X

کلینیک فیزیوتراپی

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های بالینی / بخش فیزیوتراپی و توانبخشی

مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی

مدیر گروه فیزیوتراپی و توانبخشی: جناب آقای دکتر علی ملوکی

مسئول فنی بخش: خانم فاطمه مولایی

مدیریت بخش: آقای جمال بخشی


بخش فیزیوتراپی و توانبخشی بیمارستان عرفان نیایش در غالب مجموعه بسیار گسترده آماده ارائه خدمات بستری و سرپایی به همه مراجعه کنندگان محترم می باشد. خدمات بستری که شامل حضور همکاران محترم فیزیوتراپبست بر بالین بیمار و ارائه خدمات درمانی به بیماران بستری در بیمارستان عرفان نیایش می باشد. خدمات سرپایی که شامل واحد فیزیوتراپی، واحد ارتوپد فنی و واحد گفتار درمانی واختلال بلع بوده می باشد.

 

خدمات کلینیک فیزیوتراپی

 • کلینیک فیزیوتراپی شامل کابین های تعبیه شده الکتروتراپی و دربرگیرنده دستگاه های بسیار پیشرفته می باشد:
  1. فول الکتروتراپی (درمان ضایعات اسکلتی ، عضلانی ، آرتروزها و دیسک های کمر و گردن و ...)
  2. لیزرهای پرتوان و کم توان (درمان ضایعات کمر درد ، انواع دردها ، التهاب های حاد و مزمن )
  3. مگنت تراپی ( درمان ضایعات مفصلی ، دردهای تیر کشنده و نوروپاتی ها و .... )
  4. بیوفیدبک ( درمان ضعف عضلات کف لگن بعد و قبل زایمان ، بی اختیاری های دفع و ادراری )
  5. شاک ویوتراپی ( درمان خارپاشنه و التهاب کف پا و رسوب کلسیم و دردهای شانه و ...)
  6. مکانوتراپی ( پیشرفته ترین تجهیزات درمانی ضایعات ورزشی ورزشکاران فوق حرفه ای ) اولین و تنها مرکز دارای پیشرفته ترین دستگاه توانبخشی ورزشکاران فوق حرفه ای با نام kineo .
  7. خدمات فیزیوتراپی در منزل (بعلت عدم توانایی بسیاری از بیماران محترم در مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای انجام خدمات درمانی فیزیوتراپی برای بیماران از جمله شکستگی ها ، سکته های مغزی ، مشکلات عصبی و عضلانی و تمامی جراحی ها و... نیروهای متخصص را جهت اعزام به منزل و انجام فیزیوتراپی ) ارائه می گردد.
  8. محیطی بسیار پیشرفته با نیروهای متخصص برای مراجعه بیماران و میهمانان عزیز فراهم نموده است.

 

 • توانبخشی تخصصی قلب Cardiac Rehabilitation

بیمارستان عرفان نیایش بدلیل دارا بودن امکانات جراحی قلب باز و وجود تیم پزشکی حاذق و تعداد مراجعین بالا و انجام عمل جراحی قلب از مراکز شناخته شده و بنام در این زمینه پزشکی می باشد . بر این اساس و با موازات اعمال جراحی پیشرفته ، تیم توانبخشی بیماران قلبی زیر نظر دکتر علی ملوکی دکتری تخصصی فیزیوتراپی ، این بیماران را بصورت تخصصی  در دو مرحله قبل و بعد از عمل جراحی بصورت کاملا تخصصی و با امکانات پیشرفته روز دنیا در فضایی مناسب بیماران بستری و بیماران سرپایی در مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی ویژه بیماران قلبی تا بهبودی کامل بیماران انجام می دهد.

 

 • بخش نروتراپی  Neuro Rehabilitation

شامل تیم مجرب و با سابقه چندین ساله و تجهیزات رباتیک پیشرفته روز دنیا در درمان بیمارانی  که تحت عمل جراحی تومورهای مغزی و نخاعی قرار گرفته اند و هم چنین بیمارانی که دچار استروک های مغزی شده اند از مراحل اولیه تا سطوح پیشرفته توانبخشی انجام می دهند.

 

 • بی اختیاری ادرار و بیوفیدبک در بانوان

درمان بی اختیاری بوسیله بیوفیدبک مبتنی بر تحقیقات گسترده ای است که در انستیتو ملی سلامت آمریکا انجام شده است و این تحقیقات نشان می دهد که علائم بی اختیاری ادرار به صورت میانگین بین 75 % تا 80 % کاهش می یابد.بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به شما کمک می کند تا کنترل کردن، تقویت و نیرو بخشی ماهیچه های لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرید. این درمان می تواند به افرادی که مبتلا به بی اختیاری ادرار فشاری هستند کمک کند، در این افراد ماهیچه ها نمی تواند در برابر فشار اعمالی مثل سرفه کردن، عطسه زدن، خندیدن و بلند کردن اشیاء مقاومت کنند و در نتیجه باعث خالی شدن مثانه می شوند. همچنین بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار فوری مفید است. در این نوع بی اختیاری، بیمار بصورت متوالی نیاز ناگهانی و قوی را برای ادرار کردن تجربه می کند. در هر دو مورد بیوفیدبک به شما آموزش می دهد تا گروه خاصی از ماهیچه هایتان را که شما به آنها برای کنترل ادرار نیاز دارید را تقویت کنید و استحکام بخشید. مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبودی کنترل مثانه را در 94 % از موارد موجب شود.
 
فیزیوتراپی بیماران بستری توسط متخصصین فیزیوتراپی مهمم ترین وجه فیزیوتراپی در بیماران بستری می باشد. واحد فیزیوتراپی که تیم درمانی متشکل از فیزیوتراپیست های تخصصی در زمینه ارتوپدی ، رومالوژی ، نورولوژی ، طب ورزشی و زنان می باشد و آماده ارائه خدمات با بالاترین سطح کیفی به تمام مراجعه کنندگان و بیماران گرامی می باشد .با توجه به تعدد جراحی های ارتوپدی و جراحی اعصاب و مغز و ستون فقرات در بیمارستان فوق تخصصی کارگروهی از مجرب ترین فیزیوتراپیست ها متخصص آماده بالاترین خدمت رسانی به همه بیماران عزیز می باشند.

 

 • واحد ارتوپد فنی

که با بکارگیری تجهیزات به روز شده حال حاضر در دنیا ، و نیروهای متخصص دانشگاهی و تاسیس یک واحد دانش بنیان ، یکی از قابل اتکاترین و مطمئن ترین واحدهای ارتوپد فنی سراسر کشور از لحاظ ساخت ، تولید و ثبت سفارش اورتزها مورد نیاز در بیماران بستری و سرپایی را فراهم نموده ، برای اولین بار جدیدترین مرکز تولید کفی طبی در این مرکز دایر می باشد.     

 

 • مشاوره و درمان اختلالات گفتار

مشاوره و درمان اختلالات گفتار ، زبان ، بلع و صدا در سکته مغزی ، جراحی ، کودکان و بیماری های پیش رونده اعصاب مثل پارکینسون ، ALS ، آلزایمر و ....
مشاوره و توانبخشی اختلالات صدا در خوانندگان ، مجریان ، دبیران و جراحی های حنجره....
از آن جا که بیماری ها و آسیب های مغزی ارتباط مستقیمی با اختلال در بلع و گفتار بیمار دارند ، مانند زبان پریشی و اختلال در تکلم و درک بیمار ( آفازی ) ، مشکلات حرکتی و حسی در اعصاب و عضلات صورت ، دهان و گردن و گلو و عارضه های ناشی از این اختلالات مانند آسپیراسیون مواد غذایی به سیستم ریوی ( پنومونی و .. )  ، می توان از گفتاردرمانی به عنوان یکی از ارکان مهم در درمان این بیماران نام برد . درمان این بیماران با روشهای تخصصی از قبیل تحریکات حسی ، تمرینات حرکتی به صورت فعال و غیرفعال ، تمرینات هماهنگ کننده ی مراحل بلعی ، ماساژها ، PNF ( تسهیل عصبی عضلانی حس عمقی ) و در موارد مورد نیاز استفاده از سیستم های تصویربرداری یا الکترونیکی جهت ارزیابی و درمان انجام می شود. تمامی افرادی که به دلایل مختلف از جمله سرفه های پی در پی ، دشواری در بلع ، عفونت ریه ناشی از اختلال در بلع ، خشونت و از بین رفتن صدا یا توانایی در تکلم صحیح ، شلی یا سفتی یا آسیب های عضلانی در مناطق سر و گردن ، از مشکل خود رنج می برند کاندید مشاوره و مداخله ی گفتار درمانی می باشند. اقدامات تشخیصی که در این زمینه ها کاربرد دارند ، شامل لارنگوسکوپی ، استروبوسکوپی ، FEES و بلع باریم یا مگلومین می باشند. تصویر برداری از حنجره از طریق سیستم های آندو ویژن با کیفیت و نوع ویژه ای از دوربین های پزشکی توسط آسیب شناس گفتار و زبان یا متخصص  ENT انجام می شود. تست بلع باریم یا مگلومین همراه با استفاده از تکنیک های پیشرفته تصویربرداری و رادیوگرافی ، ارزیابی دقیقی از نحوه ی بلع فعال بیمار و هر گونه اختلال در روند بلع بیمار در اختیار متخصص قرار می دهد.

 

 • ماساژ درمانی

در پی انجام ماساژ در بدن موادی  از قبیل  دوپامین و اندروفین و سراتونین و ...ترشح می گردد که دارای خواصی از قبیل تسکین درد ، نشاط و شادی و انرژی می باشد . ماساژ درمانی کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و درد ناشی از فیبرومیالژی ( درد در عضلات و مفاصل) را کاهش میدهد. امکان ارائه خدمات ماساژ برای سالمندان در جهت کاهش درد مفاصل و التهاب عضلات و حتی  یبوست نیز میباشد .

انواع خدمات ماساژ در این مرکز  زیر نظر پزشک متخصص، فیزیوتراپ و توسط کارشناسان ارشد تربیت بدنی که دارای مدرک ماساژ ورزشی از فدراسیون پزشکی ورزشی نیز می باشند، ارایه میگردد.

 

جهت مشاهده تمام فیلم های مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی کلیک نمایید

کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟


کلینیک فیزیوتراپی به مرکزی گفته می‌شود که انواع خدمات توانبخشی برای درمان انواع بیماری‌ها، رفع فشار‌های فیزیکی و جسمی، افزایش کارایی اندام‌ها و پیشگیری از آسیب بالینی بیشتر ارائه می‌دهد.
به طور معمول کلینیک فیزیوتراپی شامل چندین متخصص از گرایش‌های متفاوت است؛ اما به طور تخصصی روش‌ها توسط متخصص فیزیوتراپی تأیید می‌شوند. کلینیک فیزیوتراپی به صورت مستقل و یا به عنوان بخشی از یک بیمارستان مشغول به فعالیت هستند و تجهیزات استاندارد فیزیوتراپی را دارند.


فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی یا توانبخشی اصطلاحی است که برای محافظت، تجدید و به حداکثر رساندن حرکت، قدرت و رفاه عمومی افراد در طول زندگی استفاده می‌شود. از سوی دیگر توانبخشی یک فرایند درمانی هدفمند است که هدف آن افزایش استقلال افراد دارای اختلالات و مشکلات عملکردی ناشی از فرایندهای پاتولوژیک اولیه و اختلالات ناشی از آن است.
هدف در خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در کلینیک فیزیوتراپی دستیابی به عملکرد مطلوب در برابر آسیب است. فیزیوتراپی که در زبان پزشکی به عنوان درمانی با هدف دستیابی یا بازیابی عملکرد عصبی - عضلانی اسکلتی بهینه توصیف می‌شود، گاهی اوقات ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد.


فیزیوتراپی توسط چه کسانی انجام می‌شود؟


بسیاری از متخصصان در ارائه خدمات در طول فرایند درمان در کلینیک فیزیوتراپی همکاری می‌کنند. این شامل پزشکان دارای مجوز و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی دارای مجوز و تأیید شده است. رویکرد تیمی در فیزیوتراپی و توانبخشی برای حل مشکلات پیچیده مرتبط با ناتوانی ضروری است. پس از تشخیص در کلینیک فیزیوتراپی، وضعیت عملکردی بیمار مشخص می‌شود. روند درمان پویا است و پزشک متخصص به همراه اعضای تیم برای برنامه‌ریزی طرح درمان همکاری می‌کند. این برنامه با پشتیبانی فیزیوتراپیست‌ها، تکنسین‌های فیزیوتراپی و پرسنل کمکی در کلینیک فیزیوتراپی ساخته شده است. 
قبل از هر اقدامی در کلینیک فیزیوتراپی ظرفیت جسمانی بیمار، فعالیت‌های روزمره زندگی، رفتار اجتماعی، روانشناسی و مهارت‌های ارتباطی بیمار باید تعیین شود و درمان فردی باید برنامه‌ریزی شود و ارزیابی‌ها باید به طور متناوب در حین ادامه برنامه تکرار شوند.


فیزیوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟


در کلینیک فیزیوتراپی موارد زیر تحت فیزیوتراپی قرار می‌گیرند:

 • فلج (بیماری‌های عروق مغزی، تنظیمات نخاع، آسیب‌های شبکه بازویی، مولتیپل اسکلروزیس، فلج بل (فلج صورت) و غیره)
 • بیماری پارکینسون
 • فلج مغزی
 • لنف ادم
 • اختلالات ستون فقرات مانند فتق گردن و کمر
 • آسیب‌های عضلانی، تاندون و عصبی، قبل و بعد از ترمیم تاندون و عصب
 • بعد از آسیب‌های ورزشی
 • منیسک، آسیب رباط صلیبی قدامی خلفی و ترمیم آن‌ها قبل و بعد
 • قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل ران و زانو
 • بعد از درمان‌های شکستگی
 • بیماری‌های بافت نرم (فیبرومیالژیا، سندرم درد میوفاسیال و غیره)
 • سندرم تونل کارپال، گیرافتادن عصب اولنار و فشار‌های عصبی مشابه
 • بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و غیره)
 • آرتروز (بیماری‌های دژنراتیو مفصلی)
 • پوکی استخوان
 • اختلالات وضعیت بدن


هدف از فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی چیست؟


هدف فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی این است که افراد را قادر سازد تا عوامل حیاتی را به روشی سالم برآورده کنند. فیزیوتراپی شامل عناصر عاطفی و روابط اجتماعی و همچنین تمرین فیزیکی است. قبل از برنامه درمانی، تعدادی آزمایش آزمایشگاهی برای معاینه اعمال می‌شود. اهداف فیزیوتراپی کلینیک فیزیوتراپی را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 • کاهش انواع درد
 • شل کردن عضلات منقبض
 • اثر مثبت بر گردش خون و لنف
 • رفع التهاب
 • بازیابی یا بهبود عملکرد‌هایی مانند افزایش حرکت، تقویت عضلات و ایجاد تعادل و هماهنگی
 • افزایش کیفیت و آسایش زندگی
 • کاهش نیاز دارویی

می‌توان آن را به عنوان پیشگیری و اصلاح اختلالات وضعیت بدن به حساب آورد.
تسریع بازگشت به زندگی روزمره پس از آسیب‌های ورزشی و سایر آسیب‌ها


چه روش‌هایی در کلینیک فیزیوتراپی استفاده می‌شود؟


فیزیوتراپیست‌های کلینیک فیزیوتراپی از تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:
ارتوپدی: برای درمان صدمات یا اختلالات سیستم اسکلتی و ماهیچه‌ها، مفاصل و رباط‌های مرتبط استفاده می‌شود.
نورولوژی: بر اساس تمریناتی برای بازگرداندن عملکرد حرکتی با غلبه بر نقص حرکتی و بهبود الگو‌های حرکتی.
مراقبت تسکینی: مراقبت‌های تخصصی برای حمایت از سلامت افراد مبتلا به سرطان و سایر شرایط غیر بدخیم.
توانبخشی ورزشی: به افراد در تمام سنین و سطوح تحرک با آسیب‌ها، بیماری‌ها، عدم تعادل و موانعی که از حداکثر مشارکت و عملکرد در ورزش جلوگیری می‌کند، کمک می‌کند.
فیزیوتراپی قلبی تنفسی: برای پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های قلبی و ریوی و همچنین برای توانبخشی بیماران مبتلا به این مشکلات استفاده می‌شود.
سالمندان: درمان مشکلات مرتبط با شرایط رایج مرتبط با افزایش سن، از جمله پوکی استخوان، آرتریت، بیماری آلزایمر، سرطان، تعویض مفصل و مفصل ران و غیره.
اطفال: ارزیابی و درمان کودکان مبتلا به شرایط رشدی، عصبی و مرتبط با رشد، با درنظرگرفتن نیاز‌های منحصربه‌فرد، آناتومی و بیومکانیک کودکان از بدو تولد تا رشد کامل.

درمان دستی نام کلی روش‌های درمان دستی مانند موبیلیزاسیون، دستکاری، ماساژ بافت همبند، تکنیک‌های آرام‌سازی میوفاسیال، تخلیه لنفاوی، درمان نقطه ماشه‌ای است که با توجه به وضعیت هر بیمار در کلینیک فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


کاربرد‌های سرد و گرم سطحی در کلینیک فیزیوتراپی


کاربرد‌های داغ کلینیک فیزیوتراپی آستانه درد را افزایش می‌دهد. از این روش در کلینیک فیزیوتراپی برای افزایش کشش بافت نرم و فعالیت متابولیک و کاهش اسپاسم عضلانی استفاده می‌شود. بعلاوه بر بهبود بافت تأثیر مثبت می‌گذارد. کاربرد‌های سرد بیشتر در فرایندهای حاد استفاده می‌شود و هدف آن کاهش درد، اسپاسم عضلانی، گردش خون، افزایش استقامت سلولی و کند کردن روند التهاب است.
گرمادرمانی در کلینیک فیزیوتراپی شامل سونوگرافی و درمان دیاترمی موج‌کوتاه نیز می‌شود. هدف گرم‌کردن بافت‌های عمیق مانند ماهیچه، استخوان و بافت همبند است. گرما دارای اثرات تسکین درد، شل‌کننده عضلات، تسریع التیام با افزایش گردش خون و کشش بافت همبند است.


الکتروتراپی در کلینیک فیزیوتراپی


استفاده از اثرات فیزیکی جریان الکتریکی فرکانس‌های مختلف برای اهداف درمانی است. الکتروتراپی درمانی است که در آن از جریان الکتریکی فرکانس‌های مختلف برای تسکین درد و تقویت عضلات ضعیف استفاده می‌شود و برای افزایش گردش خون، کاهش ادم و ایجاد اثرات ضددرد در بیماری‌های حاد و مزمن استفاده می‌شود. انتقال درد با تحریک اعصاب حسی با ایجاد جریانی با شدت کم مسدود می‌شود. در عمل از جریان‌های متناوب، جریان‌های مستقیم، جریان‌های فرکانس پایین، جریان‌های فرکانس متوسط ​​و فرکانس بالا استفاده می‌شود.


درمان با آب (هیدروتراپی) در کلینیک فیزیوتراپی


برای کاهش درد با افزایش تحرک مفاصل، گردش خون و ظرفیت هوازی با بهره‌گیری از خواص فیزیکی آب مانند شناوری، فشار هیدرواستاتیک و مقاومت استفاده می‌شود. به عنوان کاربرد محلی، حمام گرداب، حمام کنتراست و آب گرم استفاده می‌شود. به طور کلی از آبگرم، تصفیه آب دریا و وان آب گرم استفاده می‌شود.


لیزردرمانی در کلینیک فیزیوتراپی


در دوز‌های بسیار کم است که باعث افزایش دمای قابل توجهی در بافت‌ها نمی‌شود؛ بنابراین در حین انجام لیزر، بیماران ممکن است کمی افزایش دما را در ناحیه اعمال شده احساس کنند یا اصلاً چیزی احساس نکنند. می‌توان از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند بهبود زخم، بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی، فیبرومیالژیا، سندرم درد میوفاسیال، اپی کندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان)، سندرم تونل کارپال، آرتریت و تسکین درد مزمن استفاده کرد.


کشش در کلینیک فیزیوتراپی


برای کشش بافت‌های نرم با نیروی کششی و جداسازی سطوح مفصلی و ساختار‌های استخوانی از یکدیگر استفاده می‌شود. به طور کلی در درمان اختلالات ستون فقرات و فتق استفاده می‌شود. در صورت وجود پوکی استخوان، شکستگی در ستون فقرات، فشردگی طناب نخاعی، عفونت و تومور استفاده نمی‌شود.


ورزش‌درمانی در کلینیک فیزیوتراپی


رایج‌ترین روش درمانی در فیزیوتراپی است. سطح حرکت در مفصل افزایش می‌یابد، ماهیچه‌ها منقبض و شل می‌شوند. با توجه به‌ضرورت تقویت عضلات، امکان کارکردن عضلات با تمرینات فعال برای بیماران فراهم می‌شود. ورزش‌درمانی به طور کلی در تمام بیماری‌هایی که عضلات، مفاصل و تاندون‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند، از جمله شرایطی که حرکت مفصل را محدود می‌کند، فلج استفاده می‌شود. این حرکات توسط بیمار با دستگاه‌های ورزشی تحت کنترل متخصص انجام می‌شود و بیمارانی که پس از آن مطلع و آموزش‌دیده‌اند می‌توانند حرکات توصیه شده را به صورت منظم انجام دهند.


باندبندی در کلینیک فیزیوتراپی


نوار‌های الاستیک (کینزیوتیپ، دینامیک و غیره) یا سفت‌وسخت (نوار ورزشی، گچ) در درمان نوار وجود دارد. نوارچسب در کلینیک به دو منظور حفاظتی و اصلاحی استفاده می‌شود. نوار‌های درد رنگی (kinesiotape) که اغلب در ورزشکاران استفاده می‌شود، در کلاس نوار‌های الاستیک قرار می‌گیرند و بیشتر برای کاهش درد و محافظت از عملکرد استفاده می‌شوند. نوار اصلاحی برای اصلاح وضعیت بدن (اسکولیوز، کیفوز، اختلالات فشار، اختلال در قراردادن کاسه زانو) استفاده می‌شود.
فیزیوتراپی ارتوپدی، تروماتولوژی و روماتولوژی در کلینیک فیزیوتراپی
فیزیوتراپی روماتولوژیک با هدف تسکین درد و بازگرداندن حالت طبیعی به مفاصل انجام می‌شود. برای درمان استئوآرتریت، پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت و غیره توصیه می‌شود. فیزیوتراپی تروماتولوژیک و ارتوپدی برای درمان ستون فقرات، انقباضات، پارگی فیبریل، تاندونیت، پس از عمل، رگ‌به‌رگ شدن، شکستگی، تاندونیت، دررفتگی مفصل اندیکاسیون دارد.


فیزیوتراپی عصبی در کلینیک فیزیوتراپی


تکنیکی با هدف درمان عواقب در ضایعات سیستم عصبی مرکزی یا محیطی. هدف بهبود توانایی‌های فیزیکی و تغییرات ساختاری بیمار به‌منظور توانبخشی یا بهبود کیفیت و کارایی حرکات و وضعیت بدن است.
فیزیوتراپی اروژنیکولوژیک در کلینیک فیزیوتراپی
فیزیوتراپی اروژنیکولوژیک بخشی از فیزیوتراپی است که اختلالات و شرایط موجود در کف لگن را درمان می‌کند. در بیشتر موارد، بیمارانی که نیاز به درمان توسط فیزیوتراپیست متخصص در زنان یا زایمان دارند، با علائم بی‌اختیاری ادرار، افتادگی، درد پرینه یا یبوست مواجه می‌شوند.


فیزیوتراپی TMJ گیجگاهی فکی در کلینیک فیزیوتراپی


فیزیوتراپی TMJ اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی را درمان می‌کند. علائم اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی پیچیده است و عوامل زیادی را شامل می‌شود: بسته‌شدن نامناسب دهان، وضعیت نامناسب، تروما، سندرم‌های دهانه رحم، آسیب رباط‌ها، استرس عاطفی، عادت‌ها به کارکرد (گزیدن قلم یا مداد لثه و غیره)، دندان قروچه...
تخلیه لنفاوی در کلینیک فیزیوتراپی
این یک روش ماساژ خاص است که برای بهبود عملکرد‌های اساسی سیستم گردش خون لنفاوی از طریق مانور‌های دقیق، صاف، سطحی و ریتمیک در نظر گرفته شده است. این مانور‌ها با فعال‌کردن و بهبود گردش خون لنفاوی از طریق مسیر‌های طبیعی آن و به نفع حذف لنف و مایعات بینابینی (بین سلولی) عمل می‌کنند. مخصوصاً برای درمان ورم‌های زنده نشان‌داده‌شده است.
فیزیوتراپی کودکان در کلینیک فیزیوتراپی
مراقبت از کوچولو‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل ضروری است که به مشکلات و آسیب‌شناسی‌هایی که ممکن است در طول رشد و تکامل آن‌ها تأثیر بگذارد، بهترین توجه را داشته باشیم. مورد خاص، از جمله وضعیت نوزاد و مشکلات تنفسی. برونشیولیت؛ برونشیت؛ آسم
فیزیوتراپی با آب در کلینیک فیزیوتراپی
ویژگی‌های محیط آبی مفید است؛ زیرا در آب جاذبه وجود ندارد و بنابراین باری وجود ندارد که به فیزیوتراپیست اجازه می‌دهد تا مفاصل را با درد کمتری حرکت دهد.


چرا به فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی  نیاز داریم؟


فیزیوتراپی تقریباً همیشه یک تجربه مثبت و متحول‌کننده زندگی برای کسانی است که با یک متخصص طب فیزیکی در کلینیک فیزیوتراپی کار می‌کنند. در برخی موارد فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی  حتی مؤثرتر از انجام عمل جراحی است.
شایع‌ترین دلایل توانبخشی فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی  شامل موارد زیر است:
برای از بین بردن یا کاهش درد: هنگامی که درد مفاصل طاقت‌فرسا دارید، تکنیک‌های درمان دستی مانند تحرک بافت نرم می‌توانند درد را کاهش دهند.
سایر تکنیک‌های درمانی؛ مانند تحریک الکتریکی، نوارچسب یا اولتراسوند (که فقط برای تصویربرداری استفاده نمی‌شوند) می‌توانند گردش خون را بهبود بخشند و بهبودی سریع‌تر را تقویت کنند. این روش‌های درمانی می‌توانند از بروز درد‌های مکرر نیز جلوگیری کنند.
اجتناب از جراحی تهاجمی: تا زمانی که فیزیوتراپی می‌تواند به بازیابی تحرک و عملکرد مفصل کمک کند، می‌توانید از جراحی اجتناب کنید.
فیزیوتراپی به‌تنهایی می‌تواند به بهبود بسیاری از بافت‌های آسیب‌دیده بدون بخیه کمک کند و اگر هنوز به جراحی نیاز دارید، درمان قبل از جراحی به شما کمک می‌کند تا برای جراحی آماده شوید و به بهبودی سریع‌تر پس از آن کمک کنید.
بهبود تحرک: اگر برایتان مشکل است که حرکت کنید، راه بروید یا بایستید، چه یک ورزشکار فعال یا یک سالمند، فیزیوتراپی برای شما مفید است. شما از تقویت و کشش عضلات و مفاصل خود سود زیادی می‌برید.
علاوه بر ایجاد یک برنامه مراقبت شخصی، درمانگر شما می‌تواند به شما در انتخاب مؤثرترین وسیله کمکی مانند عصا یا یک جفت عصا کمک کند.
بهبود بهبودی سکته مغزی: سکته مغزی می‌تواند به قیمت توانایی عملکرد یا حرکت اندام‌هایتان تمام شود. اما از طریق فیزیوتراپی می‌توانید قدرت را در قسمت‌های مختلف بدن خود افزایش دهید و تعادل را بازیابی کنید.
انجام فیزیوتراپی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که استقلال خود را بازیابید و به کار‌های ساده و فعالیت‌های روزانه در خانه رسیدگی کنید.


فیزیوتراپی سالمندان در کلینیک فیزیوتراپی


فیزیوتراپی پیشگیرانه و نگهدارنده ویژه افراد بالای ۶۵ سال با هدف ارتقای ظرفیت فردی سالمندان، جلوگیری از زوال پیشرونده و بهبود کیفیت زندگی آن‌ها طراحی شده است. برای نگهداری عمومی فیزیکی و برای درمان شکستگی‌ها، جراحات، اسکلروز، استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، پس از عمل، آسیب‌شناسی عروقی و غیره استفاده می‌شود.


دوره درمان فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی چقدر است؟


فیزیوتراپی نیاز به برنامه‌ریزی درمانی فردی دارد؛ بنابراین، مدت‌زمان درمان و تعداد جلسات ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. زمان درمان روزانه بین 30 دقیقه تا 60 دقیقه است. این دوره بسته به برنامه درمانی ممکن است کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد. تعداد جلسات بیماران را می‌توان بین 10 تا 30 جلسه برنامه‌ریزی کرد. شرکت منظم در جلسات برای حداکثر بهبودی مهم است.
فیزیوتراپی به عنوان بخشی از برنامه‌های درمانی
شروع زودهنگام دوره فیزیوتراپی باعث تسریع بهبودی، کوتاه‌شدن دوره توانبخشی می‌شود. این اثر توسط خواص خاصی از تکنیک‌های فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی ارائه می‌شود:
افزایش اثر دارو‌ها این به کاهش دوز‌های تجویز شده، افزایش اثر درمان دارویی کمک می‌کند.
تولید اندورفین تقریباً تمام روش‌های فیزیوتراپی تولید اندورفین را تحریک می‌کنند که تحت تأثیر آن عملکرد‌های آسیب‌دیده سریعتر و در حجم بیشتری ترمیم می‌شوند.
تحریک فرایندهای بازسازی، بازیابی؛
تصحیح کار سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی - کمک به مقابله سریع با اختلالاتی که در هنگام جراحات، بیماری‌های جدی رخ می‌دهد.
برخی از روش‌های فیزیوتراپی به شما امکان می‌دهند مواد دارویی را مستقیماً به ناحیه مشکل برسانید (اغلب برای این کار از الکتروفورز استفاده می‌شود). برخی دیگر ویژگی‌های خونی را بهبود می‌بخشند، اصلاح می‌کنند ( ILBI ). لیزردرمانی و سایر تکنیک‌ها عملکرد‌های محافظتی و ترمیمی بدن را در سطح سلولی فعال می‌کنند. شاید یک اثر موضعی روی ناحیه مشکل یا نقاط فعال بیولوژیکی با استفاده از طب سوزنی باشد. مراحل با استفاده از تجهیزات ویژه با درمان دستی، ماساژ تکمیل می‌شود.
توانبخشی با استفاده از تکنیک‌های فیزیوتراپی
توانبخشی مرحله نهایی درمان است که در آن عملکرد‌های مختل شده بدن به حداکثر میزان بازیابی می‌شود. فیزیوتراپی به عنوان بخشی از برنامه‌های توانبخشی شامل موارد زیر است:
کاهش زمان بهبودی پس از بیماری یا آسیب؛
تقویت اثر دارو‌های تجویز شده توسط پزشک، افزایش اثربخشی درمان دارویی.
بهبودی طولانی‌تر؛
تسکین سریع علائم منفی؛
بهبود عمومی سلامت؛
توانایی افزایش کنترل شده و ایمن بار یا اثر درمانی بدون خطر عوارض.
روش‌های فیزیوتراپی باعث کاهش درد، تسکین تورم و التهاب، بهبود وضعیت عاطفی، عادی‌سازی خواب و بیداری، اشتها می‌شود. آن‌ها در دوره‌ها انجام می‌شوند و با هر روش بعدی به‌تدریج شدت عمل افزایش می‌یابد. برای تسریع و بهبود نتایج توانبخشی می‌توان از چندین تکنیک به طور همزمان استفاده کرد.
فیزیوتراپی در پیشگیری
اثر ترمیمی و شفابخش روش‌های فیزیوتراپی اثر پیشگیرانه را بهبود می‌بخشد. به عنوان کلینیک فیزیوتراپی بیمارستان عرفان نیایش استفاده از فیزیوتراپی را در موارد زیر توصیه می‌کند:
برای بیماران مسن؛ برای بهبود شاخص‌های سلامت عمومی، حفظ بهبودی بیماری‌های مزمن، تقویت ایمنی و سیستم عصبی مرکزی. فیزیوتراپی برای سالمندان از بیماری‌های OPD پیشگیری می‌کند، به حفظ فعالیت بدنی کمک می‌کند. اگر بدن ضعیف شود، مقاومت در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها افزایش می‌یابد. اجرای دوره‌ای یک دوره روش‌های فیزیوتراپی از پیشرفت بیماری‌های "مربوط به سن" جلوگیری می‌کند، وضعیت روحی و روانی را بهبود می‌بخشد.
در خطر عود یک بیماری مزمن؛ با استفاده از فیزیوتراپی، بهبودی تعدادی از بیماری‌های مزمن طولانی می‌شود. این‌ها می‌توانند بیماری‌های سیستمیک، اختلالات عملکرد اندام‌های داخلی، بیماری‌های عصبی، روانپزشکی و غیره باشند. در پیشگیری از عود، چنین روش‌هایی به ویژه برای افراد مسن مؤثر است: آن‌ها به حفظ شاخص‌های سلامت طبیعی و سلامتی کمک می‌کنند. تکرار دوره‌ای یک دوره از روش‌های فیزیوتراپی خطر عود را برای بیماران مبتلا به وابستگی به الکل کاهش می‌دهد، به عادی‌سازی کار سیستم عصبی مرکزی و کاهش تظاهرات بیماری‌های مرتبط با الکل در اندام‌های داخلی کمک می‌کند.
بااستعداد ابتلا به بیماری‌های خاص؛ این به عنوان یک روش تقویت‌کننده عمومی، بهبود سلامت برای بیماران مبتلا به ایمنی ضعیف، فرایندهای متابولیک مختل، و خطر ابتلا به بیماری‌های سیستمیک استفاده می‌شود. پس از تحمل جراحات، تظاهرات بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی را کاهش می‌دهد، بااستعداد ابتلا به بیماری‌های دستگاه گوارش، تنفس و غیره. کارشان عادی شود.


درمان اعتیاد با کلینیک فیزیوتراپی


در درمان اعتیاد، کاهش میل به الکل، مواد مخدر یا دخانیات، غلبه بر علائم ترک، بازگرداندن شاخص‌های سلامت طبیعی و عادی‌سازی وضعیت روحی و روانی مهم است. فیزیوتراپی در حل همه این مشکلات استفاده می‌شود. استفاده ازآن‌پس از ترک مصرف الکل، مواد مخدر یا سیگار به‌منظور بهبود رفاه بیمار شروع می‌شود. می‌توان از روش‌های مختلف استفاده کرد، چندین دوره از روش‌ها را انجام داد. در مرحله اصلی درمان و توانبخشی، فیزیوتراپی نتایج را بهبود می‌بخشد، احتمال عود را کاهش می‌دهد، روند بهبودی را تسهیل و تسریع می‌کند.


درمان اعتیاد با روش الکتروخواب درمانی در کلینیک فیزیوتراپی


 در درمان اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر استفاده می‌شود. سندرم ترک را تسهیل می‌کند، در مرحله توانبخشی به بازیابی سریع سلامت و رفاه طبیعی کمک می‌کند. به طور مؤثر علائم منفی را از بین می‌برد، آسیب‌های عمومی و سیستمیک ناشی از مصرف الکل یا مواد مخدر به بدن را از بین می‌برد.
Electrosleep  توسط دوره‌هایی از روش‌ها انجام می‌شود که طی آن بیمار در حالت خواب کم‌عمق غوطه ور می‌شود. یک دستگاه ویژه پالس‌های جریان را از طریق الکترون‌های روی سر ارسال می‌کند. این تکانه‌ها تولید سروتونین (به‌اصطلاح هورمون شادی) را تحریک می‌کند که به بهبود وضعیت عاطفی، فعال‌کردن فرایندهای محافظتی، بازسازی و متابولیک در بدن کمک می‌کند.
در مرحله از بین بردن سندرم ترک، درمان الکتروخواب یک اثر آرام‌بخش و ضددرد می‌دهد. این به تثبیت وضعیت عاطفی بیمار کمک می‌کند، دوره ترک را ساده می‌کند. اثر ضددرد و آرام‌بخش با تأثیر مثبت بر سطح فیزیولوژیکی تکمیل می‌شود: گردش خون بهبود می‌یابد، تنفس عادی می‌شود. در طول توانبخشی پس از اعتیاد، الکتروخواب به عادی‌سازی عملکرد سیستم عصبی مرکزی، تسکین علائم عصبی، عادی‌سازی فشارخون و بازگرداندن عملکرد طبیعی مغز کمک می‌کند. الکتروخواب درمانی تظاهرات بیماری‌های اعتیاد به الکل و مواد مخدر را کاهش می‌دهد: اختلالات هورمونی، فشارخون بالا، اختلالات CNS، ایسکمی، آسم و غیره.


درمان اعتیاد با روش ILBI در کلینیک فیزیوتراپی


برای بازگرداندن سلامت طبیعی در بیماران مبتلا به انواع شدید اعتیاد استفاده می‌شود. استفاده منظم از الکل و مواد مخدر باعث ایجاد تغییرات سیستمیک منفی در بدن می‌شود. روش ILBI موارد فرایندهای متابولیک را عادی می‌کند، فعالیت سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد، عملکرد طبیعی آن را بازیابی می‌کند و پارامتر‌های بیوشیمیایی خون را بهبود می‌بخشد. 
در طول جلسه، تزریق داخل وریدی یک راهنمای نور انجام می‌شود که جریان خون را تحت تابش قرار می‌دهد و پارامتر‌های خون را بهبود می‌بخشد:
لخته‌شدن به دلیل عادی‌سازی وضعیت پلاکت‌ها بهبود می‌یابد.
انتقال اکسیژن و مواد مغذی با اصلاح وضعیت گلبول‌های قرمز تسریع می‌شود.
افزایش خاصیت ارتجاعی دیواره رگ‌های خونی. گردش خون را بهبود می‌بخشد، فشارخون را عادی می‌کند، بار روی قلب را کاهش می‌دهد.
فعال‌شدن لکوسیت‌ها برای بازگرداندن عملکرد طبیعی سیستم ایمنی.
درمان اعتیاد با طب سوزنی در کلینیک فیزیوتراپی
روش طب سوزنی برای عادی‌سازی فرایندهای متابولیک به‌منظور تحریک سیستم ایمنی، فعال‌کردن تولید اندورفین و غیره استفاده می‌شود. تأثیر دقیقاً با توجه به نقاطی که درمانگر در طول جلسه بر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد تعیین می‌شود. طب سوزنی در مراحل مختلف درمان اعتیاد استفاده می‌شود:
فاز اصلی طب سوزنی حالت روانی، فرایندهای تنظیم عصبی را عادی می‌کند. می‌توان از آن به عنوان یک راه اولیه یا ثانویه برای کاهش میل به الکل، مواد مخدر و سیگار استفاده کرد.
سندرم ترک بلافاصله پس از ترک الکل، مواد مخدر یا سیگار، بیمار دچار سندرم ترک می‌شود. با این سندرم، وضعیت سلامتی بدتر می‌شود (درد ایجاد می‌شود، تب ممکن است، مشکلات دستگاه گوارش، سیستم قلبی عروقی، اختلالات خواب، اشتها و غیره)، وضعیت روانی (اضطراب، پرخاشگری و غیره افزایش می‌یابد). طب سوزنی شدت چنین علائمی را کاهش می‌دهد، دوره را برای بیمار بلافاصله پس از ترک الکل، نیکوتین، مواد مخدر ساده می‌کند.
دوره توانبخشی جلسات طب سوزنی بازیابی عملکرد طبیعی اندام‌های داخلی را تسریع می‌کند و توانبخشی را برای بیمار ساده می‌کند. آن‌ها به تولید فعال سروتونین، اندورفین کمک می‌کنند. وضعیت عاطفی بیمار تثبیت می‌شود که خطر خرابی را کاهش می‌دهد.


درمان اعتیاد  TES در کلینیک فیزیوتراپی


درمان TES تحریک الکتریکی ترانس کرانیال شامل قرارگرفتن در معرض جریان پالسی از طریق الکترود‌های متصل به بدن و سر است. این روش بدون درد و بی‌خطر است، اثر درمانی مشابه الکتروسونوتراپی است، اما بارزتر است. درمان TES در دوره‌ها انجام می‌شود و در هر جلسه به‌تدریج تنش افزایش می‌یابد و اثربخشی روش افزایش می‌یابد. 
تحریک الکتریکی ترانس کرانیال باعث تحریک تولید اندورفین، تسریع بازسازی و بهبود فرایندهای متابولیک در بدن می‌شود. فقط می‌توان بر اندام‌های جداگانه (سیستم) تأثیر گذاشت. یک دوره از روش‌ها شدت درد را کاهش می‌دهد، خواب را عادی می‌کند، درمان افسردگی، استرس و سایر عوارض روانی را در صورت قطع الکل یا مواد مخدر ساده می‌کند. تحریک الکتریکی ترانس کرانیال به عادی‌سازی فشارخون کمک می‌کند.


دریافت نوبت از  کلینیک فیزیوتراپی


کلینیک فیزیوتراپی بیمارستان عرفان نیایش با داشتن کادری مجرب و تمامی تکنولوژی‌های به‌روز فیزیوتراپی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.  اگر شما نیز جزو افرادی هستید که بنا به یک آسیب نیاز به دریافت نوبت از کلینیک فیزیوتراپی دارید، می‌توانید از طریق بخش ارتباط با ما اقدام کرده و یا به صورت حضوری به بیمارستان عرفان نیایش مراجعه فرمایید.
 

 

دی ان ان