ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری

مرکز ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری یا بخش آی وی اف عرفان نیایش در طبقه اول این بیمارستان و در کنار آزمایشگاه و اسکوپی قرار دارد. این مرکز که شامل اتاق های عمل لاپاراسکوپی و آی وی اف، جنین شناسی، ریکاوری، بخش IUI، ژنتیک، کلینیک های زنان، سونوگرافی، ناباروری مردان و بارداری است با بهره مندی از تجهیزاتی کاملا پیشرفته و متخصصین مجرب، در فضایی کاملا متفاوت و با طراحی زیبا آماده ارائه خدمات به مراجعین محترم است.

رسالت مرکز

پزشکان مرکز ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری عرفان نیایش در جهت تحکیم خانواده و بارور نمودن زوج های نابارور، متعهد به فراهم آوردن بهترین و به روزترین امکانات و تکنولوژی، نوآوری، هوش و خلاقیت اساتید و پزشکان در یک محیط خصوصی و شخصی با ارائه خدمات با بالاترین سطح کیفیت و شایستگی برای بیماران محترم است.

خدمات مرکز

   • بررسی زوجین شامل بررسی علل ناباروری (Infertility Causes)
   • بررسی ناباروری مردان (Male Infertility)
   • بررسی ناباروری زنان (Female Infertility)
   • علل مشترک مانند اختلالات تیروئید، چاقی، دیابت، سرطان ها، بیماری های اتو ایمیون و ...
   • امکان استفاده از هر یک از خدمات تشخیصی شامل تست های غربالگری (Screening Tests)
   • تست های تشخیص هورمونال در مرد، آزمایش اسپرم، کشت منی (Semen)، تست های هورمونی مردانه و بیوپسی بیضه، بررسی قدرت باروری اسپرم و استخراج اسپرم از اپیدیدیم (PESA)
   • تست های تشخیصی زنان، آزمایش هورمونی و ارزیابی ذخیره تخمدان AMH، لاپاراسکوپی، عکس رنگی رحم یا Hysterosalpingography، سونوگرافی و هیستروسکوپی تشخیصی
   • تست های ژنتیکی شامل کاریوتایپ، تست های تشخیص ژنتیکی قبل از تولد یا PGD
   • راهکارهای درمان ناباروری (Infertility Treatment)
    • در زنان شامل تحریک تخمک گذاری، لاپاراسکوپی، IVF، IUI، ICSI، PGS، Sex Selection، فریز تخمک و جنین
    • در مردان شامل درمان واریکوسل، جراحی، انجماد اسپرم، PESA و TESE
    • انتقال جنین، انتقال جنین در مرحله بلاستوسیست، لیزر هچینگ
    • بلوغ تخمک در آزمایشگاه IVM
    • حفظ باروری یا Preservation در موارد احتمال کاهش باروری که در مرکز IVF عرفان نیایش امکان فریز تخمک و اسپرم یا بافت بیضه و تخمدان فراهم شده تا در آینده در صورت نیاز بعد از رفع بیماری یا افزایش سن، جهت باروری استفاده شود.
    • اهداء تخمک و جنین از راه قانونی
    • مشاوره تغذیه زوجین
    • مشاوره روانپزشکی

گروه پزشکان فوق تخصص، زنان، جنین شناسی، ژنتیک، اورولوژی و روانپزشکی و نیز پرسنل کاملا کار آزموده در زمینه علم ناباروری، در خدمت شما عزیزان هستند.

پزشکان مرکز ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری عرفان نیایش با توجه به تجارب خود در زمینه ART، لقاح آزمایشگاهی و موارد قانونی اهداء و پروتکل های موجود سعی در تحکیم خانواده و بارور نمودن زوج های درگیر ناباروری دارند. تعهد ما فراهم آوردن بهترین و به روزترین امکانات و تکنولوژی، نوآوری، هوش و خلاقیت اساتید است. این وظیفه ماست که آرزوهای بیماران نابارور مراجعه کننده به مرکز ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری را به واقعیت تبدیل نموده و هر روز، روش درمانی نوین و نتیجه ای شگفت انگیز برای آن ها داشته باشیم.

تمامی کارکنان این مرکز متعهد به ارائه خدمات درمانی در بالاترین سطح کیفیت و به شایستگی تمام به بیماران محترم خواهند بود.

با توجه به ارائه خدمات به صورت بین المللی، کارکنان این مرکز توانایی ارائه خدمات به زبان های مختلف را داشته و در صورت نیاز برای گرفتن مترجم به شما کمک و یاری خواهند رساند.

آزمایش های قابل انجام در مرکز

آزمایش هایی که در این مرکز انجام می شود شامل موارد زیر هستند:

آزمایش های سیتوژنتیکی

در آزمایش سیتوژنتیک، ناهنجاری های پیچیده با استفاده از روش های سیتوژنتیک همچون رنگ آمیزی و باند کردن کروموزوم ها در کنار روش های جدید و با کیفیت بالا همچون هیبریداسیون فلورسانس درجا (FISH) تشخیص داده می شود. در آزمایشگاه سیتوژنتیک، مطالعات کروموزومی به منظور تشخیص بیماری های ژنتیکی چون عقب ماندگی، ناهنجاری های خونی و سرطانی و نیز تشخیص پیش از تولد انجام می گیرد. بررسی عقب ماندگی ها و ناهنجاری های کروموزومی در افراد مشکوک و نیز به صورت تشخیص پیش از تولد به ویژه در زنان بارداری که سن بالا دارند، انجام می گیرد. همچنین خانواده هایی که سابقه سقط های مکرر یا ناهنجاری کروموزومی خاصی در خانواده دارند می توانند از این آزمایش ها استفاده کنند. زنان بارداری که نتایج تست های غربالگری آن ها ریسک بالای خطر برای ناهنجاری های کروموزومی را نشان می دهد یا در سونوگرافی با نتیجه غیر طبیعی رو به رو هستند نیز کاندیدی برای انجام مطالعات سیتوژنتیکی هستند. از آنجا که بسیاری از سرطان ها و بدخیمی ها با تغییرات ژنتیکی و کروموزومی همراه هستند، آزمایش های سیتوژنتیک می تواند در تشخیص یا پیگیری روند بهبود این بیماران کمک کننده باشد. تست های تشخیصی در بخش سیتوژنتیک شامل موارد زیر است:

   • کاریوتایپ استاندارد خون محیطی
   • کاریوتایپ با درجه تفکیک بالا (HR Karyotyping)
   • کاریوتایپ مایع آمنیون (AF)
   • کاریوتایپ جنین سقط شده

کاریوتایپ به زبان ساده تصویری است که از کروموزوم های یک فرد تهیه می شود. برای تهیه کاریوتایپ، از کروموزوم های یک سلول در حال تقسیم و در مرحله متافازی میتوزی عکس گرفته می شود. آزمایش کاریوتایپ روی نمونه های خون، مایع آمنیوتیک، محصول سقط، مغز استخوان، عضله و دیگر سلول های زنده بدن قابل انجام است.

آزمایش های مولکولی

آزمایشگاه ژنتیک مولکولی، امکان تشخیص انواع مختلف بیماری های ژنتیکی را فراهم می کند. این بیماری ها ناشی از بروز جهش در ژن ها هستند. تست های ژنتیک مولکولی برای تایید تشخیص بالینی در افراد مبتلا، تعیین وضعیت ناقلی و تشخیص پیش از تولد به کار می رود. در این آزمایشگاه از روش های مختلف و جدید برای بررسی مولکول DNA استفاده می شود تا جهش های رخ داده شناسایی و ژن های معیوب ردیابی شوند. انواع مختلف آزمایش های مولکولی عبارتند از:

   • تالاسمی β
   • تالاسمی α
   • هموفیلی A
   • نقص فاکتور فون ویلبراند (VWD)
   • آتروفی عضلانی نخاعی (SMA)
   • سندروم ایکس شکننده (Fragile X)
   • دیستروفی عضلانی دوشن و بکر (DMD-BMD)
   • هانتینگتون (HD)
   • تی ساکس

تشخیص آنیوپلوئیدی کروموزومی با استفاده از تکنیک های مولکولی

QF-PCR:

گاه بنا به دلایل گوناگون از جمله اضطراب والدین به ویژه مادر باردار یا کمبود وقت از نظر دریافت نتیجه پیش از پایان یافتن فرصت قانونی ختم بارداری، امکان صرف این زمان وجود ندارد. چنانچه خانواده به علت نگرانی زیاد مایل به دریافت سریع تر نتیجه باشد و نیز خطری که بارداری را تهدید می کند مشخصا یکی از اختلالات کروموزومی شایع شامل انوپلوئیدی (اختلالات تعدادی) کروموزوم های X یا Y، ۱۳، ۱۸ و ۲۱ تشخیص داده شده باشد، می توان از تکنیک QF-PCR برای تسریع در ارائه نتیجه استفاده کرد. همچنین در مواردی که نتیجه غربالگری یا سونوگرافی به طور مشخص ریسک وجود اختلالات تعدادی را در یکی از کروموزوم های نامبرده مطرح کند و سن بارداری از ۱۷ هفته کامل گذشته باشد، زمان کافی برای دریافت مجوز ختم بارداری پس از آماده شدن جواب کشت کروموزومی در اختیار نخواهد بود. لازم به ذکر است که مجوز ختم بارداری جنین مبتلا تنها تا پایان هفته ۱۸ بارداری (۱۸ هفته و ۶ روز) صادر می شود. در این گونه موارد نیز تکنیک QF-PCR راهگشا خواهد بود.

MLPA:

روش تکثیر پروب وابسته به الحاق چند تایی MLPA، روشی حساس و قدرتمند بوده و به نحو گسترده در تشخیص طبی و پژوهش پیرامون شناسایی حذف ها و تکثیرهای ژنی مسبب بیماری استفاده می شود. در مقایسه با روش CGH که تغییرات تعداد نسخه (CNV) را در همه ژنوم تشخیص می دهد، روش MLPA به بررسی این تغییرات در مکان های کوچک ژنومی می پردازد. بسیاری از بیماری ها و نشانگان ها ناشی از حذف ها یا دوتا شدگی های جزیی از یک ژن یا همه ژن یا تغییرات توالی های کروموزومی ویژه ای هستند.

کاریوتایپ مولکولی Array CGH:

این تکنیک، روشی با قدرت بالا برای بررسی حذف ها یا اضافه شدگی ها در کل ژنوم و شناسایی عدم تعادل کروموزومی است. این آزمایش را کاریوتایپ مولکولی می نامند و به ویژه برای شناسایی علل عقب ماندگی های ذهنی یا ناهنجاری های مادرزادی کاربرد دارد. این آزمایش رفته رفته به عنوان آزمایش روتین در آزمایشگاه های سیتوژنتیک جایگزین روش های قبلی شده است.

Project Details
نام ناباروری و فناوری‌های نوین کمک باروری Categories بخش ها

چنانچه نام پزشک مورد نظر خود را می دانید، در کادر زیر وارد نمایید. در غیر این صورت می توانید با کلیک کردن بر روی عنوان هر یک از تخصص ها که در این صفحه نمایش داده شده است، پزشک و متخصص مورد نظر خود را در حوزه مربوطه بیابید.

If you know the name of your doctor, mention it in the box below. Otherwise, you can click on the title of each of the specialties that are shown on this page, found your doctor and specialist in the relevant field.