چرا غربالگری نوزاد انجام می شود؟

چرا غربالگری نوزاد انجام می شود؟

غربالگری نوزادان، عبارت است از ارزیابی سلامت جسمانی نوزاد بلافاصله یا چند روز بعد از تولد نوزاد که به منظور تشخیص بیماری های نادر و ژنتیکی صورت می پذیرد.

اهمیت غربالگری نوزادان

حتی اگر نوزاد، سالم به نظر برسد هم باید آزمایشات غربالگری انجام شوند، زیرا برخی بیماری ها به گونه ای نیستند که با مشاهده تشخیص داده شوند. تشخیص هر چه زودتر بیماری ها در نوزادان از بروز مشکلات جدی تر اعم از عقب ماندگی ذهنی، کاهش رشد جسمی و حتی مرگ نوزاد جلوگیری می کند.

چه بیماری هایی در غربالگری نوزاد بررسی می شوند؟

 • اختلالات متابولیسمی (فنیل کتونوری، گالاکتوزمی، فیبروز سیستیک)
 • اختلال غدد درون ریز (کم کاری ژنتیکی تیروئید، پرکاری یا کم کاری ژنتیکی غدد فوق کلیه)
 • نارسایی هورمونی (کم کاری تیروئید)
 • اختلال هموگلوبینی یا هموگلوبینوپاتی (کم خونی داسی شکل)
 • کم شنوایی
 • ناشنوایی ژنتیکی
 • ناهنجاری ژنتیکی قلب
 • بیماری شربت افرا

نحوه غربالگری نوزادان

فرآیند غربالگری برای نوزادان بسیار ساده است و در دو مرحله آزمایش خون و غربالگری شنوایی انجام می شود.

  •  آزمایش خون

برای انجام آزمایش خون یک پزشک یا پرستار چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد می گیرد. این خون برای انجام آزمایش خون و تشخیص بیماری های متابولیکی، ژنتیکی و … به آزمایشگاه فرستاده می شود. این فرآیند باید حداکثر ۵ روز بعد از تولد نوزاد انجام شود.

  •  غربالگری شنوایی

غربالگری شنوایی یک فرآیند بسیار کوتاه، آسان و بدون درد است به طوری که در اکثر موارد، نوزادان هنگام انجام غربالگری شنوایی توسط پزشک، خواب هستند. در این روش که توسط یک پزشک شنوایی سنجی انجام می شود، مشکلات شنوایی نوزاد مشخص می شوند. مشکلات شنوایی ممکن است تنها گوش را درگیر کرده باشند یا بیانگر یک بیماری پیچیده تر باشند. غربالگری شنوایی باید تا قبل از یک ماهگی نوزاد انجام شود.

نتیجه غربالگری

به محض اینکه نتایج غربالگری در آزمایشگاه مشخص شود، نتیجه به پزشک یا بیمارستان محل تولد نوزاد، فرستاده می شود. چنانچه نتیجه آزمایش “عادی" باشد بدان معنا است که نوزاد به هیچ یک از بیماری های نادر مبتلا نیست. ولی اگر نتیجه “غیر عادی" باشد، بیانگر احتمال ابتلای نوزاد به بیماری است. در این صورت پزشک مربوطه درخواست تکرار آزمایش و انجام آزمایش های تکمیلی را می دهد تا بتواند صحت یا عدم صحت آزمایشات اولیه را تعیین کند. اگر آزمایش های مجدد، بیماری نوزاد را تایید کنند، بلافاصله فرآیند درمان آغاز می شود.

در درمان نوزادان از پزشک کمک بگیرید.

بهتر است بدانید، بسیاری از بیماری های نوزادان با مصرف دارو یا کنترل رژیم غذایی درمان می شوند. پس اگر آزمایشات غربالگری نشان دهنده علائم بیماری در نوزاد شماست، برای کسب اطمینان از اینکه فرزندتان به بهترین سطح سلامتی خود برسد، بلافاصله برای شروع درمان از یک پزشک کمک بگیرید و فرصت را غنیمت شمارید.

منابع

www.cdc.gov savebabies.org labtestsonline.org

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

*