در هر ماه آزاد می گردد). تحریک چندین تخمک تعداد بیشتری جنین تشکیل می دهد و شانس حاملگی را بیشتر می کند. البته نوع و میزان داروهای مصرفی بستگی به علت نازایی، سن، وضعیت هورمونی روز سوم قاعدگی و پاسخ تخمدان به داروهای تحریک تخمک گذاری دارد. هورمون های مختلف مانند HMG، FSH و به صورت تنها یا ترکیبی تجویز می شوند. پزشک با انجام سونوگرافی های مکرر و درخواست آزمایش های هورمونی (استروژن و LH) اثر این دارو را بر رشد فولیکول های تخمدان بررسی می کند. زمانی که در تصاویر سونوگرافی اندازه فولیکول ها به ۱۸ تا ۲۰ میلیمتر رسید، هورمون HCG برای بلوغ نهایی تخمک تزریق می گردد.

مرحله دوم: تخمک گیری

این مرحله ۳۶ تا ۳۹ ساعت بعد از تزریق هورمون اچ سی جی انجام می گیرد و معمولاً ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. پزشک با کمک گرفتن از تصاویر سونوگرافی مایعی را که حاوی تخمک های رسیده از فولیکول های تخمدان است، در داخل لوله آزمایش جمع آوری می کند و به آزمایشگاه جنین شناسی تحویل می دهد. به این عمل اصطلاحاً پانکچر می گویند و معمولاً تحت بیهوشی عمومی سبک انجام می شود. در آزمایشگاه جنین شناسی، زیر میکروسکوپ مخصوص، تخمک مناسب را شناسایی و جداسازی می کنند و عملیات لازم را روی آن انجام می دهند. پس از تخلیه فولیکول ها، بیمار مدت زمان کوتاهی در بخش ریکاوری و بخش جراحی، تحت مراقبت قرار می گیرد و چند ساعت بعد می تواند کلینیک را ترک کند.

مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمک در آزمایشگاه و تشکیل جنین

روز عمل پانکچر، نمونه مایع سمن همسر بیمار در یک ظرف مخصوص استریل جمع آوری شده و به آزمایشگاه آندرولوژی تحویل داده می شود. پس از بررسی اولیه و شستشوی مایع سمن، اسپرم های سالم و فعال جداسازی و انتخاب می شوند. در میکرواینجکشن، اسپرم توسط دستگاه میکرواینجکشن به داخل تخمک بالغ تزریق می شود و در لقاح مصنوعی، اسپرم و تخمک در یک پلیت در کنار هم قرار داده می شوند تا اسپرم خودش وارد تخمک شود. جنین ها به مدت 48 تا 72 ساعت و در مواردی تا 120 ساعت تحت نظر متخصص جنین شناس در انکوباتور نگهداری میشوند.

مرحله چهارم: انتقال جنین به رحم

این مرحله نیاز به بیهوشی ندارد (مگر در موارد خاص و با صلاحدید پزشک). تعداد مناسبی جنین با کیفیت خوب به داخل حفره رحم انتقال داده می شود. یک الی دو ساعت بعد از انتقال جنین، بیمار مرخص می شود. جهت رشد مناسب دیواره رحم برای نگهداری جنین بیمار، بایستی داروهای تجویز شده مانند پروژسترون مصرف شود. حدود دو هفته بعد از انتقال جنین با اندازه گیری اچ سی جی خون، می توان از وضعیت حاملگی اطلاع یافت.

  • انجماد جنین:

اگر پس از انتقال جنین، جنین‌های اضافی با کیفیت خوب وجود داشته باشد با رضایت زوجین جنین‌ها منجمد و نگهداری می‌شود. میزان حاملگی با استفاده از جنین‌های منجمد شده (با روش انجماد شیشه‌ای) به اندازه‌ استفاده از جنین های تازه است.

 

  • تلقیح درون رحمی:

این روش، نسبتاً‌ ساده و بدون درد است و بدون نیاز به بیهوشی قابل انجام می باشد. در این روش پس از بررسی اولیه و شستشوی نمونه سمن مرد، اسپرم های سالم و فعال جداسازی می شوند و به درون حفره رحم تزریق می گردند. در آمیزش طبیعی، حدود ده درصد از اسپرم ها از واژن به گردن رحم می رسند اما در پروسه تلقیح درون رحمی، تعداد بیشتری از اسپرم های با کیفیت مناسب به داخل رحم راه می یابند.

 

  • تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی:

افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری های ژنتیکی در زوج های در معرض خطر، می تواند باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری های کروموزومی در نوزاد شود. انجام این پروسه مستلزم انجام لقاح مصنوعی یا میکرواینجکشن می باشد. در این روش جنین تشکیل شده در آزمایشگاه، در روز سوم هنگامی که در مرحله 8 سلولی است، بیوپسی شده و یک یا دو بلاستومر از آن جدا می شود. سپس توسط روش های رنگ-آمیزی مخصوص، از نظر ژنتیکی ارزیابی می گردد.

جهت مشاهده تمام فیلم های مرکز ژنتیک و درمان ناباروری کلیک نمایید

 

دی ان ان