انواع جراحی های با حداقل تهاجم تیروئید

انواع جراحی های با حداقل تهاجم تیروئید

جراحی اندوسکوپیک تیروئید در روش اندوسکوپی طول برش فقط ۱.۵ تا ۳ سانتی متر است. بعد از ایجاد برش گاز دی اکسید کربن به ناحیه گردن پمپ می شود که مشاهده و جراحی ناحیه را آسان تر می کند. سپس برش کوچک دومی ایجاد می شود که از طریق آن یک لوله باریک که لبه اسکالپل مانندی دارد، وارد می شود. این ابزار برای برداشتن غده تیروئید استفاده می شود. برش در بعضی از انواع جراحی های اندوسکوپیک تیروئید در ناحیه گردن انجام نمی شود در عوض برش های کوچکی در زیر بغل یا قفسه سینه ایجاد می شود.

جراحی با حداقل تهاجم تیروئید به کمک دوربین (MIVAT)

جراحی با حداقل تهاجم تیروئید با دوربین (MIVAT) یک جراحی اندوسکوپیک بهبود یافته است که امروزه شایع ترین نوع جراحی تیروئید است. در MIVAT، جراح متخصص ابتدا برش افقی کوچکی به اندازه سه سانتی متر یا کمتر در پایین گردن ایجاد می کند. اندوسکوپ کوچک با دوربین متصل به انتهایش از طریق سوراخ ایجاد شده وارد می شود که امکان مشاهده کامل غده تیروئید و بافت های اطراف را از طریق نمایشگر ویدئویی به صورت دو بعدی به تیم جراحی می دهد. سپس جراح ابزار کوچک دیگری به نام اسکالپل هارمونیک را برای برش بخش هایی از غده تیروئید وارد می کند. اسکالپل هارمونیک از انرژی مافوق صوت برای برش نرم و خیلی دقیق بافت و همچنین مسدود کردن عروق خونی و کاهش زمان جراحی بهره می گیرد. انعطاف اسکالپل به صورتی است که نیاز به برش های بزرگ را برطرف می کند و جراح به راحتی می تواند بافت های موجود را برای دسترسی به غده تیروئید کنار بزند. در نهایت جراح تمام غده تیروئید یا بخشی از آن را خارج می کند.

جراحی اندوسکوپیک به کمک ربات

سیستم رباتیک حاوی ۴ بازو است که ابزارهای کوچک جراحی را نگه می دارد. حرکت این بازوها و ابزارها توسط جراح کنترل می شود. استفاده از ربات در جراحی تیروئید، یک تصویر سه بعدی و بزرگ را از ناحیه جراحی فراهم می کند. جراح برای داشتن تصویر نزدیک تر در صورت لزوم می تواند تصویر را تا ۱۰ برابر بزرگنمایی کند. بکارگیری ربات باعث می شود که حرکات بزرگ دست جراح به حرکات بسیار کوچک و دقیقی در ابزارهای جراحی رباتیک تبدیل شود.
استفاده از روش با حداقل تهاجم رباتیک، با توجه به وسعت دید، تشخیص ساختارهای حیاتی مثل عصب راجعه حنجره و غدد پاراتیروئید بسیار راحت تر است و در نتیجه احتمال خطا و عوارض جراحی را به شدت کاهش می دهد.
این روش، اسکار گردنی به جای نمی گذارد، چرا که دستیابی به غده تیروئید از طریق برشی در زیر بغل صورت می گیرد. جراح برشی به طول ۵ تا ۷ سانتی متر در ناحیه زیر بغل و برش بسیار کوچک دیگری به اندازه ۵ میلی متر در قفسه سینه ایجاد می کند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

*