X

بخش ژنتیک و درمان ناباروری (IVF) بیمارستان عرفان نیایش

امکانات درمانی / بخش ها / بخش های بالینی / بخش ژنتیک و درمان ناباروری (IVF)

بخش ژنتیک و درمان ناباروری (IVF)

 
مدیر گروه: جناب آقای دکتر احمد حسینی (اطلاعات بیشتر)
رئیس بخش: سرکار خانم دکتر ربابه طاهری پناه (اطلاعات بیشتر)
مسئول فنی جنین شناسی : سرکار خانم دکتر سمیه کشاورزی
مسئول فنی IVF : سرکار خانم دکتر الهام السادات میرهاشمی
سرپرستار بخش: خانم سعیده قلی نژاد

تلفن های تماس : 02149796186 و 02149796187

بخش درمان ناباروری و ژنتیک (IVF) با همکاری متخصصین زنان، جنین‌شناسی، اورولوژی، ژنتیک و تغذیه، دارای سا‌ل‌ها تجربه گرانسنگ و تاریخچه‌ای موفق در بیمارستان عرفان  نیایش به فعالیت مشغول است. این بخش با پیشرو بودن در کشور و همگام بودن با تکنولوژی‌های نوین در تشخیص و درمان ناباروری، ارائه خدمات تشخیصی و درمانی گسترده در بهترین سطح کیفی و تصمیم‌گیری بر مبنای اصول اخلاقی و رضایت مراجعین، در چهار حوزه اصلی فعالیت‌های درمانی خود را در ارتباط با درمان بیماران نابارور و تحقق رؤیای بچه‌دار شدن آن‌ها ارائه می‌دهد:
 
  • درمان‌های تخصصی ناباروری و کمک به حفظ باروری از جمله میکرواینجکشن (ICSI)، لقاح آزمایشگاهی (IVF)، تلقیح درون رحمی اسپرم (IUI)، انجماد تخمک، اسپرم و جنین و همچنین انجماد بافت تخمدان و بیضه
  • درمان‌های تخصصی در بیماران با سقط راجعه
  • تغذیه درمانی در ناباروری
  • تشخیص نقایص ژنتیکی و تعیین جنسیت جنین قبل از انتقال جنین به رحم (PGD)

تیم تخصصی ژنتیک و درمان ناباروری عرفان نیایش به عنوان افراد دانشگاهی با تجربه علمی و موفق در رشته خود در سطح ملی و بین‌المللی شناخته شده هستند و از میان بهترین‌ها انتخاب شده‌اند. در این بخش سعی بر این است تا با بهره‌گیری از تجهیزات و مواد مصرفی مورد استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا و با در نظر گرفتن مشکلات و نواقص موجود در راهکارهای درمانی، برای بیمارانی که سال‌ها تلاش ناموفق داشته‌اند، راه حلی برای رفع این نواقص یافته و راهی به سوی موفقیت باز شود. درصد موفقیت برای درمان ناباروری در بخش ژنتیک و درمان ناباروری عرفان نیایش در زمره بالاترین‌ها در جهان است.
 
اتاق عمل بخش IVF
 
این بخش دارای 2 اتاق عمل مجهز با پیشرفته ترین ماشین های بیهوشی و مانیتورینگ قلبی ریوی است که به صورت مستمر توسط متخصص بیهوشی و تکنسین های متحبر بیهوشی و پرسنل پرستاری پوشش داده میشود. همچنین اتاق ریکاوری با تعداد 15 تخت در مجاورت اتاق عمل های بخش IVF قرار دارد و بیماران سرپایی پس از هوشیاری کامل و با نظارت متخصص بیهوشی و پزشک معالج ترخیص میشوند.

میکرو‌اینجکشن

مرحله اول: تحریک کنترل شده تخمدان
اولین مرحله با استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری آغاز می شود تا بتوان به جای رشد یک تخمک باعث رشد چندین تخمک شد (برخلاف سیکل عادت ماهانه که تنها یک تخمک در هر ماه آزاد می گردد). تحریک چندین تخمک تعداد بیشتری جنین تشکیل می دهد و شانس حاملگی را بیشتر می کند. البته نوع و میزان داروهای مصرفی بستگی به علت نازایی، سن، وضعیت هورمونی روز سوم قاعدگی و پاسخ تخمدان به داروهای تحریک تخمک گذاری دارد. هورمون های مختلف مانند HMG، FSH و به صورت تنها یا ترکیبی تجویز می شوند. پزشک با انجام سونوگرافی های مکرر و درخواست آزمایش های هورمونی (استروژن و LH) اثر این دارو را بر رشد فولیکول های تخمدان بررسی می کند. زمانی که در تصاویر سونوگرافی اندازه فولیکول ها به ۱۸ تا ۲۰ میلیمتر رسید، هورمون HCG برای بلوغ نهایی تخمک تزریق می گردد.
مرحله دوم: تخمک گیری
این مرحله ۳۶ تا ۳۹ ساعت بعد از تزریق هورمون اچ سی جی انجام می گیرد و معمولاً ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد. پزشک با کمک گرفتن از تصاویر سونوگرافی مایعی را که حاوی تخمک های رسیده از فولیکول های تخمدان است، در داخل لوله آزمایش جمع آوری می کند و به آزمایشگاه جنین شناسی تحویل می دهد. به این عمل اصطلاحاً پانکچر می گویند و معمولاً تحت بیهوشی عمومی سبک انجام می شود. در آزمایشگاه جنین شناسی، زیر میکروسکوپ مخصوص، تخمک مناسب را شناسایی و جداسازی می کنند و عملیات لازم را روی آن انجام می دهند. پس از تخلیه فولیکول ها، بیمار مدت زمان کوتاهی در بخش ریکاوری و بخش جراحی، تحت مراقبت قرار می گیرد و چند ساعت بعد می تواند کلینیک را ترک کند.
مرحله سوم: لقاح اسپرم و تخمک در آزمایشگاه و تشکیل جنین
روز عمل پانکچر، نمونه مایع سمن همسر بیمار در یک ظرف مخصوص استریل جمع آوری شده و به آزمایشگاه آندرولوژی تحویل داده می شود. پس از بررسی اولیه و شستشوی مایع سمن، اسپرم های سالم و فعال جداسازی و انتخاب می شوند. در میکرواینجکشن، اسپرم توسط دستگاه میکرواینجکشن به داخل تخمک بالغ تزریق می شود و در لقاح مصنوعی، اسپرم و تخمک در یک پلیت در کنار هم قرار داده می شوند تا اسپرم خودش وارد تخمک شود. جنین ها به مدت 48 تا 72 ساعت و در مواردی تا 120 ساعت تحت نظر متخصص جنین شناس در انکوباتور نگهداری میشوند.
مرحله چهارم: انتقال جنین به رحم
این مرحله نیاز به بیهوشی ندارد (مگر در موارد خاص و با صلاحدید پزشک). تعداد مناسبی جنین با کیفیت خوب به داخل حفره رحم انتقال داده می شود. یک الی دو ساعت بعد از انتقال جنین، بیمار مرخص می شود. جهت رشد مناسب دیواره رحم برای نگهداری جنین بیمار، بایستی داروهای تجویز شده مانند پروژسترون مصرف شود. حدود دو هفته بعد از انتقال جنین با اندازه گیری اچ سی جی خون، می توان از وضعیت حاملگی اطلاع یافت.
انجماد جنین:
اگر پس از انتقال جنین، جنین‌های اضافی با کیفیت خوب وجود داشته باشد با رضایت زوجین جنین‌ها منجمد و نگهداری می‌شود. میزان حاملگی با استفاده از جنین‌های منجمد شده (با روش انجماد شیشه‌ای) به اندازه‌ استفاده از جنین های تازه است.
 
تلقیح درون رحمی:
این روش، نسبتاً‌ ساده و بدون درد است و بدون نیاز به بیهوشی قابل انجام می باشد. در این روش پس از بررسی اولیه و شستشوی نمونه سمن مرد، اسپرم های سالم و فعال جداسازی می شوند و به درون حفره رحم تزریق می گردند. در آمیزش طبیعی، حدود ده درصد از اسپرم ها از واژن به گردن رحم می رسند اما در پروسه تلقیح درون رحمی، تعداد بیشتری از اسپرم های با کیفیت مناسب به داخل رحم راه می یابند.
 
تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی:
افزایش سن مادر و همچنین وجود بیماری های ژنتیکی در زوج های در معرض خطر، می تواند باعث افزایش خطر بروز ناهنجاری های کروموزومی در نوزاد شود. انجام این پروسه مستلزم انجام لقاح مصنوعی یا میکرواینجکشن می باشد. در این روش جنین تشکیل شده در آزمایشگاه، در روز سوم هنگامی که در مرحله 8 سلولی است، بیوپسی شده و یک یا دو بلاستومر از آن جدا می شود. سپس توسط روش های رنگ-آمیزی مخصوص، از نظر ژنتیکی ارزیابی می گردد.

 

 

دی ان ان