X

کلینیک فیزیوتراپی

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های بالینی / بخش فیزیوتراپی و توانبخشی

مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی

مدیر گروه فیزیوتراپی و توانبخشی: جناب آقای دکتر علی ملوکی

مسئول فنی بخش: خانم فاطمه مولایی

مدیریت بخش: آقای جمال بخشی


بخش فیزیوتراپی و توانبخشی بیمارستان عرفان نیایش در غالب مجموعه بسیار گسترده آماده ارائه خدمات بستری و سرپایی به همه مراجعه کنندگان محترم می باشد. خدمات بستری که شامل حضور همکاران محترم فیزیوتراپبست بر بالین بیمار و ارائه خدمات درمانی به بیماران بستری در بیمارستان عرفان نیایش می باشد. خدمات سرپایی که شامل واحد فیزیوتراپی، واحد ارتوپد فنی و واحد گفتار درمانی واختلال بلع بوده می باشد.

 

خدمات کلینیک فیزیوتراپی

 • کلینیک فیزیوتراپی شامل کابین های تعبیه شده الکتروتراپی و دربرگیرنده دستگاه های بسیار پیشرفته می باشد:
  1. فول الکتروتراپی (درمان ضایعات اسکلتی ، عضلانی ، آرتروزها و دیسک های کمر و گردن و ...)
  2. لیزرهای پرتوان و کم توان (درمان ضایعات کمر درد ، انواع دردها ، التهاب های حاد و مزمن )
  3. مگنت تراپی ( درمان ضایعات مفصلی ، دردهای تیر کشنده و نوروپاتی ها و .... )
  4. بیوفیدبک ( درمان ضعف عضلات کف لگن بعد و قبل زایمان ، بی اختیاری های دفع و ادراری )
  5. شاک ویوتراپی ( درمان خارپاشنه و التهاب کف پا و رسوب کلسیم و دردهای شانه و ...)
  6. مکانوتراپی ( پیشرفته ترین تجهیزات درمانی ضایعات ورزشی ورزشکاران فوق حرفه ای ) اولین و تنها مرکز دارای پیشرفته ترین دستگاه توانبخشی ورزشکاران فوق حرفه ای با نام kineo .
  7. خدمات فیزیوتراپی در منزل (بعلت عدم توانایی بسیاری از بیماران محترم در مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای انجام خدمات درمانی فیزیوتراپی برای بیماران از جمله شکستگی ها ، سکته های مغزی ، مشکلات عصبی و عضلانی و تمامی جراحی ها و... نیروهای متخصص را جهت اعزام به منزل و انجام فیزیوتراپی ) ارائه می گردد.
  8. محیطی بسیار پیشرفته با نیروهای متخصص برای مراجعه بیماران و میهمانان عزیز فراهم نموده است.

 

 • توانبخشی تخصصی قلب Cardiac Rehabilitation

بیمارستان عرفان نیایش بدلیل دارا بودن امکانات جراحی قلب باز و وجود تیم پزشکی حاذق و تعداد مراجعین بالا و انجام عمل جراحی قلب از مراکز شناخته شده و بنام در این زمینه پزشکی می باشد . بر این اساس و با موازات اعمال جراحی پیشرفته ، تیم توانبخشی بیماران قلبی زیر نظر دکتر علی ملوکی دکتری تخصصی فیزیوتراپی ، این بیماران را بصورت تخصصی  در دو مرحله قبل و بعد از عمل جراحی بصورت کاملا تخصصی و با امکانات پیشرفته روز دنیا در فضایی مناسب بیماران بستری و بیماران سرپایی در مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی ویژه بیماران قلبی تا بهبودی کامل بیماران انجام می دهد.

 

 • بخش نروتراپی  Neuro Rehabilitation

شامل تیم مجرب و با سابقه چندین ساله و تجهیزات رباتیک پیشرفته روز دنیا در درمان بیمارانی  که تحت عمل جراحی تومورهای مغزی و نخاعی قرار گرفته اند و هم چنین بیمارانی که دچار استروک های مغزی شده اند از مراحل اولیه تا سطوح پیشرفته توانبخشی انجام می دهند.

 

 • بی اختیاری ادرار و بیوفیدبک در بانوان

درمان بی اختیاری بوسیله بیوفیدبک مبتنی بر تحقیقات گسترده ای است که در انستیتو ملی سلامت آمریکا انجام شده است و این تحقیقات نشان می دهد که علائم بی اختیاری ادرار به صورت میانگین بین 75 % تا 80 % کاهش می یابد.بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به شما کمک می کند تا کنترل کردن، تقویت و نیرو بخشی ماهیچه های لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرید. این درمان می تواند به افرادی که مبتلا به بی اختیاری ادرار فشاری هستند کمک کند، در این افراد ماهیچه ها نمی تواند در برابر فشار اعمالی مثل سرفه کردن، عطسه زدن، خندیدن و بلند کردن اشیاء مقاومت کنند و در نتیجه باعث خالی شدن مثانه می شوند. همچنین بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار فوری مفید است. در این نوع بی اختیاری، بیمار بصورت متوالی نیاز ناگهانی و قوی را برای ادرار کردن تجربه می کند. در هر دو مورد بیوفیدبک به شما آموزش می دهد تا گروه خاصی از ماهیچه هایتان را که شما به آنها برای کنترل ادرار نیاز دارید را تقویت کنید و استحکام بخشید. مطالعات نشان می دهند که بیوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبودی کنترل مثانه را در 94 % از موارد موجب شود.
 
فیزیوتراپی بیماران بستری توسط متخصصین فیزیوتراپی مهمم ترین وجه فیزیوتراپی در بیماران بستری می باشد. واحد فیزیوتراپی که تیم درمانی متشکل از فیزیوتراپیست های تخصصی در زمینه ارتوپدی ، رومالوژی ، نورولوژی ، طب ورزشی و زنان می باشد و آماده ارائه خدمات با بالاترین سطح کیفی به تمام مراجعه کنندگان و بیماران گرامی می باشد .با توجه به تعدد جراحی های ارتوپدی و جراحی اعصاب و مغز و ستون فقرات در بیمارستان فوق تخصصی کارگروهی از مجرب ترین فیزیوتراپیست ها متخصص آماده بالاترین خدمت رسانی به همه بیماران عزیز می باشند.

 

 • واحد ارتوپد فنی

که با بکارگیری تجهیزات به روز شده حال حاضر در دنیا ، و نیروهای متخصص دانشگاهی و تاسیس یک واحد دانش بنیان ، یکی از قابل اتکاترین و مطمئن ترین واحدهای ارتوپد فنی سراسر کشور از لحاظ ساخت ، تولید و ثبت سفارش اورتزها مورد نیاز در بیماران بستری و سرپایی را فراهم نموده ، برای اولین بار جدیدترین مرکز تولید کفی طبی در این مرکز دایر می باشد.     

 

 • مشاوره و درمان اختلالات گفتار

مشاوره و درمان اختلالات گفتار ، زبان ، بلع و صدا در سکته مغزی ، جراحی ، کودکان و بیماری های پیش رونده اعصاب مثل پارکینسون ، ALS ، آلزایمر و ....
مشاوره و توانبخشی اختلالات صدا در خوانندگان ، مجریان ، دبیران و جراحی های حنجره....
از آن جا که بیماری ها و آسیب های مغزی ارتباط مستقیمی با اختلال در بلع و گفتار بیمار دارند ، مانند زبان پریشی و اختلال در تکلم و درک بیمار ( آفازی ) ، مشکلات حرکتی و حسی در اعصاب و عضلات صورت ، دهان و گردن و گلو و عارضه های ناشی از این اختلالات مانند آسپیراسیون مواد غذایی به سیستم ریوی ( پنومونی و .. )  ، می توان از گفتاردرمانی به عنوان یکی از ارکان مهم در درمان این بیماران نام برد . درمان این بیماران با روشهای تخصصی از قبیل تحریکات حسی ، تمرینات حرکتی به صورت فعال و غیرفعال ، تمرینات هماهنگ کننده ی مراحل بلعی ، ماساژها ، PNF ( تسهیل عصبی عضلانی حس عمقی ) و در موارد مورد نیاز استفاده از سیستم های تصویربرداری یا الکترونیکی جهت ارزیابی و درمان انجام می شود. تمامی افرادی که به دلایل مختلف از جمله سرفه های پی در پی ، دشواری در بلع ، عفونت ریه ناشی از اختلال در بلع ، خشونت و از بین رفتن صدا یا توانایی در تکلم صحیح ، شلی یا سفتی یا آسیب های عضلانی در مناطق سر و گردن ، از مشکل خود رنج می برند کاندید مشاوره و مداخله ی گفتار درمانی می باشند. اقدامات تشخیصی که در این زمینه ها کاربرد دارند ، شامل لارنگوسکوپی ، استروبوسکوپی ، FEES و بلع باریم یا مگلومین می باشند. تصویر برداری از حنجره از طریق سیستم های آندو ویژن با کیفیت و نوع ویژه ای از دوربین های پزشکی توسط آسیب شناس گفتار و زبان یا متخصص  ENT انجام می شود. تست بلع باریم یا مگلومین همراه با استفاده از تکنیک های پیشرفته تصویربرداری و رادیوگرافی ، ارزیابی دقیقی از نحوه ی بلع فعال بیمار و هر گونه اختلال در روند بلع بیمار در اختیار متخصص قرار می دهد.

 

 • ماساژ درمانی

در پی انجام ماساژ در بدن موادی  از قبیل  دوپامین و اندروفین و سراتونین و ...ترشح می گردد که دارای خواصی از قبیل تسکین درد ، نشاط و شادی و انرژی می باشد . ماساژ درمانی کیفیت زندگی را بهبود میبخشد و درد ناشی از فیبرومیالژی ( درد در عضلات و مفاصل) را کاهش میدهد. امکان ارائه خدمات ماساژ برای سالمندان در جهت کاهش درد مفاصل و التهاب عضلات و حتی  یبوست نیز میباشد .

انواع خدمات ماساژ در این مرکز  زیر نظر پزشک متخصص، فیزیوتراپ و توسط کارشناسان ارشد تربیت بدنی که دارای مدرک ماساژ ورزشی از فدراسیون پزشکی ورزشی نیز می باشند، ارایه میگردد.

 

جهت مشاهده تمام فیلم های مرکز فیزیوتراپی و توانبخشی کلیک نمایید

کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟


کلینیک فیزیوتراپی به مرکزی گفته می‌شود که انواع خدمات توانبخشی برای درمان انواع بیماری‌ها، رفع فشار‌های فیزیکی و جسمی، افزایش کارایی اندام‌ها و پیشگیری از آسیب بالینی بیشتر ارائه می‌دهد.
به طور معمول کلینیک فیزیوتراپی شامل چندین متخصص از گرایش‌های متفاوت است؛ اما به طور تخصصی روش‌ها توسط متخصص فیزیوتراپی تأیید می‌شوند. کلینیک فیزیوتراپی به صورت مستقل و یا به عنوان بخشی از یک بیمارستان مشغول به فعالیت هستند و تجهیزات استاندارد فیزیوتراپی را دارند.


فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی یا توانبخشی اصطلاحی است که برای محافظت، تجدید و به حداکثر رساندن حرکت، قدرت و رفاه عمومی افراد در طول زندگی استفاده می‌شود. از سوی دیگر توانبخشی یک فرایند درمانی هدفمند است که هدف آن افزایش استقلال افراد دارای اختلالات و مشکلات عملکردی ناشی از فرایندهای پاتولوژیک اولیه و اختلالات ناشی از آن است.
هدف در خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در کلینیک فیزیوتراپی دستیابی به عملکرد مطلوب در برابر آسیب است. فیزیوتراپی که در زبان پزشکی به عنوان درمانی با هدف دستیابی یا بازیابی عملکرد عصبی - عضلانی اسکلتی بهینه توصیف می‌شود، گاهی اوقات ممکن است مدت‌زمان زیادی طول بکشد.


فیزیوتراپی توسط چه کسانی انجام می‌شود؟


بسیاری از متخصصان در ارائه خدمات در طول فرایند درمان در کلینیک فیزیوتراپی همکاری می‌کنند. این شامل پزشکان دارای مجوز و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی دارای مجوز و تأیید شده است. رویکرد تیمی در فیزیوتراپی و توانبخشی برای حل مشکلات پیچیده مرتبط با ناتوانی ضروری است. پس از تشخیص در کلینیک فیزیوتراپی، وضعیت عملکردی بیمار مشخص می‌شود. روند درمان پویا است و پزشک متخصص به همراه اعضای تیم برای برنامه‌ریزی طرح درمان همکاری می‌کند. این برنامه با پشتیبانی فیزیوتراپیست‌ها، تکنسین‌های فیزیوتراپی و پرسنل کمکی در کلینیک فیزیوتراپی ساخته شده است. 
قبل از هر اقدامی در کلینیک فیزیوتراپی ظرفیت جسمانی بیمار، فعالیت‌های روزمره زندگی، رفتار اجتماعی، روانشناسی و مهارت‌های ارتباطی بیمار باید تعیین شود و درمان فردی باید برنامه‌ریزی شود و ارزیابی‌ها باید به طور متناوب در حین ادامه برنامه تکرار شوند.


فیزیوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟


در کلینیک فیزیوتراپی موارد زیر تحت فیزیوتراپی قرار می‌گیرند:

 • فلج (بیماری‌های عروق مغزی، تنظیمات نخاع، آسیب‌های شبکه بازویی، مولتیپل اسکلروزیس، فلج بل (فلج صورت) و غیره)
 • بیماری پارکینسون
 • فلج مغزی
 • لنف ادم
 • اختلالات ستون فقرات مانند فتق گردن و کمر
 • آسیب‌های عضلانی، تاندون و عصبی، قبل و بعد از ترمیم تاندون و عصب
 • بعد از آسیب‌های ورزشی
 • منیسک، آسیب رباط صلیبی قدامی خلفی و ترمیم آن‌ها قبل و بعد
 • قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل ران و زانو
 • بعد از درمان‌های شکستگی
 • بیماری‌های بافت نرم (فیبرومیالژیا، سندرم درد میوفاسیال و غیره)
 • سندرم تونل کارپال، گیرافتادن عصب اولنار و فشار‌های عصبی مشابه
 • بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و غیره)
 • آرتروز (بیماری‌های دژنراتیو مفصلی)
 • پوکی استخوان
 • اختلالات وضعیت بدن


هدف از فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی چیست؟


هدف فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی این است که افراد را قادر سازد تا عوامل حیاتی را به روشی سالم برآورده کنند. فیزیوتراپی شامل عناصر عاطفی و روابط اجتماعی و همچنین تمرین فیزیکی است. قبل از برنامه درمانی، تعدادی آزمایش آزمایشگاهی برای معاینه اعمال می‌شود. اهداف فیزیوتراپی کلینیک فیزیوتراپی را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 • کاهش انواع درد
 • شل کردن عضلات منقبض
 • اثر مثبت بر گردش خون و لنف
 • رفع التهاب
 • بازیابی یا بهبود عملکرد‌هایی مانند افزایش حرکت، تقویت عضلات و ایجاد تعادل و هماهنگی
 • افزایش کیفیت و آسایش زندگی
 • کاهش نیاز دارویی

می‌توان آن را به عنوان پیشگیری و اصلاح اختلالات وضعیت بدن به حساب آورد.
تسریع بازگشت به زندگی روزمره پس از آسیب‌های ورزشی و سایر آسیب‌ها


چه روش‌هایی در کلینیک فیزیوتراپی استفاده می‌شود؟


فیزیوتراپیست‌های کلینیک فیزیوتراپی از تکنیک‌های متنوعی استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:
ارتوپدی: برای درمان صدمات یا اختلالات سیستم اسکلتی و ماهیچه‌ها، مفاصل و رباط‌های مرتبط استفاده می‌شود.
نورولوژی: بر اساس تمریناتی برای بازگرداندن عملکرد حرکتی با غلبه بر نقص حرکتی و بهبود الگو‌های حرکتی.
مراقبت تسکینی: مراقبت‌های تخصصی برای حمایت از سلامت افراد مبتلا به سرطان و سایر شرایط غیر بدخیم.
توانبخشی ورزشی: به افراد در تمام سنین و سطوح تحرک با آسیب‌ها، بیماری‌ها، عدم تعادل و موانعی که از حداکثر مشارکت و عملکرد در ورزش جلوگیری می‌کند، کمک می‌کند.
فیزیوتراپی قلبی تنفسی: برای پیشگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های قلبی و ریوی و همچنین برای توانبخشی بیماران مبتلا به این مشکلات استفاده می‌شود.
سالمندان: درمان مشکلات مرتبط با شرایط رایج مرتبط با افزایش سن، از جمله پوکی استخوان، آرتریت، بیماری آلزایمر، سرطان، تعویض مفصل و مفصل ران و غیره.
اطفال: ارزیابی و درمان کودکان مبتلا به شرایط رشدی، عصبی و مرتبط با رشد، با درنظرگرفتن نیاز‌های منحصربه‌فرد، آناتومی و بیومکانیک کودکان از بدو تولد تا رشد کامل.
 

 

دی ان ان