X

کلینیک فیزیوتراپی

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های بالینی / بخش فیزیوتراپی و توانبخشی

مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی

مدیر گروه فیزیوتراپی و توانبخشی: جناب آقای دکتر علی ملوکی

مسئول فنی بخش: خانم فاطمه مولایی

مدیریت بخش: آقای جمال بخشی


بخش فیزیوتراپی و توانبخشی بیمارستان عرفان نیایش درغالب مجموعه بسیار گسترده آماده ارائه خدمات بستری و سرپایی به همه مراجعه کنندگان محترم می باشد. خدمات بستری که شامل حضور همکاران محترم فیزیوتراپبست بر بالین بیمار و ارائه خدمات درمانی به بیماران بستری در بیمارستان عرفان نیایش می باشد. خدمات سرپایی که شامل واحد فیزیوتراپی، واحد ارتوپد فنی و واحد گفتار درمانی واختلال بلع بوده می باشد.

 

 • کلینیک فیزیوتراپی شامل کابین های تعبیه شده الکتروتراپی و دربرگیرنده دستگاه های بسیار پیشرفته می باشد:
  1. فول الکتروتراپی (درمان ضایعات اسکلتی ، عضلانی ، آرتروزها و دیسک های کمر و گردن و ...)
  2. لیزرهای پرتوان و کم توان (درمان ضایعات کمر درد ، انواع دردها ، التهاب های حاد و مزمن )
  3. مگنت تراپی ( درمان ضایعات مفصلی ، دردهای تیر کشنده و نوروپاتی ها و .... )
  4. بیوفیدبک ( درمان ضعف عضلات کف لگن بعد و قبل زایمان ، بی اختیاری های دفع و ادراری )
  5. شاک ویوتراپی ( درمان خارپاشنه و التهاب کف پا و رسوب کلسیم و دردهای شانه و ...)
  6. مکانوتراپی ( پیشرفته ترین تجهیزات درمانی ضایعات ورزشی ورزشکاران فوق حرفه ای ) اولین و تنها مرکز دارای پیشرفته ترین دستگاه توانبخشی ورزشکاران فوق حرفه ای با نام kineo .
  7. خدمات فیزیوتراپی در منزل (بعلت عدم توانایی بسیاری از بیماران محترم در مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای انجام خدمات درمانی فیزیوتراپی برای بیماران از جمله شکستگی ها ، سکته های مغزی ، مشکلات عصبی و عضلانی و تمامی جراحی ها و... نیروهای متخصص را جهت اعزام به منزل و انجام فیزیوتراپی ) ارائه می گردد.
  8. محیطی بسیار پیشرفته با نیروهای متخصص برای مراجعه بیماران و میهمانان عزیز فراهم نموده است.

 

 • توانبخشی تخصصی قلب Cardiac Rehabilitation

بیمارستان عرفان نیایش بدلیل دارا بودن امکانات جراحی قلب باز و وجود تیم پزشکی حاذق و تعداد مراجعین بالا و انجام عمل جراحی قلب از مراکز شناخته شده و بنام در این زمینه پزشکی می باشد . بر این اساس و با موازات اعمال جراحی پیشرفته ، تیم توانبخشی بیماران قلبی زیر نظر دکتر علی ملوکی دکتری تخصصی فیزیوتراپی ، این بیماران را بصورت تخصصی  در دو مرحله قبل و بعد از عمل جراحی بصورت کاملا تخصصی و با امکانات پیشرفته روز دنیا در فضایی مناسب بیماران بستری و بیماران سرپایی در مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی ویژه بیماران قلبی تا بهبودی کامل بیماران انجام می دهد.

 

 • بخش نروتراپی  Neuro Rehabilitation

شامل تیم مجرب و با سابقه چندین ساله و تجهیزات رباتیک پیشرفته روز دنیا در درمان بیمارانی  که تحت عمل جراحی تومورهای مغزی و نخاعی قرار گرفته اند و هم چنین بیمارانی که دچار استروک های مغزی شده اند از مراحل اولیه تا سطوح پیشرفته توانبخشی انجام می دهند.

 

 • بی اختیاری ادرار و بیوفیدبک در بانوان

درمان بی اختیاری بوسیله بیوفیدبک مبتنی بر تحقیقات گسترده ای است که در انستیتو ملی سلامت آمریکا انجام شده است و این تحقیقات نشان می دهد که علائم بی اختیاری ادرار به صورت میانگین بین 75 % تا 80 % کاهش می یابد.بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به شما کمک می کند تا کنترل کردن، تقویت و نیرو بخشی ماهیچه های لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرید. این درمان می تواند به افرادی که مبتلا به بی اختیاری ادرار فشاری هستند کمک کند، در این افراد ماهیچه ها نمی تواند در برابر فشار اعمالی مثل سرفه کردن، عطسه زدن، خندیدن و بلند کردن اشیاء مقاومت کنند و در نتیجه باعث خالی شدن مثانه می شوند. همچنین بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار فوری مفید است. در این نوع بی اختیاری، بیمار بصورت متوالی نیاز ناگهانی و قوی را برای ادرار کردن تجربه می کند. در هر دو مورد بیوفیدبک به شما آموزش می دهد تا گروه خاصی از ماهیچه هایتان را که شما به آنها برای کنترل ادرار نیاز دارید را تقویت کنید و استحکام بخشید. مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبودی کنترل مثانه را در 94 % از موارد موجب شود.
 
فیزیوتراپی بیماران بستری توسط متخصصین فیزیوتراپی مهمم ترین وجه فیزیوتراپی در بیماران بستری می باشد. واحد فیزیوتراپی که تیم درمانی متشکل از فیزیوتراپیست های تخصصی در زمینه ارتوپدی ، رومالوژی ، نورولوژی ، طب ورزشی و زنان می باشد و آماده ارائه خدمات با بالاترین سطح کیفی به تمام مراجعه کنندگان و بیماران گرامی می باشد .با توجه به تعدد جراحی های ارتوپدی و جراحی اعصاب و مغز و ستون فقرات در بیمارستان فوق تخصصی کارگروهی از مجرب ترین فیزیوتراپیست ها متخصص آماده بالاترین خدمت رسانی به همه بیماران عزیز می باشند.

 

 • واحد ارتوپد فنی

که با بکارگیری تجهیزات به روز شده حال حاضر در دنیا ، و نیروهای متخصص دانشگاهی و تاسیس یک واحد دانش بنیان ، یکی از قابل اتکاترین و مطمئن ترین واحدهای ارتوپد فنی سراسر کشور از لحاظ ساخت ، تولید و ثبت سفارش اورتزها مورد نیاز در بیماران بستری و سرپایی را فراهم نموده ، برای اولین بار جدیدترین مرکز تولید کفی طبی در این مرکز دایر می باشد.     

 

 • مشاوره و درمان اختلالات گفتار

مشاوره و درمان اختلالات گفتار ، زبان ، بلع و صدا در سکته مغزی ، جراحی ، کودکان و بیماری های پیش رونده اعصاب مثل پارکینسون ، ALS ، آلزایمر و ....
مشاوره و توانبخشی اختلالات صدا در خوانندگان ، مجریان ، دبیران و جراحی های حنجره....
از آن جا که بیماری ها و آسیب های مغزی ارتباط مستقیمی با اختلال در بلع و گفتار بیمار دارند ، مانند زبان پریشی و اختلال در تکلم و درک بیمار ( آفازی ) ، مشکلات حرکتی و حسی در اعصاب و عضلات صورت ، دهان و گردن و گلو و عارضه های ناشی از این اختلالات مانند آسپیراسیون مواد غذایی به سیستم ریوی ( پنومونی و .. )  ، می توان از گفتاردرمانی به عنوان یکی از ارکان مهم در درمان این بیماران نام برد . درمان این بیماران با روشهای تخصصی از قبیل تحریکات حسی ، تمرینات حرکتی به صورت فعال و غیرفعال ، تمرینات هماهنگ کننده ی مراحل بلعی ، ماساژها ، PNF ( تسهیل عصبی عضلانی حس عمقی ) و در موارد مورد نیاز استفاده از سیستم های تصویربرداری یا الکترونیکی جهت ارزیابی و درمان انجام می شود. تمامی افرادی که به دلایل مختلف از جمله سرفه های پی در پی ، دشواری در بلع ، عفونت ریه ناشی از اختلال در بلع ، خشونت و از بین رفتن صدا یا توانایی در تکلم صحیح ، شلی یا سفتی یا آسیب های عضلانی در مناطق سر و گردن ، از مشکل خود رنج می برند کاندید مشاوره و مداخله ی گفتار درمانی می باشند. اقدامات تشخیصی که در این زمینه ها کاربرد دارند ، شامل لارنگوسکوپی ، استروبوسکوپی ، FEES و بلع باریم یا مگلومین می باشند. تصویر برداری از حنجره از طریق سیستم های آندو ویژن با کیفیت و نوع ویژه ای از دوربین های پزشکی توسط آسیب شناس گفتار و زبان یا متخصص  ENT انجام می شود. تست بلع باریم یا مگلومین همراه با استفاده از تکنیک های پیشرفته تصویربرداری و رادیوگرافی ، ارزیابی دقیقی از نحوه ی بلع فعال بیمار و هر گونه اختلال در روند بلع بیمار در اختیار متخصص قرار می دهد.

 

 • ماساژ درمانی

در پی انجام ماساژ در بدن موادی  از قبیل  دوپامین و اندروفین و سراتونین و ...ترشح می گردد که دارای خواصی از قبیل تسکین درد ، نشاط و شادی و انرژی می باشد . ماساژ درمانی کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و درد ناشی از فیبرومیالژی ( درد در عضلات و مفاصل) را کاهش میدهد. امکان ارائه خدمات ماساژ برای سالمندان در جهت کاهش درد مفاصل و التهاب عضلات و حتی  یبوست نیز میباشد .

انواع خدمات ماساژ در این مرکز  زیر نظر پزشک متخصص، فیزیوتراپ و توسط کارشناسان ارشد تربیت بدنی که دارای مدرک ماساژ ورزشی از فدراسیون پزشکی ورزشی نیز می باشند، ارایه میگردد.

 

جهت مشاهده تمام فیلم های مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی کلیک نمایید

 

دی ان ان