با روش های درمان ناباروری آشنا شوید

با روش های درمان ناباروری آشنا شوید

این باور که ناباروری با صبر و تلاش بیشتر، درمان می شود کاملا غلط است. ناباروری مانند هر بیماری دیگری نیاز به مراقبت و درمان پزشکی دارد. حداقل ۵۰ درصد از زوج هایی که برای درمان ناباروری به پزشک مراجعه می کنند، درمان می شوند. امروزه بسیاری از تکنولوژی های جدید مثل لقاح مصنوعی در آزمایشگاه (IVF) به کمک زوج ها آمده اند تا آنان را از نعمت داشتن فرزند برخوردار سازند.

علائم ناباروری

اگر یک زوج پس از گذشت حداقل یک سال و بدون استفاده از راه های جلوگیری نتوانند صاحب فرزند شوند، نابارور اطلاق می شوند. در این صورت پزشکان، زوج ها را به دنبال کردن روش های باروری تشویق می کنند. همچنین مراجعه به پزشک متخصص باروری، به زنان بالای ۳۵ سال که قاعدگی نامنظم دارند یا بعد از ۶ ماه تلاش حامله نشده اند، توصیه می شود. مشکلات ناباروری زنان می تواند تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری، انسداد یا چسبندگی لوله فالوپ یا اختلال در سیستم تناسلی باشد.

ناباروری در میان مردان نیز بسیار شایع است، بنابراین اگر زوجی مشکل ناباروری دارند هر دو زوج زن و مرد باید مورد بررسی و درمان های باروری قرار گیرند. مشکلات باروری مردان می تواند شامل کمبود میزان اسپرم، بد شکلی اسپرم، انسداد لوله های اسپرم یا پایین بودن کیفیت اسپرم باشد.

روند تخمک گذاری

زمان نامناسب برقراری رابطه جنسی می تواند آبستنی را با مشکل مواجه کند. تعیین روند تخمک گذاری می تواند به پیدا کردن بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی کمک کند. تشخیص روند تخمک گذاری از طریق اندازه گیری هورمون هایی که ۱۲ تا ۳۶ ساعت قبل از تخمک گذاری سطح ترشح آن ها افزایش می یابد، صورت می گیرد. تقریبا یک سوم ناباروری ها مربوط به تخمک گذاری نامنظم اند. برای درمان تخمک گذاری نامنظم یا عدم تخمک گذاری می توان از مصرف دارو یا تزریق هورمون استفاده کرد.

درمان انسداد و چسبندگی فالوپ

زخم یا انسداد لوله های فالوپ در برخی زنان، از حاملگی جلوگیری می کند. چسبندگی فالوپ می تواند در اثر بیماری های اندومتریوز، جراحی در گذشته و عفونت های لگنی به وجود آید. جراحی لاپاروسکوپی در بعضی زنان می تواند با از بین بردن این زخم ها، نرخ باروری را بالا ببرد.

تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI)

تلقیح داخل رحمی (IUI) برای درمان علل مختلف ناباروری کاربرد دارد. در این روش، اسپرم مستقیما در زمان تخمک گذاری در رحم قرار داده می شود و به این ترتیب مسیری که اسپرم می پیماید تا به تخمک برسد را کاهش می دهند. در این روش برای تحریک تخمک گذاری معمولا باید دارو مصرف شود. گرچه نرخ باروری در روش  IUIکمتر از IVF است، ولی روشی به مراتب ارزان تر و کم تهاجمی تر است، بنابراین معمولا در وهله اول از این روش استفاده می شود.

لقاح مصنوعی در آزمایشگاه (IVF)

در این روش لقاح بین تخمک و اسپرم در آزمایشگاه صورت می گیرد. این روش در عین حال که بسیار پرهزینه است ولی نرخ باروری را به طور قابل ملاحظه ای بالا می برد و می تواند به عنوان آخرین تلاش برای بارداری مورد استفاده قرار گیرد. در روش IVF جنین هایی که در آزمایشگاه ایجاد می شوند به داخل رحم انتقال می یابند.

نرخ باروری در هر دوره IVF در زنان بالای ۳۵ سال حدود ۱۰ درصد و در زنان زیر ۳۵ سال حدود ۴۶ درصد است. بنابراین ممکن است برای درمان، تکرار چندین دوره IVF نیاز باشد.

رحم جایگزین

زنانی که با دردسرهای حاملگی مشکل دارند می توانند از رحم جایگزین استفاده کنند. در روش سنتی جایگزینی رحم، با اسپرم زوج مرد و در رحم جایگزین لقاح صورت می گرفت. ولی امروزه پس از لقاح مصنوعی در آزمایشگاه و تولید جنین، جنین را برای گذراندن مراحل رشد و تولد به رحم جایگزین منتقل می کنند. در این روش، نوزاد از لحاظ بیولوژیکی به هر دو زوج زن و مرد وابسته است.

تقویت باروری با روش های طبیعی

تغییر اندکی در شیوه زندگی تاثیر چشمگیری در سلامت حاملگی دارد. رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل های غذایی زیر نظر دکتر می تواند به باروری کمک کند. از آنجا که سیگار کشیدن باروری را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد، زوج ها برای درمان مشکل ناباروری باید سیگار را کنار بگذارند. تحقیقات، تاثیر قابل توجه ترک سیگار روی افزایش میزان اسپرم در مردان را ثابت کرده است.

استفاده از طب سوزنی

بعضی از زوج ها برای تقویت باروری از طب سوزنی استفاده می کنند. تاثیر طب سوزنی در بهبود گردش خون رحم، تنظیم تخمک گذاری، افزایش میزان اسپرم و بهبود نرخ موفقیت برای لقاح مصنوعی در آزمایشگاه (IVF) ثابت شده است.

منابع

www.medicinenet.com

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

*